تمرین شمارۀ ۳۳: رسیدگی به عملکرد ضعیف/رفتار غیرقابل قبول

مستر استاد - عملکرد ضعیف در کوچینگ

فصل سوم: توسعۀ مهارت ها و استراتژی های خاص

تمرین شمارۀ ۳۳: رسیدگی به عملکرد ضعیف/رفتار غیرقابل قبول

Handling poor performance/unacceptable behavior

پنی سویینبرن (Penny Swinburne)

هدف تمرین

پرداختن به مسائل مربوط به عملکرد ضعیف یا رفتار غیرقابل قبول، بخشی از صلاحیت مدیریتی مورد نیاز است اما اغلب از آن اجتناب می شود. به همین دلیل، مراجعین بسیار قدردان این ابزار هستند. DESC که از آموزش اعتراف به اشتباه اقتباس شده است، برای برنامه ریزی چگونگی ارتقاء این مسئله بکار می رود. این موضوع می تواند برای مدیران جدید از طریق مدیران ارشد که مهارت های بین فردی اخیراً در کارشان از اهمیت کمتری برخوردار بوده است، مفید می باشد. از این روش می توان با انعطاف پذیری از توقف عملکرد ضعیف در ابتدای کار تا یک موقعیت انضباطی جدی و در ارتباط با همکاران، زیردستان و دیگران به منظور مطرح نمودن مسائل پیچیدۀ دیگر استفاده کرد. برنامه ریزی DESC یکسان است اما تغییر در شیوۀ درک و دریافت آن می باشد.

توصیف تمرین

این تمرین به سادگی از طریق برنامه ریزی چهار مرحله ای DESC که در ادامه توضیح داده می شود، اجرا می گردد. این تمرین موضوعی را که باید مطرح شود شفاف سازی می کند و اعتماد به نفس را در مطرح نمودن آن ایجاد می کند. برنامه ریزی می تواند با تمرین دریافت دنبال شود.

روند اجرای تمرین

۱- طرح کلی DESC با استفاده از یک مثال، مانند زیردستی که دیر به محل کار می آید.

Describe: رفتار را توصیف کنید – چه کاری انجام می دهد، نه آنچه که هستند. (متوجه شده ام که اخیراً چند مرتبه دیر به محل کار آمده ای.)

Explain: تأثیرات را توضیح دهید – تأثیر آن رفتار را بر خود و دیگرانی که درگیر می شوند توضیح دهید، از جمله احساسات، در صورت سودمند بودن. (به این معنا که راه افتادن بخش شما باید توسط همکارانتان رخ دهد. دیر آمدن شما کار آنها را عقب می اندازد و احساس بدی در تیم ایجاد می کند.)

State: توضیح دهید از آنها می خواهید چه تغییراتی ایجاد کنند. (من واقعاً از شما می خواهم بموقع در محل کار حاضر شوید.)

Consequences: نتیجه گیری کنید. خوب است اگر این رفتار تغییر کند (و شما می توانید پست خود را مطابق با آنچه باید انجام دهید و احساس بد تیم ترمیم می شود)، بد است اگر این رفتار تغییر نکند (مجبور می شوم با تکرار این موضوع، هشدار جدی بدهم).

مستر استاد - عملکرد ضعیف در کوچینگ

۲- کار کردن با مراجع از طریق DESC و با استفاده از موقعیت او. نکاتی که باید دربارۀ آنها شفاف باشید:

D در فرم “من” به بهترین شکل بیان شده است.

S باید با D گره بخورد. رفتاری که شما به آن اشاره می کنید در نیمۀ راه تغییر نمی کند. شفافیت کلید ماجراست زیرا او توجه گیرنده را برای مدت کوتاهی دریافت می کند.

C طوری برنامه ریزی شده است که اعتماد به نفس ایجاد کند و آن موضوع ارزش مطرح کردن داشته باشد. برای مثال، اگر این موضوع بی نتیجه است (من، به عنوان مدیر، احساس بهتری خواهم داشت!)، ارزش مطرح کردن ندارد.

۳- مربیگری دربارۀ اینکه چه بگوییم و چگونه آن را بیان کنیم:

– از شیوۀ «بزرگسال-بزرگسال»/رفتار غیرکلامی استفاده کنید

– اینکه کجا بحث را متوقف کنید تا اوضاع را به طور مؤثری پیش ببرید. برای مثال، اغلب پس از D و E این کار را انجام دهید و سپس واکنش ها را بررسی کنید (نمی دانم چه چیزی تغییر کرده است که ناگهان چنین اتفاقی افتاد). گاهی اوقات مطرح نمودن D برای فردی که متوجه شود باید تغییر کند، کفایت می کند.

– چقدر فشار برای تغییر سخت است. برای مثال، اگر موضوعی برای چندین بار مطرح شده است، لازم است که مستقیما به مرحلۀ C بروید یا تکنیک «تکرار عمل» را در مرحلۀ S برای تکرار تغییر مورد نیاز استفاده کنید.

ایفای نقش به همراه بازخورد می تواند به مراجع کمک کند متوجه دریافت خود، مخصوصاً وضوح، شیوۀ بزرگسال-بزرگسال و اینکه مکالمه چطور پیش می رود شود.

 

نکته: نکته ای وجود ندارد. هیچ تضمینی وجود ندارد اما احتمال موفقیت به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

مستر استاد - عملکرد ضعیف در کوچینگ

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.