تمرین شمارۀ ۳۱: تصمیم گیری از طریق شهود

مستر استاد - تصمیم گیری و شهود در کوچینگ

فصل سوم: توسعۀ مهارت ها و استراتژی های خاص

تمرین شمارۀ ۳۱: تصمیم گیری از طریق شهود

Decisions by intuition

مگز مک گیور (Mags McGeever)

هدف تمرین

هدف از این تمرین کمک به مراجع در تصمیم گیری بواسطۀ شهود است.

توصیف تمرین

تصمیم گیری برای برخی مراجعین دشوار است. یک ابزار مفید و اغلب کمتر مورد استفادۀ آنها شهود است. گاهی مردم از عمق وجودشان می دانند که چه چیزی برای آنها بهترین است. مثال قدیمی پرتاب سکه را در نظر بگیرید. اگر پس از پرتاب شیر بیاید و خود شما از نتیجه ناامید شده باشید، می دانید که باید به دنبال گزینۀ دیگر بروید. استراتژی ارائه شده در اینجا نسخۀ گسترده تری از همان اصل است که به مراجع اجازه می دهد احساس کند تصمیمی که گرفته است منطقی و متفکرانه می باشد. همانطور که نویسندگانی همچون مالکوم گلدول (۲۰۰۰) پیشنهاد داده اند، این نوع فکر کردن ضروری نیست.

مغز شما می تواند در یک لحظه تصمیم صحیحی برای شما بگیرد. با این حال، این موضوع می تواند به برخی افراد اطمینان دورباره دهد که چیزی را همه جانبه و کامل تر در نظر بگیرند. ممکن است شما از این استراتژی برای کمک به مراجع در افزایش اعتماد به نفس او در توانایی تصمیم گیری اش استفاده کنید.

مستر استاد - تصمیم گیری و شهود در کوچینگ

روند اجرای تمرین

۱- مراجع را از طریق تصور جداگانه برای هر گزینه ای که در دسترس دارد، راهنمایی کنید. تجسم ها در حالت ایده آل بموقع ایجاد نمی شوند. شاید مراجع یک یا چند تجسم را به تنهایی و خارج از جلسۀ مربیگری انجام دهد.

۲- اگر مراجع بخواهد تجسم را خارج از جلسۀ مربیگری انجام دهد، شما می توانید با دادن یک نسخۀ پرینت شده از جملات مربوط به تجسم یا فایل صوتی ضبط شدۀ آنها را در اختیار او قرار دهید.

۳- برای هر گزینه از مراجع بخواهید تا موقعیتی را که می خواهد دست به اقدام بزند، تجسم کند. چه می گوید؟ چه انجام می دهد؟ چه می بیند؟ چه می شنود؟ کجا اتفاق می افتد؟ چه زمان؟ چه می پوشد؟ اگر فرد دیگری هم در این جریان است، او چه می گوید؟ چه انجام می دهد؟ و غیره. به مراجع کمک کنید تا تمام جزئیات را در حد امکان دقیق و واضح ببیند.

۴- زمانی که این مرحله را انجام دادید، از مراجع بخواهید به احساسی که دارد توجه کند.

۵- ممکن است مراجع بخواهد تمام کلمات، تصاویر و احساساتی را که به یاد می آورد یادداشت کند. از طرف دیگر ممکن است اینگونه عمل نکند. غالباً شهود را نمی توان در کلمات قرار داد.

۶- این فرآیند را برای هر یک از گزینه هایی که مراجع در نظر دارد تکرار کنید.

۷- زمانی که همۀ گزینه ها تجسم شدند و احساسات مرتبط با آن تجسم یادداشت برداری شدند، اغلی به طور حیرت انگیزی مشخص می شود که مراجع کدام گزینه را می خواهد انتخاب کند.

۸- تأثیر این تمرین می تواند با گذاشتن دست مراجع روی قلب یا شکم خود در طول فرآیند تجسم تقویت شود.

مستر استاد - تصمیم گیری و شهود در کوچینگ

نکته: هر کسی شیوۀ خودش را برای تصمیم گیری دارد و به همین خاطر این تمرین ممکن است برای عده ای خوشایند نباشد زیرا به اندازۀ کافی منطقی به نظر نمی رسد. همانطور که دربارۀ تمامی تمرینات گفته شد، شما می خواهید که این تمرین برای مراجع مفید باشد. اگر این تمرین برای آنها مؤثر نبود، کافی است او را تشویق کنید تا تصمیم مطمئن خود را به شیوه ای که برای سبک تفکر او مناسب تر است بگیرد.

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.