تمرین شمارۀ ۴: ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس متداول

مستر استاد - ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس متداول در کوچینگ

فصل اول: ایجاد اعتماد به نفس

تمرین شمارۀ ۴: ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس متداول

Building general confidence and self-esteem

پنی سویینبرن (Penny Swinburne)

هدف تمرین

این تمرین را می توان مستقل از جلسۀ مربیگری، زمانی که عدم اعتماد به نفس واقعی وجود دارد، استفاده کرد. این تمرین می تواند در حین جلسۀ مربیگری و پس از آن نیز دنبال شود.

 توصیف تمرین

از مراجع دعوت می شود به نوشتن لیستی از موارد مثبتی که در زندگی اش وجود دارند و تکرار سه مورد از آنها تا زمانی که آنها را باور کند، بپردازد. یک سرمایه گذاری کوچک زمانی در این تمرین، که می تواند در کنار سایر فعالیت های روزانه انجام بگیرد، می تواند سرگرم کننده و نتایج بزرگی در بر داشته باشد.

مستر استاد - ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس متداول در کوچینگ

روند اجرای تمرین

راهنمایی که به مراجع خود می دهید به شرح زیر می باشد:

۱۰ دستاورد

۱۰ مورد از کارهایی که می تواند به خوبی انجام دهد

۱۰ مورد از آنچه که دربارۀ بدن خود دوست دارد

شما باید بسیار مشوق باشید زیرا برای برخی از افراد، نوشتن ۱۰ مورد کار دشواری است. لذا، آنها را هرچه بیشتر به درگیر شدن با این موضوع تشویق کنید. از طرف دیگر، شما می توانید انتخاب کننده باشید که مراجع کدام لیست را پر کند زیرا برای عده ای، سومین لیست اغلب چالش برانگیزتر است اما همین امر می تواند دلیل خوبی برای تلاش در انجام دادن آن باشد.

باید در استفاده و توصیف «دستاورد» برای عده ای از مراجعین دقت کنید. برای مثال، لازم نیست دستاورد یک رویداد بزرگ باشد. مثالی که من استفاده می کنم قبولی در آزمون رانندگی است (بله، در اینجا داستانی نهفته است). این مثال کمک می کند واژۀ دستاورد واضح شود. به همین ترتیب، برای “کارهایی که می توانی به خوبی انجام دهی”، آن کارها می توانند هر کاری باشند – پخت کیک، شمردن و ثبت تعداد گل ها در ورزش و غیره. این مورد را می توان به این صورت نیز توصیف کرد: “کارهایی که انجام دادنشان برای شما آسان تر از دیگران است”.

سپس مراجع را به انتخاب سه مورد از موارد نوشته شده در این لیست ها تشویق می کنید و به او پیشنهاد می دهید که آنها را مخصوصاً در زمان های مرده مانند وقتی که در ترافیک، حمام و اتوبوس قرار دارد، تکرار کند. هر زمان که او نسبت به این سه مورد احساس راحتی داشت، می تواند به سراغ سه مورد دیگر از لیست خود برود.

نکتۀ مهمی که در این تمرین وجود دارد، فقط موضوعات ویژه نیستد، بلکه ایجاد تدریجی یک تصویر خوب از خود و اعتماد به نفس در آن زمینه ها می باشد.

در جلسۀ مربیگری بعدی، می توانید از مراجع دربارۀ نحوۀ عملکرد این تمرین بپرسید. حتی می توانید از او بخواهید که یکی دو مورد از آن موارد را با صدای بلند برای شما بازگو کند. برای مثال: “من در پختن کیک مهارت دارم”. شما می توانید دربارۀ اعتماد به نفس مراجع که در کلام و رفتار غیر کلامی اش نشان داده می شود، به او بازخورد دهید.

 مستر استاد - ایجاد اعتماد به نفس و عزت نفس متداول در کوچینگ

نکته: برخی افراد نسبت به انجام دادن این تمرین بسیار تردید دارند. من متوجه شده ام که معمولاً بهتر است خیلی جدی نباشیم و از اصل “چیزی برای از دست دادن نداری” یا “ضرری به تو وارد نمی کند” استفاده کنیم. همانطور که در تمرین قبل گفته شد، گاهی اوقات این تمرین می تواند آنها را به دوران کودکی یا موقعیت های دشوار در گذشته بازگرداند. مجدداً آماده باشید تا آن را تشخیص دهید اما نیازی نیست به آن زمان برگردید.

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.