تمرین شمارۀ ۳: مثبت عمل کردن در موقعیت های دشوار

مستر استاد - مثبت عمل کردن در موقعیت های دشوار در کوچینگ

فصل اول: ایجاد اعتماد به نفس

تمرین شمارۀ ۳: مثبت عمل کردن در موقعیت های دشوار

Acting positively in difficult situations

پنی سویینبرن (Penny Swinburne)

هدف تمرین

بسیاری از انسانهای توانا و با اعتماد به نفس نیز ممکن است در برخی موقعیت های خاص دچار عدم اعتماد به نفس شوند. مثالها عبارتند از: افرادی که در جمع صحبت نمی کنند به این علت که دیگران از آنها بزرگتر هستند، عاقل تر هستند و ممکن است مرد باشند (که این اغلب توسط خانمهای جوان مطرح می شود) و از اینکه احمق به نظر برسند، می ترسند؛ متخصصانی که فقط وقتی “با اطمینان پاسخ را می دانند” اعتماد به نفس دارند. این تمرین به مراجع کمک می کند تا سیکل منفی عدم اعتماد به نفس را که منجر به بروز رفتاری بی فایده می شود، بشکند و آن را با رفتارهای مثبت جایگزین نماید.

مستر استاد - مثبت عمل کردن در موقعیت های دشوار در کوچینگ

توصیف تمرین

این تمرین به مراجع کمک می کند تا افکار منفی را که بر حسب عادت درگیر آنها می شود، شناسایی کند و متوجه شود که چگونه آن افکار منفی با رفتارهای بی اثرش مرتبط هستند. سپس، شیوه های شکستن سیکل منفی را از طریق جایگزین کردن افکار منفی با افکار مثبت به او نشان می دهد. همین امر فرد را قادر می سازد احساسات منفی اش را که بر اثر افکار منفی ایجاد شده اند، مدیریت کند. این تمرین ریشه در مربیگری شناختی-رفتاری دارد و نسخۀ سادۀ وام گرفته شده از آموزش های جرأت ورزی است.

روند اجرای تمرین

همانند تصویر زیر، با توجه به موقعیتی که ربوط به مراجع است، سلسله مراتب موقعیت ها، افکار، احساسات و رفتارها را ترسیم نمایید. ما در اینجا از مثال شرکت کردن در یک مهمانی استفاده می کنیم.

سپس روی هر یک از این سلسله مراتب کار کنید و در هر سطح از مراجع سوالات مرتبط بپرسید و پاسخ او را سمت راست نمودار بنویسید. به مثال زیر توجه کنید:

مربی: چه نوع افکاری در طی این مهمانی به ذهنت خطور می کند؟

مراجع: خب، اینکه همۀ آنها بیشتر از من می دانند؛ اگر هرچه بگویم، احمق به نظر می رسم.

مربی: چه احساسی داری؟

مراجع: احساس عدم اعتماد به نفس و اضطراب دارم.

مربی: در آخر چه کاری انجام می دهی؟

مراجع: چیزی نمی گویم.

مستر استاد - مثبت عمل کردن در موقعیت های دشوار در کوچینگ

با این کار، مراجع متوجه سیکل منفی و خود تخریب گرانه ای می شود که با آن درگیر است. این موضوع می تواند با ترسیم پیکان ها از طریق پاسخ های نوشته شده از افکار به احساسات، سپس به اعمال و مجدداً از اعمال به افکار نمایش داده شود.

در انتها روی دو راهکار برای شکستن این سیکل کار کنید:

  • شکستن افکار منفی

ممکن است از مراجع بپرسید: “اگر بتوانی صدای افکار منفی ات را از ذهنت بیرون کنی، چه افکار مثبتی را بجای آنها با خودت زمزمه می کنی که واقع بینانه باشند؟” ممکن است مراجع پاسخ دهد: “من دیدگاه متفاوتی ایجاد می کنم”؛ “اگر چیزی برای مشارکت نداشتم، از من دعوت نمی شد”. با پرسیدن سوالات مشابه در سطوح احساسات و اعمال، پاسخ مراجع را در سمت چپ نمودار بنویسید تا سیکل مثبت و تقویت شونده را که با پیکان ها کامل می شود، نشان دهید.

  • شکستن احساسات منفی

مراجع را ترغیب کنید رفتار غیرکلامی اش را آگاهانه و به گونه ای تنظیم کند که باعث ایجاد اعتماد به نفس در او شود – در حین انجام دادن این کار باید عضلات او در حالت آرامش باشند و عمیق نفس بکشد. در مدت کوتاهی، احساسات از رفتار غیرکلامی تبعیت خواهند کرد.

 مستر استاد - مثبت عمل کردن در موقعیت های دشوار در کوچینگ

می توانید مراجع را به انجام دادن این تمرین در موقعیت های دشوار تشویق کنید. برای مثال، شروع این تمرین با مشارکت در مهمانی کم اهمیت تر و حرکت به سمت موقعیت های دشوارتر. می توانید به مراجع پیشنهاد دهید از فرد قابل اعتمادی بخواهد زمانی که رفتار جدیدی را امتحان می کند، به او بازخورد دهد.

 

نکته: بعضی افراد به قدرت افکار مثبت شک دارند. این گفته می تواند کمک کننده باشد که افکار مثبت باید باورپذیر باشند، نه اینکه جنبۀ رویایی داشته باشند. گاهی اوقات، افکار منفی ریشه در زمان کودکی یا موقعیت های دیگر دارند. آمادۀ تشخیص این موضوع باشید، اما نیازی نیست به آن زمان برگردید.

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.