تمرین شمارۀ ۲۹: ایجاد اعتماد به نفس با زبان بدن

مستر استاد - زبان بدن در کوچینگ

فصل سوم: توسعۀ مهارت ها و استراتژی های خاص

تمرین شمارۀ ۲۹: ایجاد اعتماد به نفس با زبان بدن

Confidence building with body language

گیل هیکس (Gill Hicks)

هدف تمرین

هدف از این استراتژی، آگاه کردن مراجع نسبت به زبان بدنش است.

توصیف تمرین

جالب است که ذهن، بدن و صدا، همگی به‌عنوان یک واحد کامل کار می‌کنند؛ به این معنا که اگر ما یکی از این عوامل را تغییر دهیم، بقیۀ عوامل دیگر نمی‌توانند مقاومت کنند بلکه آن‌ها نیز تغییر می‌کنند. این استراتژی از شما به‌عنوان یک مربی می‌خواهد که نسبت به زبان بدن خود بسیار آگاه باشید. شما حرکات بدن، حالت بدنی و طرز ایستادن مراجع را به او نشان خواهید داد.

مستر استاد - زبان بدن در کوچینگ

روند اجرای تمرین

تمرین شمارۀ ۱

در ابتدا، یک حالت با اعتمادبه‌نفس را تصور کنید. اگر نشسته‌اید، اطمینان حاصل کنید که بدن، پاها و سر شما روبروی مراجع است. کف هر دو پا باید کاملاً روی زمین باشند (و اگر یک پا را روی دیگری انداخته‌اید، پای دیگر باید روی زمین باشد). چنانچه ایستاده‌اید، پاهای شما باید کمی از هم فاصله داشته باشند و وزن بدن به‌طور مساوی روی هر دو پا تقسیم‌شده باشد.

تصور کنید نخی از پشت سر، شما را تا جایی که می‌توانید قدبلندتر باشید و ستون فقراتتان مستقیم و صاف شود، بالا می‌کشد. نیم‌تنۀ شما باید کمی به سمت مراجع متمایل باشد. شانه‌ها باید به سمت پایین و عقب باشند؛ به‌طوریکه احساس کنید شانه‌های شما پهن‌تر شده‌اند و فضای بیشتری را اشغال کرده‌اند. بازوها و دستان شما باید آزاد و باز باشند. سر شما باید در امتداد چانه و موازی با کف زمین باشد. لبخند بزنید. از مراجع بپرسید چه تصوری دربارۀ سطح اعتمادبه‌نفس شما دارد (و به احساسات خود نیز هم‌زمان توجه کنید).

سپس نشان دهید که دربارۀ حرکات مراجع چه می‌بینید. اگر موارد زیر وجود دارد آن‌ها را به او یادآوری کنید:

ستون فقرات خمیده، نیم‌تنه‌ای که به سمت عقب کشیده شده است، چانۀ افتاده، بازوهایی که دور بدن قرارگرفته‌اند، قسمتی از بدن (پاها، صورت، نیم‌تنه) که مستقیماً به سمت شما تمایل ندارد.

مراجع را راهنمایی کنید تا زبان بدن با اعتمادبه‌نفس را تصور کند. سپس از او بپرسید چه احساسی دارد.

مستر استاد - زبان بدن در کوچینگ

تمرین شمارۀ ۲

قدم زدن مراجع را وقتی به سمت شما می‌آید یا از شما فاصله می‌گیرد، تماشا کنید. برای افزایش ظاهر و احساس با اعتمادبه‌نفس، از او بخواهید باحالتی از اعتمادبه‌نفس که در بالا به آن اشاره شد، بدون عجله و با حرکت اندک نوسانی بازوها، راه برود. وزن او باید کاملاً در مرکز بدن متمرکز باشد. از او دربارۀ احساسش بپرسید و دربارۀ آنچه که مشاهده می‌کنید به او بازخورد دهید.

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.