تمرین شمارۀ ۱۲: استراتژی یک گام به عقب

مستر استاد - استراتژی بازگشت به عقب در کوچینگ

فصل اول: ایجاد اعتماد به نفس

تمرین شمارۀ ۱۲: استراتژی یک گام به عقب

The stand-back strategy

گلدینا مک ماهون (Gladeana McMahon)

هدف تمرین

هدف این تمرین ارائۀ راهکاریی به مراجع برای مدیریت واکنش های احساسی ناخواستۀ اوست.

توصیف تمرین

این استراتژی مراجع را قادر می سازد در زمانی که با موقعیت های سخت مواجه می شود، با ارائۀ آنچه که به عنوان «قطع کنندۀ مدار» توصیف می شود، به توسعۀ شیوه های رها شدن از احساسات ناخواسته و رفتارهای ناشایست مربوطه بپردازد. قطع کنندۀ مدار به مراجع اجازه می دهد احساسات خود تخریب گر و رفتارهای مرتبط با آن را با رفتارهای خود تقویتی جایگزین نماید.

 مستر استاد - استراتژی بازگشت به عقب در کوچینگ

روند اجرای تمرین

از مراجع خواسته می شود موقعیتی را که اخیراً رخ داده و او واکنش احساسی ناخواسته و خود تخریبگری مانند خشمگین شدن را از خود بروز داده، تصور کند. سپس مراجع در فرآیند زیر درگیر می شود.

از او خواسته می شود از نظر ذهنی به موقعیتی که انتخاب کرده است برگردد و آنچه را که واقعاً در آن زمان رخ داده به خاطر بیاورد. مربی از مراجع می خواهد به توصیف کامل آنچه که از نظر احساسی و فیزیکی تجربه کرده است، بپردازد (برای مثال، در آن زمان چه احساسی در بدن خود داشته است، گرما/سرما، احساس تهوع در معده، غیره).

مربی از مراجع می خواهد تا اندکی پیش از واکنش به شیوۀ خود تخریب گری را به یاد آورد. زمانی که مراجع توانست این کار را انجام دهد، مربی از او می خواهد تا احساساتی را که منجر به رسیدن به آن مرحله و آن واکنش شده اند، به خاطر بیاورد و همچنین به احساساتی که همان «سیگنال های هشداردهندۀ اولیه» هستند و می توانند در موقعیت های آتی مراجع را از اینکه چه موقع در خطر درگیر شدن با واکنش های زیان آور است مطلع سازند، فکر کند.

سپس از مراجع خواسته می شود از طریق بینی نفس آرام و عمیقی بکشد و در حالی که در ذهن تا شمارۀ پنج می شمارد، هوا را به آرامی از دهان خارج کند. او در همین حین، تصویر آرامش بخشی را تجسم می کند – آن تصویر می تواند هر تصویری که مراجع را آرام می کند، باشد.

در ادامۀ این تمرین، از مراجع خواسته می شود آرام تر صحبت کند و توصیف یا نظری را ارائه دهد که بتواند در مقابله با چنین موقعیتی از آن استفاده کند.

زمانی که مراجع بتواند این استراتژی را با موفقیت پشت سر بگذارد، از او خواسته می شود این تمرین را مجدداً در دو موقعیت متفاوت دیگر نیز امتحان کند. برای اطمینان از اینکه این استراتژی به طور کامل تعبیه شده است، از مراجع خواسته می شود آن را تا جایی که می تواند و در اغلب مواقع به عنوان یک تکلیف در خانه انجام دهد.

مستر استاد - استراتژی بازگشت به عقب در کوچینگ

نکته: این تمرین تنها باید برای موقعیت هایی استفاده شود که رفتار ناخواستۀ مراجع بیش از حد طبیعی نیست. برای تعیین شدت رفتار ناخواسته، از مراجع خواسته می شود به میزان احساسی که تجربه شده است از صفر تا ده نمره دهد (صفر = بدون احساس و ۱۰ = احساس شدید)، اگر نمرۀ احساس تجربه شده ۷ و یا بالاتر است، این تمرین برای این موقعیت مناسب نیست چرا که پرسش دربارۀ آن موقعیت ممکن است برای مراجع بسیار چالش برانگیز باشد. اگر چنین بود، از مراجع خواسته می شود به موقعیتی که نمرۀ واکنش احساسی ناخواستۀ او ۶ و پایین تر است، فکر کند. چنانچه مراجع بتواند چنین موقعیتی را بیابد و این تمرین را با موفقیت به سرانجام برساند، این استراتژی می تواند با گذر زمان، برای موقعیت هایی که مراجع به آنها نمرۀ ۷ و بالاتر داده است، بکار رود. با این روش، مدیریت آن موقعیت ها بیشتر می شود زیرا مراجع می تواند مجموعه ای از مهارت های مقابله ای مفید ایجاد نماید که به او اجازه می دهند در مواجهه با موقعیت های چالش برانگیزتر، مؤثرتر برخورد کند.

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.