تمرین شمارۀ ۳۴: تأثیر – صدا

مستر استاد - تاثیر صدا در کوچینگ

فصل سوم: توسعۀ مهارت ها و استراتژی های خاص

تمرین شمارۀ ۳۴: تأثیر – صدا

Impact voice

گیل هیکس (Gill Hicks)

هدف تمرین

هدف از این تمرین توانمند نمودن مراجع در بهبود تأثیری که صدای او بر دیگران دارد می باشد.

توصیف تمرین

هنگام برقراری ارتباط کلامی با دیگران، صدا تأثیر بسیار زیادی بر آنها دارد. می توانیم عبارت “من واقعاً مشتاق این پروژه هستم” را طوریبیان کنیم که واقعی، با اعتماد به نفس، طعنه آمیز، مبهم یا از روی بی میلی باشد.

به صدا مانند یک ساز موسیقی با طیف گسترده ای از نت ها نگاه کنید. بسیاری از مردم فقط یک نت موسیقی (وسط C) را انتخاب می کنند و اگر این نت در مورد مراجع شما خسته کننده، نامشخص یا آزاردهنده باشد، علیرغم تلاش های فراوان، بعید است بتواند بر دیگران تأثیر مثبت بگذارد. نکتۀ عجیب دربارۀ صدا این است که بسیاری از ما ترجیح می دهیم سر خود را در ماسه فرو کنیم و از شنیدن صدای ضبط شدۀ خودمان برای ارزیابی اینکه چگونه به نظر می رسد اجتناب کنیم! لازم نیست شما یک مربی صوتی کاملاً آموزش دیده باشید تا از این تمرین استفاده کنید. اگرچه، امتحان کردن آن برای خودتان پیش از استفاده از آن برای مراجع، ایدۀ خوبی است.

مستر استاد - تاثیر صدا در کوچینگ

روند اجرای تمرین

با استفاده از یک دستگاه ضبط صوت دستی از مراجع بخواهید دربارۀ کسب و کار صحبت کند یا مقالۀ کوتاهی از یک روزنامه را بخواند. صدای ضبط شده را برای او پخش کنید و از او بخواهید طبق کیفیت های زیر، آن را تا شمارۀ ۱۰ ارزیابی کند:

– اشتیاق؛

– انرژی؛

– اعتماد به نفس؛

– اقتدار؛

– رسا

– خسته کننده بودن

– مبهم بودن

کلید داشتن یک صدای جذاب تنفس عمیق و تلفظ شمرده شمرده است. اگر صدای مراجع شما آرام، مبهم یا خسته کننده است، پیشنهاد کنید این تمرین را ایستاده، با بازدم کامل و نفس عمیق شکمی بدون بالا آمدن شانه ها انجام دهد. اگر این کار برای او دشوار است، باید آن را روزانه بین جلسات تمرین کند.

چنانچه ادای کلمات واضح نیست و دامنۀ نوسانی کمی در صدای مراجع وجود دارد، پیشنهاد کنید بگوید: “پویا پتو و پوتین پاره پارۀ پارسا را پر از پشمک کرد.” فراتر از شمرده بیان کردن این جمله که با قوت نیز تلفظ می شود، حرکت لب ها است که اهمیت دارد (ابتدا شما طرز بیان آن جمله را به او نشان دهید و سپس هر دو با هم آن را تکرار کنید). صدا را ضبط کنید و سپس برای خود مراجع پخش نمایید.

از مراجع بخواهید آن متن را دوباره بخواند و صدا را ضبط کند. روی نقاط ضعف او کار کنید و از او دعوت کنید دربارۀ اینکه کدام صدا «فوق العاده» و کدام صدا «احمقانه» به نظر می رسد صحبت کند.

با پخش مجدد صدای او، به احتمال زیاد از اینکه لحن صدای «فوق العاده» (مانند زمانی که با یک خردسال صحبت می کند) و از صدای «احمقانه» فاصله دارد، بسیار رساتر به نظر می رسد، بسیار شگفت زده می شود.

مستر استاد - تاثیر صدا در کوچینگ

مراجع باید دستگاه ضبط صدای مختص خود را خریداری کند و این تمرین را روزانه تا جایی انجام دهد که دیگر نیازی به انجام دادن آن نباشد.

مراجع من آدری با وجود تلاش زیاد و نتایج خوبی که کسب کرده بود، از بدست نیاوردن ارتقائی که احساس می کرد لیاقتش را دارد، ناامید شده بود. او می خواست از شرکتی که در آن کار می کرد (یک بانک سرمایه گذاری بزرگ) بیرون بیاید. زبان بدن و صدای او مبهم و ملال آور بود. پس از کار کردن روی زبان بدن او، از تمرین بالا استفاده کردیم.

نیازی نداشتم دربارۀ صدا به او بازخوردی بدهم – او از اینکه چقدر صدایش کسل کننده است متعجب شد. من آینه ای دستی به او دادم و او دید که چقدر کم از لب هایش استفاده می کند و باید برای تمرین جملۀ “پویا…” کشش بیشتری به دهانش بدهد. او فکر می کرد وقتی بیش از حد مشتاق/رسا/با اقتدار صحبت کند، صدایش واقعاً احمقانه به نظر می رسد اما از نتیجۀ آن تمرین شگفت زده شد. او متعهد شد که یک دستگاه ضبط صدا بخرد و تمرین تنفس عمیق، تلفظ شمرده جلوی آینه و تمرین صدای روزانه با نتایج عالی را انجام دهد.

 

نکته: مربی باید خودش از صدای خوبی برخوردار باشد – پس صدای خود را با یک دستگاه ضبط صوت بررسی کنید.

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.