تمرین شمارۀ ۲۲: ایجاد یک الگوی بازخورد منحصر به فرد

مستر استاد - ایجاد الگوی بازخورد در کوچینگ

فصل دوم: پیشرفت به عنوان یک مربی

تمرین شمارۀ ۲۲: بازیابی معنای بازخورد و ایجاد یک الگوی بازخورد منحصر به فرد

Redefining the meaning of feedback and creating a unique feedback pattern

السپت کمپبل (Elspeth Campbell)

هدف تمرین

هدف این استراتژی ایجاد یک روند بازخورد معنادار است که ذینفعان را قادر می سازد موفقیت در مربیگری را تعیین کنند.

توصیف تمرین

در طی مرحلۀ عقد قرارداد برای یک دورۀ مربیگری، قصد داریم الگوی بازخوردی تهیه کنیم که مراجع را مستلزم به ارزیابی مربیگری با ذینفعان از جمله مدیر بخش خود می کند. مدیر بخش مسئول ارائۀ بازخورد به مربی در خصوص اثرات مفید مربیگری است. این امر دو هدف دارد:

۱) محرمانه بودن اطلاعات – یک فضای مربیگری امن می تواند برای مراجع ایجاد شود تا به کشف بپردازد، آسیب پذیر شود یا امتحان کند؛

۲) زمانی که ذینفعان متوجه اثرات مربیگری شوند، زمینۀ مؤثری برای رشد مراجع ایجاد می شود.

مستر استاد - ایجاد الگوی بازخورد در کوچینگ

روند اجرای تمرین

۱- در ابتدای پروژه، اسپانسر مربیگری را با توضیح دادن نکات بالا، در جریان این رویکرد قرار دهید. این مکالمۀ کلیدی در ایجاد درک مشترک درمورد چگونگی تحقق قدرت بالقوۀ مربیگری به همراه ساختارهای مفید، ضروری می باشد.

محدودیت های ممکن در درک متقابل عبارتند از:

– چنانچه رویکرد اسپانسر به گونه ای باشد که مربی باید در جلسۀ حضوری انتخاب شود، ممکن است اسپانسر در برابر داشتن چنین جلسۀ از پیش تعیین شده ای مقاومت کند؛

– چنانچه هدف اصلی اسپانسر کشف اطلاعات بیشتر دربارۀ عملکرد مراجع از طرف مربی باشد، مربیگری به طور مؤثر به عنوان جایگزینی برای مدیریت فردی تفسیر می شود.

اگر در مرحلۀ اولیه بستن قرارداد مشخص شود که رویکرد اسپانسر و مربی بسیار متفاوت است، ممکن است برای مربی لازم باشد که پروژه را نادیده بگیرد.

۲- در طی ملاقات اول، دربارۀ محرمانه بودن اطلاعات صحبت کنید تا مراجع متوجه شود که چگونه فرآیند بازخورد، محرمانه بودن و انتقال یادگیری را تضمین می کند. در اینجا بهتر است با بررسی اینکه چگونه مراجع موارد نقض را مشاهده می کند، آغاز کنید.

۳- قسمتی از دومین جلسۀ مربیگری را به همراه مدیر بخش و در صورت لزوم، دیگر اسپانسرها، جایی که روند بازخورد مورد بررسی قرار می گیرد، به عنوان جلسۀ بستن قرارداد اجرا کنید. این جلسه نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد تا مراجع و مدیر بخش بتوانند نظرات خود را به شیوه های سازنده بیان کنند و راه برای مکالمات مفید در آینده هموار شود. توصیه می شود این موضوع را از قبل با مدیر بخش در میان بگذارید تا ایده هایی دربارۀ آنچه از او انتظار می رود داشته باشد.

۴- مراجع را به ایجاد ارتباط با افراد سازمان تشویق کنید تا از محرمانه بودن اطلاعات اطمینان حاصل کند. در مواردی که انجام دادن این کار مناسب نیست، ارتباط با سازمان با اجازۀ مراجع انجام می شود و مراجع نیز در این ارتباطات حضور دارد.

تنها زمانی که قرارداد با مراجع کامل شد، دربارۀ تأثیرات سازمان و مضامین الگوهای ایجاد شده، به اسپانسر بازخورد دهید.

مستر استاد - ایجاد الگوی بازخورد در کوچینگ

نکته: یک مشکل احتمالی این است که اسپانسر بخواهد از تأثیرات مراجع بر سازمان مطلع شود. این موضوع می تواند بدون ارائۀ منبع خاص، به مراجع اطلاع داده شود. گاهی اسپانسر به یک اطمینان خاطر نیاز دارد و بنابراین، حفظ ارتباط خوب، مفید است.  

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.