تمرین شماره ۶: تصاویرسازی مقابله ای

مستر استاد - تصاویرسازی مقابله ای در کوچینگ

فصل اول: ایجاد اعتماد به نفس

تمرین شمارۀ ۶: تصاویرسازی مقابله ای

Coping imagery

گلدینا مک ماهون (Gladeana McMahon)

 هدف تمرین

این تمرین به مراجع کمک می کند تا توانایی اش را برای مقابله با موقعیت های سخت و چالش برانگیز افزایش دهد. این یک تمرین ضد استرس است که به افزایش تاب آوری روانی کمک می کند.

توصیف تمرین

زمانی که رابطۀ مربیگری برقرار شد، بطور منطقی برای او توضیح دهید که چرا استفاده از «تصویرسازی مقابله ای» به عنوان راهکاری برای کمک به مدیریت موقعیت دشواری که با آن مواجه است، مفید می باشد؛ مانند زمانی که او نیاز دارد برای یک سخنرانی مهم، قرار ملاقات دشوار تیمی یا مصاحبه آماده شود.

دلیل منطقی استفاده از تصویر مقابله ای این است که اگر مراجع بتواند خود را در مواجهه با آن موقعیت تجسم کند، فرصتی بدست می آورد تا بتواند راهکارهای مختلف مقابله با آن موقعیت را که در جلسات مربیگری و در فضایی امن با مربی مورد بحث قرار می گیرند، تمرین کند. این کار همچنین به او فرصت تجربۀ حس کنترل در زمان هایی را می دهد که قادر باشد بطور مؤثر با آن موقعیت مواجه شود.

این تمرین می تواند به عنوان ابزاری برای کمک به مراجع در تصیرسازی آیندۀ دشواری که ممکن است تغییر چشمگیری داشته باشد، بکار رود. برای مثال، زمانی که فرد جایگاه جدیدی در سازمان بدست می آورد. مربی می تواند به آن دسته از تحقیقات موجود در عرصۀ روانشناسی مراجعه نماید که از پیش فرض «تمرین نقش» و اینکه چگونه تصور یک نتیجۀ موفق احتمال دستیابی به آن را افزایش می دهد، حمایت می کنند.

مستر استاد - تصاویرسازی مقابله ای در کوچینگ

روند اجرای تمرین

زمانی که قرار شد مراجع از این ابزار برای مواجهه با موقعیت دشوار استفاده نماید، از او خواسته می شود راحت بنشیند و موقعیتی را که باعث ایجاد مشکل شده است، تجسم کند. سپس او به مشاهدۀ ذهنی آن موقعیت تشویق می شود. برای مثال، اگر مراجع یک سخنرانی بزرگ پیش رو دارد، از او خواسته می شود افرادی که آنجا خواهند بود، محیط، صداها، بوها، چیدمان اتاق و سخنرانی در حال ارائه را تجسم کند. سپس به تصویرسازی یکی از استراتژی های مقابله ای که در جلسۀ مربیگری بحث و گفتگو شده اند و می توانند استفاده شوند (مانند، تمرین تنفس)، تشویق می شود و از او خواسته می شود سخنرانی اش را که با موفقیت در حال ارائه شدن است، تصور کند.

وقتی که مراجع بتواند نتیجۀ مثبتی را تجسم کند، این کار به او احساس کنترل عواطف در آن موقعیت را می دهد و میزان دشواری آن موقعیت برایش کاهش می یابد. برای مثال، او می تواند تصور کند که به آرامی سخنرانی می کند و تصور کند که شخصی در بین حضار بی حوصله به نظر می رسد یا سوالی از او می پرسد و او باید با آن موقعیت مقابله کند. بسیار مهم است که مراجع را به تجسم تمامی جوانب آن موقعیت، از رسیدن برای ارائۀ سخنرانی، چیدمان سالن، مشاهدۀ حضار و اینکه آنها چگونه به سخنرانی او واکنش نشان می دهند، تشویق کنید تا بتواند با هر گونه نگرانی که ممکن است در موقعیت های چالش برانگیز داشته باشد، مقابله کند.

زمانی که مراجع این تمرین را با موفقیت در آن جلسۀ مربیگری بطور کامل انجام داد، می تواند آن را به عنوان یک تکلیف در خانه انجام دهد.

 

نکته: معمولاً هیچ نکته ای مرتبط با این تمرین وجود ندارد.

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.