تمرین شمارۀ ۲۶: آگاهی از نگرش – تأثیر و نفوذ

مستر استاد - قدرت نفوذ در کوچینگ

فصل سوم: توسعۀ مهارت ها و استراتژی های خاص

تمرین شمارۀ ۲۶: آگاهی از نگرش تأثیر و نفوذ

Attitude awareness impact and influencing

گیل هیکس (Gill Hicks)

هدف تمرین

هدف از این تمرین کمک به مراجع در کسب نگرشی مفید در زمانی است که به دنبال پیشرفت و ارتقاء می باشد.

توصیف تمرین

امروزه برای موفقیت در کسب و کار، به همان اندازه که داشتن تحصیلات آکادمیک برای متخصصان کسب و کار خوب است، به همان اندازه نیز ابراز نگرش های مناسب ضروری می باشد. این موضوع اغلب به داشتن سطح بالای هوش هیجانی (EQ) مربوط می شود. نگرش ها با رفتار، ظاهر، زبان بدن و صدا نمایش داده می شوند. موارد زیر تمرین خوبی برای افراد تجاری است که به دنبال ارتقا یا به دنبال بالا بردن سطح تأثیرات درونی یا بیرونی خود هستند.

مستر استاد - قدرت نفوذ در کوچینگ

روند اجرای تمرین

در ابتدا از مراجع بخواهید خودش را به عنوان یک سوم شخص در جایگاه یک مراجع یا مدیر ارشد تصور کند و سپس از او بپرسید کدام نگرش را دوست دارد برای آن فرد موفق دنبال کند (در مورد مراجعی که طالب ارتقاء است و نقشی که مراجع شما دوست دارد ایفا کند). مراجع را تحت فشار قرار دهید تا حداقل ۱۰ نگرش برنده شدن و بیشتر ایده آل داشته باشد. چند مثال از آنها شامل موارد زیر هستند:

– مثبت

– انرژی زا

–  خلاق

– مشتاق

– دارای ویژگی های رهبری

– قابل اعتماد

– متمرکز بر تجارت

– توانایی مقابله با استرس

– عضو تیم و توانای انجام دادن کار گروهی

– امین

– راه حل محور

– حرفه ای

از مراجع بخواهید آنچه که دربارۀ فردی که چنین ویژگی هایی دارد می بیند و می شنود را شرح دهد. سپس از او بخواهید خودش را در برابر هر یک از آن ویژگی ها ارزیابی کند. آیا دیگران این ویژگی های مراجع شما را همیشه، گاهی اوقات یا به ندرت تجربه می کنند؟ دیگران چگونه متوجه می شوند که مراجع شما از این نگرش های برنده شدن برخوردار است؟ حوزه های پیشرفت چه هستند و مراجع شما چگونه می تواند متفاوت عمل کند؟

مثال

قرار بود مراجع من کریستوفر کارش را به عنوان مدیر فروش جدیدی در یک شرکت آغاز کند. قبل از شروع کار، از او دعوت شد تا در جلسۀ انتخاب اعضای گروه شرکت کند و او دربارۀ تأثیری که می توانست بر گروه بگذارد نگران بود زیرا در یکسال اخیر، مدیر فروش شرکت قبلی به او گفته بود که هیچوقت فکرش را هم نمی کند که او قادر به ارتقاء باشد.

پس از انجام دادن تمرین بالا به همراه یکی دو مداخلۀ دیگر، کریستوفر با اعتماد به نفس بالا در آن جلسۀ تیمی شرکت کرد و تأثیر قدرتمندی بر دیگران گذاشت. به او گفته شده بود که به طور فوق العاده ای با تیم هماهنگ است – در حقیقت از یک تسهیل کنندۀ بیرونی خواسته شده بود تا حدس بزند چه کسی کاندیدای جدید است و او نمی توانست حدس بزند که آن فرد کریستوفر است.

مستر استاد - هوش هیجانی در کوچینگ

نکته: اطمینان حاصل کنید که واژه های نگرش در مورد مراجع صدق می کنند. اگر نگرش او ضعیف است و باور دارد که در کارش خوب عمل می کند، تمایل به تمرکز بر نتیجۀ کارش دارد. همچنین، مطمئن شوید که مراجع شما قبل از شرح نگرش های برنده شدن، در جایگاه شخص سوم قرار گرفته است و به اندازۀ کافی برای ابراز ارزیابی صادقانه دربارۀ نقاط قوت و پیشرفت خود، احساس امنیت می کند.

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.