تمرین شمارۀ ۳۷: بازی چارچوب

مستر استاد - مدیریت زمان در کوچینگ

فصل سوم: توسعۀ مهارت ها و استراتژی های خاص

تمرین شمارۀ ۳۷: بازی چارچوب

The Frame Game

دنیس گورس بورژ (Denis Gorce-Bourge)

هدف تمرین

بازی چارچوب در زمینۀ تجارت بسیار مفید است. اگرچه که می تواند در زندگی خصوصی نیز استفاده شود. این یک استراتژی کارآمد برای افرادی است که در جستجوی کمک برای مدیریت زمان هستند. برای این تمرین یک فضای راحت، قلم و تعدادی کاغذ مورد نیاز است.

توصیف تمرین

بازی چارچوب می تواند به دیگران کمک کند تا نسبت به زمان تلف شده و زمان خوب سپری شده آگاهی پیدا کنند. این بازی از یک نقاشی ساده استفاده می کند تا به فرد نشان دهد چقدر از زمانش را صرف انجام دادن کار کرده است و چقدر از زمان را خارج از آن چارچوب صرف کرده است. این بازی همچنین نشان می دهد فردی که آن چارچوب را می کشد، قدرت تغییر آنچه در درون و بیرون از آن چارچوب است را دارد. برای مثال، اگر مراجع شما در مشاغل خدماتی کار می کند، برای او دشوار است که چارچوبی اطراف خدماتی که به او پیشنهاد می شود رسم کند. ممکن است او بخواهد مشتری خود را با هر قیمتی راضی نگه دارد و وسوسه شود که بیش از آنچه به او پرداخت می شود کاری را انجام دهد. حتی ممکن است او بخواهد خدمتی را با تخفیف ارائه دهد. او پول کمی می گیرد و خدمت بیشتری ارائه می دهد و در نتیجه به فرسودگی شغلی منجر می شود.

من یکبار بازی چارچوب را با یک تیم از متخصصان کسب و کار ملک انجام دادم. یکی از اعضای این تیم ۱۰۰ درصد زمان خود را بیرون از چارچوب صرف می کرد و فرد دیگر ۳۰ درصد از زمانش را داخل چارچوب صرف می کرد. نفر اول بیشتر تعطیلات آخر هفته و اواخر شب را مشغول به کار کردن بود و با صرف زمان بسیار زیاد خارج از چارچوب، در کسب نتایج موفقیت آمیز برای آن کسب و کار شکست می خورد. این نوع رفتار منجر به پایین آمدن کیفیت خدمات او، افزایش نارضایتی مشتری ها و کاهش درآمد برای آن کسب و کار  می شد. هدف این تمرین این است که مراجع متوجه شود از نظر درآمد چه چیزی را از دست می دهد و چقدر از زمان و انرژی او هدر می رود. این تمرین نشان می دهد که یک چارچوب واضح و به خوبی تعریف شده می تواند نتایج موفقیت آمیز کسب و کار را تضمین کند.

مستر استاد - مدیریت زمان در کوچینگ

روند اجرای تمرین

یک کاغذ با چارچوبی که در وسط آن کشیده شده است به مراجع خود بدهید . این چارچوب حول موقعیت ایده آلی است که مراجع دقیقاً کاری که باید را انجام می دهد: نه بیشتر، نه کمتر. اکنون از او بخواهید که به طور واقع بینانه ای موقعیت فعلی خود را ترسیم کند. ممکن است داخل یا خارج از آن چاچوب طرحی بزند. اگر طرح او داخل چارچوب بود، نشان دهندۀ کاری است که باید انجام شود و این خوب است. اگر هر آنچه ترسیم می کند خارج از آن چارچوب بود، نشان دهندۀ کاری است که انجام می شود و نباید آن را انجام داد و نیاز به بررسی دارد.

چارچوب حدود خدماتی را که مراجع برای میزان پولی که دریافت می کند نشان می دهد. هر آنچه بیرون از این چارچوب باشد نشان می دهد که چقدر خدمات بیشتری ارائه می شود و چقدر مراجع شما باید هر بار انجام دهد تا مشتری را راضی نگه دارد. با اتلاف وقت در انجام دادن کاری که برای آن پرداختی صورت نگرفته است، به احتمال زیاد کارهایی را که باید انجام دهد فراموش می کند و کیفیت خدماتش پایین می آید. همین امر موجب شکایت مشتری می شود. در این مرحله، می توانید از مراجع بخواهید که تصویر دیگری بکشد (که تنها چند دقیقه طول می کشد) تا درک او از چگونگی اطمینان از ارائۀ خدماتی که در چارچوب قرار گرفته اند را نشان دهد. ممکن است همپوشانی با خارج از چارچوب اتفاق بیفتد اما باید استثنا باشد.

شما به عنوان یک مربی، باید همیشه توجه خود را به آنچه بیرون از آن چارچوب رخ می دهد معطوف کنید زیرا اصلاح قسمت خارجی چارچوب، قسمت داخلی چارچوب را به طور خودکار اصلاح می کند. اگر مراجع شما زمان اندکی برای انجام دادن کارهای غیرضروری می گذارد، زمان بیشتری برای انجام دادن کارهای ضروری و همچنین زمان و انرژی بیشتری برای تمرکز صحیح بر آن کار خواهد داشت. در ابتدای هر جلسه، می توانید از مراجع بخواهید آن چارچوب را مجدداً رسم کند تا پیشرفت در ارائۀ خدمات داخل چارچوب و به حداقل رسیدن خدمات خارج از چارچوب را مشاهده نماید.

مستر استاد - مدیریت زمان در کوچینگ

نکته: برای این استراتژی نکته ای وجود ندارد.

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.