تمرین شمارۀ ۳۴: تأثیر – صدا

مستر استاد - تاثیر صدا در کوچینگ

فصل سوم: توسعۀ مهارت ها و استراتژی های خاص

تمرین شمارۀ ۳۴: تأثیر – صدا

Impact voice

گیل هیکس (Gill Hicks)

هدف تمرین

هدف این تمرین توانمند نمودن مراجع در بهبود تأثیری است که صدای او بر دیگران دارد.

توصیف تمرین

هنگام برقراری ارتباط کلامی با دیگران، صدا تأثیر بسیار زیادی بر آن‌ها دارد. می‌توانیم عبارت “من واقعاً مشتاق این پروژه هستم” را طوری بیان کنیم که واقعی، با اعتمادبه‌نفس، طعنه‌آمیز، مبهم یا از روی بی‌میلی باشد.

به صدا مانند یک ساز موسیقی با طیف گسترده‌ای از نت‌ها نگاه کنید. بسیاری از مردم فقط یک نت موسیقی (وسط C) را انتخاب می‌کنند و اگر این نت در مورد مراجع شما خسته‌کننده، نامشخص یا آزاردهنده باشد، علی‌رغم تلاش‌های فراوان، بعید است بتواند بر دیگران تأثیر مثبت بگذارد.

نکتۀ عجیب دربارۀ صدا این است که بسیاری از ما ترجیح می‌دهیم سرخود را در برف فرو کنیم و از شنیدن صدای ضبط‌شدۀ خودمان برای ارزیابی اینکه چگونه به نظر می‌رسد، اجتناب کنیم!

مستر استاد - تاثیر صدا در کوچینگ

روند اجرای تمرین

با استفاده از یک رکوردر از مراجع بخواهید دربارۀ کسب‌وکار خود صحبت کند یا مقالۀ کوتاهی از یک روزنامه را بخواند. صدای ضبط‌شده را برای او پخش‌کنید و از او بخواهید طبق کیفیت‌های زیر، آن را تا شمارۀ ۱۰ ارزیابی کند:

– اشتیاق

– انرژی

– اعتمادبه‌نفس

– اقتدار

– رسا

– خسته‌کننده

– مبهم

کلید داشتن یک صدای جذاب، تنفس عمیق و تلفظ شمرده شمرده است. اگر صدای مراجع شما آرام، مبهم یا خسته‌کننده است، پیشنهاد کنید این تمرین را ایستاده، با بازدم کامل و تنفس عمیق شکمی بدون بالا آمدن شانه‌ها انجام دهد. اگر این کار برای او دشوار است، باید آن را روزانه بین جلسات تمرین کند.

چنانچه ادای کلمات واضح نیست و دامنۀ نوسانی کمی در صدای مراجع وجود دارد، پیشنهاد کنید بگوید: سه سیر سرشیر سه شیشه شیر! (اضافه شده توسط مترجم) فراتر از شمرده بیان کردن این جمله که با قوت نیز تلفظ می‌شود، حرکت لب‌ها است که اهمیت دارد (ابتدا شما طرز بیان آن جمله را به او نشان دهید و سپس هر دو با هم آن را تکرار کنید). صدا را ضبط کنید و سپس برای خود مراجع پخش نمایید.

از مراجع بخواهید آن متن را دوباره بخواند و صدا را ضبط کند، روی نقاط ضعف او کارکنید و از او دعوت کنید دربارۀ اینکه کدام صدا «فوق‌العاده» و کدام صدا «احمقانه» به نظر می‌رسد صحبت کند.

مستر استاد - تاثیر صدا در کوچینگ

مراجع باید دستگاه ضبط صدای مختص خود را خریداری کند و این تمرین را روزانه تا جایی انجام دهد که دیگر نیازی به انجام دادن آن نباشد.

مراجع من آدری با وجود تلاش زیاد و نتایج خوبی که کسب کرده بود، از به­دست نیاوردن ارتقائی که احساس می‌کرد لیاقتش را دارد، ناامید شده بود. او می‌خواست از شرکتی که در آن کار می‌کرد (یک بانک سرمایه‌گذاری بزرگ) بیرون بیاید. زبان بدن و صدای او ابهام و خستگی را نشان می­داد. پس از کار کردن روی زبان بدن او، از تمرین بالا استفاده کردیم.

نیازی نداشتم دربارۀ صدا به او بازخوردی بدهم – او از اینکه چقدر صدایش کسل‌کننده است متعجب شد. من آینه‌ای دستی به او دادم و او دید که چقدر کم از لب‌هایش استفاده می‌کند و باید برای تمرین جملۀ “سه سیر…” کشش بیشتری به دهانش بدهد. او فکر می‌کرد وقتی بیش‌ازحد مشتاق/رسا/بااقتدار صحبت کند، صدایش واقعاً احمقانه به نظر می‌رسد اما از نتیجۀ آن تمرین شگفت‌زده شد. او متعهد شد که یک دستگاه ضبط صدا بخرد و تمرین تنفس عمیق، تلفظ شمرده جلوی آینه و تمرین صدای روزانه با نتایج عالی را انجام دهد.

 

نکته: مربی باید خودش از صدای خوبی برخوردار باشد – پس صدای خود را با استفاده از یک دستگاه ضبط‌صوت بررسی کنید.

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.