تمرین شماره ۱۰: قدرت موسیقی

مستر استاد - قدرت موسیقی در کوچینگ

فصل اول: ایجاد اعتماد به نفس

تمرین شمارۀ ۱۰: قدرت موسیقی

Power of music

مگز مک گیور (Mags McGeever)

هدف تمرین

موسیقی ابزاری بسیار قدرتمند است. می‌تواند احساسات بسیار قدرتمندی را برانگیزد – این امر مخصوصاً برای افرادی که کانال ترجیحی آن‌ها شنیداری است (مراجعینی که برای آن­ها شنیدن مهمترین فرآیند در تفسیر دنیاست) صدق می­کند. به‌طور خاص، موسیقی برای تشویق مراجعین بسیار مؤثر است و می‌تواند به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای انگیزۀ آن‌ها را افزایش دهد و به آن‌ها یادآوری کند که مثبت باشند و توانایی‌های خود را باور داشته باشند.

توصیف تمرین

این تمرین به نوع موسیقی انتخاب‌شدۀ هر فرد که برای او دارای معنای خاصی است، بستگی دارد.

روند اجرای تمرین

از مراجع سؤالاتی بپرسید تا موسیقی و آواز قدرتمند او شناسایی کنید. این تمرین فرآیندی متفاوت برای هر یک از مراجعین خواهد داشت. برخی از آن­ها ممکن است بتوانند به این پرسش به‌سرعت پاسخ دهند اما برخی دیگر پس ‌از اینکه سؤالات بیشتری پرسیدید، به شما پاسخ خواهند داد. جواب این سؤال ممکن است دربارۀ موقعیت‌هایی باشد که آن موسیقی در آن پخش شده و او در آن موقعیت‌ها احساس بسیار خوبی داشته است، دربارۀ کنسرتی که عاشق آن است، آلبوم‌های موسیقی که او آن‌ها را در دورانی از زندگی که همه‌چیز واقعاً خوب پیش می‌رفت گوش‌داده است یا اشعاری که واقعاً با او حرف می‌زنند. بقیۀ مراجعین ممکن است به تأمل بیشتری نیاز داشته باشند.

اگر مراجعی به دستۀ دوم تعلق دارد، می‌توانید برای او تکلیفی تنظیم کنید و از او بخواهید بین جلسات کوچینگ به آلبوم‌های موسیقی قدیمی، به کانال‌های رادیویی متفاوت و با دقت بیشتر به اشعار گوش دهد – هر کاری که او بتواند با انجام دادن آن ارتباط بیشتری با موسیقی برقرار نماید. مجدداً یادآوری می­کنیم که ایده‌هایی که از طرف خود مراجع مطرح می‌شوند، اثرگذارتر هستند. از مراجع بخواهید هر احساس یا واکنش قدرتمندی که به آهنگ‌هایی که واقعاً از آن‌ها لذت می‌برد دارد را یادداشت کند.

زمانی که مراجع بتواند آهنگ‌های معنادار خود را شناسایی کند، ممکن است صرفاً با صحبت کردن دربارۀ احساساتش نسبت به آن موسیقی‌ها، مواردی را دربارۀ خودش کشف کند.

خودآگاهی بخش بسیار مهمی از کوچینگ است. می‌توانید سؤالات زیر را از مراجع خود بپرسید:

  • هنگامی‌که به موسیقی گوش می‌دهی، چه احساسی داری؟
  • چه چیزی در ارتباط با آن موسیقی یا شعر وجود دارد که باعث به­وجود آمدن این حس در تو می‌شود؟
  • دوست داری چه احساساتی مجدداً بازیابی شوند؟
  • چگونه می‌توانی این کار را انجام دهی؟

از طرف دیگر، موسیقی می‌تواند در جعبه‌ابزار کوچینگ شما به‌عنوان منبعی برای استفاده در زمانی که انگیزه و خودباوری بیشتر برای رسیدن به یک هدف یا اقدام خاص نیاز است، باشد. موسیقی می‌تواند تأثیر خوشایندی داشته باشد و یادآور قدرتمند میل و آرزوی اصلی اهداف باشد.

اگر مراجع زمانی را برای انجام دادن اقدامات کوچینگ پیدا نمی‌کند، می‌توانید به او کمک کنید تا شیوه‌های ساده و سرگرم‌کنندۀ ترکیب‌شده با موسیقی را برای گنجاندن در برنامۀ روزانۀ خود، ارائه دهد. برای مثال، اجرای موسیقی پس ‌از اینکه زنگ ساعت بیدار باش صبح خاموش می‌شود، زمانی که در حال درست کردن شام یا در حین رفتن به محل کار است – البته ایده‌هایی که خود مراجع ارائه می‌دهد، بسیار بهتر خواهند بود.

مستر استاد - قدرت موسیقی در کوچینگ

نکته: همان‌طور که قبلاً اشاره شد، موسیقی ابزاری قدرتمندی است و می‌تواند هر احساس قدرتمندی را برانگیزد (هم احساسات مثبت و هم احساسات منفی). زمینه‌ای که در آن کار می‌کنید باید به پاسخ مثبت گرایش داشته باشد و آن قطعۀ خاص موسیقی نیز باید بتواند احساسات مثبت او را آشکار نماید. خودتان را برای حمایت از او در این شرایط آماده کنید.

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.