تمرین شمارۀ ۲: دستیابی به نتیجه با کشف استعاره

مستر استاد - دستیابی به نتیجه با کشف استعاره در کوچینگ

فصل اول: ایجاد اعتماد به نفس

تمرین شمارۀ ۲: دستیابی به نتیجه با کشف استعاره

Achieving an outcome by exploring metaphors

آنجلا دانبر (Angela Dunber)

هدف تمرین

اکثر فرآیندهای کوچینگ با ترتیب دادن یک نتیجه آغاز می­شوند. این تمرین از این نظر که مراجع را به ترتیب دادن یک نتیجه تشویق می­کنیم، کمی متفاوت است. این نتیجه با استفاده از زبان استعاره به منظور کمک به کسب هدفی عمیق­تر و اساسی­تر و انگیزه دادن به مراجع برای اقدام است. این تمرین به آنچه که زبان پاک نام دارد مرتبط  می­ باشد.

Clean Language یا زبان پاک یک تکنیک در روانشناسی است. منظور آن صحبت کردن بدون استعاره و واضح و شفاف می­باشد.

توصیف تمرین

شما می‌توانید یک سؤال زبان پاک بپرسید تا مراجع را به تعیین یک نتیجۀ شفاف تشویق کنید. آن سؤال این است: “دوست داری چه اتفاقی بیفتد؟” شما می‌توانید این سؤال را در ابتدای جلسه کوچینگ یا هر زمان در طول جلسه که مراجع با زبان استعاره یک مشکل واقعی یا ذهنی را توصیف می‌کند، مطرح نمایید.  برای کمک به مراجع، خود را در تفکر استعاره‌ای او قرار دهید و توصیف او از مشکل را پیش از پرسیدن این سؤال، برای خودش بازگو کنید. برای مثال: “وقتی سرخود را به دیوار آجری می‌کوبی، دوست داری چه اتفاقی رخ دهد؟”

مستر استاد - دستیابی به نتیجه با کشف استعاره در کوچینگ

روند اجرای تمرین

اگر در ابتدای جلسه از مراجع سؤالی بپرسید و جوابی منطقی و غیراستعاری­ای مانند “من می­خواهم ارتقا پیدا کنم” را از او دریافت کنید، می­توانید با استفاده از دو سؤالی که در استراتژی توجه به استعاره ارائه شده است، به هر توصیف استعاره­ای مراجع توجه کنید تا بتوانید نتیجه را شرح دهید.

تنها به دلیل اینکه شما به هدف نتیجه سؤال می­پرسید، به این معنی نیست که هدفی را دریافت خواهید کرد. در اغلب موارد شما بازگویی مشکل مانند “به نظر نمی رسد آن پیشرفت را داشته باشم” دریافت خواهید کرد.

همان‌طور که گفته شد، شما باید خلاصۀ مشکل (و همچنین اگر او توصیف استعاره‌ای از آن مشکل بیان می­کند) را تکرار کنید و سپس این سؤال که “دوست داری چه اتفاقی بیفتد؟” را از او بپرسید. گاهی مراجع به‌جای یک نتیجۀ شفاف، پاسخ آن سؤال را با بیان یک «راه‌حل» می­دهد. بنابراین، به‌جای یک نتیجۀ نهایی، مراجع راه‌حلی پیشنهادی ارائه می‌دهد که فکر می‌کند او را به جلو حرکت می‌دهد. برای مثال، “می‌خواهم دیوار را بشکنم و مسیری پیدا کنم”. یا اینکه، او می­گوید می­خواهد آن مشکل را کم کند و یا آن را هرچه که باشد از بین ببرد. برای مثال، این نتیجه که “می خواهم سیگار را ترک کنم” در این زمینه، یک راه­ حل پیشنهادی است تا یک نتیجۀ شفاف.

از مراجع بپرسید پس‌ازآن چه اتفاقی می‌افتد اگر به راهکار پیشنهادی‌اش دست یابد. احتمالاً این سؤال به شما یک نتیجۀ شفاف (و بیشتر برانگیزاننده) می‌دهد. در اینجا مثالی از سؤال زبان پاک آورده شده است (دوباره متذکر می­شوم که با بازگویی توصیف مراجع آغاز کنید):

مربی: وقتی دیوار را می‌شکنی و مسیری پیدا می‌کنی، چه اتفاقی می‌افتد؟

مراجع: آن‌وقت من بالاخره می‌توانم به‌جایی برسم که می‌توانم خود واقعی‌ام باشم و شاد باشم.

مستر استاد - دستیابی به نتیجه با کشف استعاره در کوچینگ

این پاسخ به نظر یک نتیجه است. بنابراین، شما می‌توانید یکبار دیگر با پرسیدن دو سؤال ساده زبان پاک زیر آن را کشف نمایید.

“دوست داری چه اتفاقی بیفتد؟”

“پس‌ازآن چه اتفاقی می‌افتد اگر”

هر زمان که مراجع مشکلی را برای شما مطرح می‌کند، توصیف او از آن مشکل را تکرار کنید و در ادامه بپرسید: “دوست داری چه اتفاقی بیفتد؟” هر زمان که مراجع یک‌راه‌حل ارائه داد، توصیف او از آن راه‌حل را بازگو کنید و بپرسید: “بعد از آن چه اتفاقی می‌افتد؟”

این تمرین اغلب به‌کرات برای مراجع مورداستفاده قرار می‌گیرد تا به نتیجۀ شفاف، مشکلاتی که تاکنون او را از دستیابی به نتیجه متوقف کرده اند و استراتژی­هایی که برای او نتیجه­بخش هستند/نیستند، دست یابد.

این تمرین و این پرسش و پاسخ می­تواند بدون تمرکزی خاص بر روی استعاره انجام شود. به هر حال، این روش بسیار قدرتمندی است اگر بر روی سؤالات خود تمرکز و به این شیوه توجه نمایید. با انجام دادن این کار شما می‌توانید از توانایی مراجع در سانسور کردن جواب‌ها جلوگیری کنید زیرا استعاره معنای متفاوتی از یک اظهار نظر ساده دارد.

همانند بسیاری از استراتژی‌های کوچینگ، این استراتژی نیز بر توجه مراجع بر جایی که می­خواهد، فارغ از آنچه که او را متوقف کرده است کار می­کند. این نگرش مثبت و متفاوت، معمولاً برای مراجع انگیزه دهنده و نیروبخش است.

 

نکته: با توجه به مشکل یا مسئله‌ای که مراجع با آن درگیر است، ممکن است ارائۀ یک نتیجۀ شفاف برای او دشوار باشد. برخی مراجعین چنان مسحور مشکل می‌شوند که صحبت کردن دربارۀ هر موضوع دیگری برای آن‌ها سخت است. برخی از آن‌ها در عجز و ناتوانی گیر می‌افتند. با پرسیدن اینکه چه چیزی می‌خواهند، درگیری ذهنی برای آن­ها ایجاد می‌شود که به‌خودی‌خود منجر به ایجاد مشکل می‌شود. در این شرایط، مراجع به‌طور خودکار با این تمرین پیش نمی رود اما به شما کمک می‌شود که گیر افتادن او را شناسایی و درک کنید.

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.