تمرین شماره ۱۱: درمان جادویی تمرین تنفس

مستر استاد - تمرین تنفس در کوچینگ

فصل اول: ایجاد اعتماد به نفس

تمرین شمارۀ ۱۱: درمان جادویی تمرین تنفس

Rescue remedy breathing exercise

گلدینا مک ماهون (Gladeana McMahon)

هدف تمرین

کاهش احساسات ناخواسته در موقعیت های دشوار، هدف این تمرین می باشد.

توصیف تمرین

در زمان هایی که مراجع با موقعیت های سخت مواجه می شود، این تمرین تنفس مراجع را قادر می سازد از طریق مقابله با گرایشات بیولوژیکی منفی برای تولید هورمون های بی فایدۀ استرس (مانند آدرنالین و نورآدرنالین) در موقعیت های استرس آور، آرامش خود را حفظ کند. این هورمون ها با آنچه که «پاسخ به استرس» نامیده می شود، در بدن ما در ارتباط هستند. فرد در موقعیت های استرس زا تمایل به تجربۀ احساسات منفی مانند خشم و اضطراب دارد و این تمرین تنفس به او کمک می کند تا بتواند آن احساسات را مدیریت کند و بر آنها کنترل داشته باشد. این تمرین کمک می کند تا فرد بتواند از طریق تنفس، آن احساسات منفی را بدون اینکه کسی متوجه شود، از خود دور کند. این تمرین می تواند حتی زمانی که فرد درگیر مکالمه ای است، استفاده شود. برای مثال، زمانی که در حال گوش دادن به فرد مقابل است، قابل اجرا می باشد.

مستر استاد - تمرین تنفس در کوچینگ

روند اجرای تمرین

از مراجع خواسته می شود هوا را به مدت طولانی و به آرامی از طریق بینی به داخل ریه های خود بکشد و سپس آن را با همان سرعت از دهان بیرون دهد. در حین انجام دادن این تمرین، مراجع باید کاملاً شانه های خود را رها کند و این تمرین را سه یا چهار بار تکرار نماید.

مربی چک می کند که آیا مراجع در حین انجام دادن این تمرین، آرامش دارد با خیر. از مراجع خواسته می شود این تمرین را در بیشترین زمان ممکن، در بیشتر موقعیت ها و در طی روز تکرار کند. دلیل اصلی انجام دادن این تمرین این است که هر چقدر مراجع بیشتر تمرین کند، بیشتر می تواند این تکنیک آرامش را در مواقعی که نیاز دارد، استفاده کند. اگر مراجع این تمرین را تا زمانی که به راحتی فرا خوانده شود انجام ندهد، بدست آوردن مزایای مرتبط با این استراتژی در زمانی که واقعاً به آن نیاز دارد، سخت تر خواهد بود.

 

نکته: مربی باید اطمینان حاصل کند که مراجع هیچ مشکل تنفسی ندارد یا از آسم رنج نمی برد. اگرچه نادر است، احتمال بسیار کمی وجود دارد که این تمرین بتواند باعث حملۀ تنفسی شود. اگر مراجع از بیماری های تنفسی رنج می برد، مربی باید این احتمال را به او توضیح دهد و سپس مراجع تصمیم بگیرد که آیا مایل است این تمرین را انجام دهد یا خیر.

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.