تمرین شمارۀ ۲۴: گاهی مقابله کردن به همان اندازه که درک می شود خوب است

مستر استاد - مقابله با مشکلات در کوچینگ

فصل دوم: پیشرفت به عنوان یک مربی

تمرین شمارۀ ۲۴: گاهی مقابله کردن به همان اندازه که درک می شود خوب است

Sometimes coping is as good as it gets

پیتر مل رز (Peter Melrose)

هدف تمرین

مربیان معمولاً تمایل دارند به مراجع در بهبود اثربخشی شخصی خود کمک کنند. گاهی اوقات شرایط برای مراجع برای انجام دادن کاری بیشتر از زنده ماندن از بحران، بسیار دشوار می شود. این استراتژی دربارۀ تشخیص اینکه چه زمان باید از اهداف پیشرفت فاصله گرفت و مراجع را در مقابله کردن یاری رساند، می باشد.

توصیف تمرین

گاهی مراجع در شرایط دشواری قرار می گیرد که هیچ راه روشنی پیش روی او وجود ندارد. این استراتژی به او کمک می کند که همراه چالش ها بماند و همزمان تواناتر شود.

روند اجرای تمرین

ابتدا، به مراجع خود کمک کنید زمینۀ کسب و کار و میزان فشاری را که با آن روبرو است، کشف کند. شما نیز ببرسی کنید که او چگونه چالش شخصی تغییر و بهبود را مشاهده می کند. اگرچه نابرده رنج گنج میسر نمی شود، گاهی اوقات، درد و فشار ناشی از تغییر، مراجع را تحت الشعاع قرار می دهد. چالش این است که تشخیص دهید مراجع در این لحظه به چه حمایتی نیاز دارد. این مورد را آشکارا با مراجع بررسی کنید. سپس با ادهاف مربیگری به توافق برسید.

در حالی که این اهداف را بررسی می کنید، حواس خود را در طول فرآیند مربیگری، کاملاً به تجربۀ فشار مراجع و انعطاف پذیری شخصی او جمع کنید. بعضی اتفاقات ممکن است اوضاع را بدتر کنند یا ممکن است انعطاف پذیری مراجع به سرعت کم شود. بعضی از مراجعین درد و احساسی را که در مکالمۀ مربیگری احساس می کنند به راحتی نشان می دهند. بسیاری دیگر از مراجعین، این عمل را بسیار دشوار می دانند زیرا آن را ضعف شخصی می دانند.

مستر استاد - مقابله با مشکلات در کوچینگ

چالش شما این است که از نظر عاطفی با مراجع خود همراه شوید تا درگیر تأثیر فشاری که احساس می کند شوید و بررسی کنید که آیا مقابله کردن مؤثرترین استراتژی فوری برای او هست یا خیر. این لحظه ای است که شما به مراجع در تشخیص اینکه آیا نیازهای او از مربیگری تغییر کرده اند یا خیر، کمک می کنید: ممکن است بهبود شخصی الویت کمتری داشته باشد.

برای مثال، یکی از مراجعین در تلاش بود تا تیم خود را به طور مؤثر هدایت کند و با رئیس غیرقابل پیش بینی و پرخاشگر خود برخورد کند. او می خواست نشان دهد که چگونه انگیزه، اعتماد به نفس ذهنی (ضعیف شدن اعتماد به نفس) و عدم «احساس» او نسبت به فرهنگ سازمانی به آن شیوه است. ارتباط ما به زودی به نقطۀ قابل توجهی رسید. زمانی که من احساس او دربارۀ این موضوع را کشف کردم، ناراحتی و درد شدید او در این رابطۀ مربیگری امن بسیار واضح بود.

من متوجه شدم که او در آن سازمان به صورت تدافعی و با پرخاشگری رفتار می کند. او نیز تشخیص داد که این رفتار پیش فرض اوضاع را بدتر می کند و موافقت کرد که اکنون بقای شخصی در ذهنش بالاترین جایگاه را دارد. ما توافق کردیم که اگرچه هنوز مسائل زیادی برای یادگیری در زمینۀ اثربخشی شخصی وجود دارند، اما ادامۀ تمرکز بر عیوب ادراک شدۀ رهبری، می تواند به استرس او بیفزاید و او را در مسیر استراتژی شخصی مقابلۀ متفکرانه قرار دهد.

مستر استاد - مقابله با مشکلات در کوچینگ

در چنین شرایطی، با مراجع نسبت به اهداف جدید به توافق برسید و فرآیندی را انتخاب کنید تا به او در پذیرش کامل واقعیت فشاری که با آن روبرو است کمک کند، و زمان تأملی را ایجاد کند تا به مدیریت پریشانی عاطفی بپردازد و برای نحوۀ عملکرد مناسب در محل کار و به حداقل رساندن آسیب بیشتر، برنامه ریزی کند. به عبارت دیگر، زندگی کردن با واقعیت دردهای زندگی اما یافتن انعطاف پذیری در مقابلۀ متفکرانه.

نکته:

– به اندازۀ کافی اجازه پیشروی ندادن به دستور کار بهبود عملکرد

– غلو کردن یا ناچیز شمردن تأثیر فشار بر مراجع

– ندادن فضای کافی به درد تا با خیال راحت بیان شود

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.