تمرین شماره ۱۰: قدرت موسیقی

مستر استاد - قدرت موسیقی در کوچینگ

فصل اول: ایجاد اعتماد به نفس

تمرین شمارۀ ۱۰: قدرت موسیقی

Power of music

مگز مک گیور (Mags McGeever)

هدف تمرین

موسیقی ابزاری بسیار قدرتمند است. می تواند احساسات بسیار قدرتمندی را برانگیزد – این امر مخصوصاً برای افرادی که کانال ترجیحی آنها شنیداری است و شنیدن برای آنها اولویت دارد، مناسب است (مراجعینی که برای آنها شنیدن مهمترین فرآیند در تفسیر دنیاست).  بطور خاص، موسیقی برای تشویق مراجعین بسیار مؤثر است. می تواند بطور قابل ملاحظه ای انگیزۀ آنها را افزایش دهد و به آنها یادآوری کند که مثبت باشند و به توانایی های خود باور داشته باشند.

توصیف تمرین

این تمرین به نوع موسیقی انتخاب شدۀ هر فرد که برای او معنای خاصی دارد، بستگی دارد.

روند اجرای تمرین

از مراجع سوال بپرسید تا آن سبک از موسیقی یا لحنی را که به او قدرت می دهد، شناسایی کنید. این تمرین فرآیندی متفاوت برای هر یک از مراجعین خواهد داشت. برخی ممکن است بتوانند به این پرسش به سرعت پاسخ دهند اما برخی دیگر پس از اینکه سوالات بیشتری پرسیدید، پاسخ خواهند داد. جواب این سوال ممکن است راجع به موقعیت هایی باشد که شامل موسیقی بوده اند و مراجع در آن موقعیت ها احساس بسیار خوبی داشته است؛ مانند کنسرتی که عاشق آن است، آلبوم های موسیقی که او آنها را در زمانی از زندگی که همه چیز واقعاً خوب پیش می رفت گوش داده است اند یا اشعاری که واقعاً با او حرف می زنند. بقیۀ مراجعین ممکن است به تأمل بیشتری نیاز داشته باشند.

اگر مراجع شما جزء دستۀ دوم است، می توانید تکلیفی برای او تنظیم کنید و از او بخواهید به آلبوم های موسیقی قدیمی، به کانال های رادیویی متفاوت و به اشعار، با دقت بیشتری گوش دهد – هر کاری که او بتواند ارتباط بیشتری با موسیقی برقرار نماید. لازم به ذکر است که ایده هایی که از طرف خود مراجع مطرح می شوند، تأثیرگذارتر هستند. از مراجع بخواهید احساسات یا واکنش های قدرتمندی را که به آهنگ هایی که واقعاً از آنها لذت می برد دارد، یادداشت کند.

زمانی که مراجع بتواند آهنگ های قابل توجه اش را شناسایی کند، ممکن است صرفاً با صحبت کردن دربارۀ احساساتش نسبت به آن موسیقی ها، مورادی را دربارۀ خودش کشف کند.

خودآگاهی بخش بسیار مهمی از مربیگری است. می توانید سوالات زیر را از مراجع خود بپرسید:

  • هنگامی که به موسیقی گوش می دهی، چه احساسی داری؟
  • چه چیزی در آن موسیقی یا شعر وجود دارد که باعث بوجود آمدن این حس در تو می شود؟
  • دوست داری چه احساساتی مجدداً بازیابی شوند؟
  • چگونه می توانی این کار را انجام دهی؟

از طرف دیگر، موسیقی می تواند در جعبه ابزار مربیگری شما به عنوان یک منبع در هنگام نیاز به انگیزه و خود باوری برای رسیدن به یک هدف یا اقدام خاص، قرار بگیرد. موسیقی می تواند تأثیر خوشایندی داشته باشد و یادآور قدرتمند خواسته های زیربنایی هدف باشد.

اگر مراجع زمانی را برای انجام دادن اقدامات مربیگری پیدا نمی کند، می توانید به او کمک کنید که شیوه های ساده و سرگرم کنندۀ ترکیب شده با موسیقی را برای گنجاندن در برنامۀ روزانۀ خود، ارائه دهد. برای مثال، روشن کردن موسیقی پس از اینکه زنگ ساعت صبح را خاموش می کند، زمانی که در حال درست کردن شام یا در حین رفتن به محل کارش است – ایده هایی که خود مراجع ارائه می دهند، بسیار بهتر خواهند بود.

مستر استاد - قدرت موسیقی در کوچینگ

نکته: همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، موسیقی ابزاری قدرتمندی است و می تواند هر احساس قدرتمندی، هم احساسات مثبت و هم احساسات منفی را برانگیزد. در این تمرین، زمینه ای که در آن کار می کنید باید به پاسخ مثبت گرایش داشته باشد و آن قطعۀ خاص موسیقی نیز باید احساسات دشوار او را آشکار نماید. خودتان را برای حمایت از او آماده کنید.

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.