تمرین شمارۀ ۳۸: مدل تعویض

مستر استاد - ان ال پی در کوچینگ

فصل سوم: توسعۀ مهارت ها و استراتژی های خاص

تمرین شمارۀ ۳۸: مدل تعویض

The swish model

بروس گریملی (Bruce Grimley)

هدف تمرین

هدف این تمرین این است که به مراجع اجازه دهد در موقعیتی که قبلاً احساس بی تدبیری داشته است، احساس مثبت بودن پیدا کند.

توصیف تمرین

مدل تعویض به فرد کمک می کند هویت خود را بشناسد. به طریقی، مانند ایجاد یک کوه از دل یک تپۀ کوچک است که تلاش ویژه ای را می طلبد. این تکنیک برای کاهش دوبارۀ اندازۀ این کوه به اندازۀ آن تپۀ کوچک است. وقتی این اتفاق می افتد، فرد احساس اعتماد ب هنفس بیشتری نسبت به توانایی اش در رفع مشکلات دارد و به تبع آن می تواند رفتارهای مناسبی انجام دهد تا او را به نتیجه برساند.

روند اجرای تمرین

– از مراجع بخواهید رفتار خاصی را که در نظر دارد تغییر دهد، شناسایی کند.

– به او بگویید با آن رفتار مانند یک دستاورد برخورد کند.

اگر او مجبور است به فردی یاد دهد که چگونه خود را از این طریق محدود کند، چه چیزی را نیاز دارد ببیند، بشنود و انجام دهد؟ برجسته ترین احساسات او کدام هستند؟

– از مراجع خود بخواهید دو جنبه از احساساتش را که حس می کند برجسته هستند شناسایی کند. برای مثال، اگر مربوط به حس شنوایی است، ممکن است یک جنبه آن باشد که صدای او به تدریج زیاد می شود. اگر مربوط به حس بینایی است، ممکن است فردی که با او در ارتباط است درشت و نزدیک ظاهر شود. این نمایش اولیه به عنوان یک نشانه شناخته می شود. اطمینان حاصل کنید که مراجع این جنبه ها را درک کرده است (دیدن/شنیدن ورای چشم ها/گوش ها). پس از انجام دادن این کار، حواس مراجع را چند به تمرین خنثی منحرف کنید تا تجربۀ او تا به امروز دیگر در سیستم عصب شناسی اش بزرگ جلوه نکند.

–  اکنون از مراجع بخواهید خود را همانطور که دوست دارد در آن موقعیت به نظر برسد نشان دهد. به عنوان یک مربی، از مهارت زبانی خود استفاده کنید تا مطمئن شوید که این نمایش به همان اندازه که می تواند قانع کننده باشد و مطمئن شوید که مراجع می تواند خود را در آن تصویر ببیند. بنابرای، برای مثال، او خود را چنان می بیند که فردی بر سر او فریاد می زند. با این حال، او آرامش دارد زیرا درجۀ صدا را در آن تصویرسازی با نمایش جنبه های شنیداری آن تعامل پایین می آورد.

مستر استاد - ان ال پی در کوچینگ

ممکن است در یک نمایش جدید، یک مؤلفۀ تصویری وجود داشته باشد و او بتواند اندازۀ آن فرد را کوچک کند و بر سر او فریاد بزند. در نتیجۀ ایجاد این تحریف، ممکن است مراجع خود را اب اعتماد به نفس بیشتری ببیند. این تصویر موفقیت او از خودش باید با بقیۀ زندگی او در تناسب باشد؛ این همان چیزی است که در ان ال پی به «اکولوژی» شناخته شده است.

– اکنون دوباره حواس او را به دلیل بالا منحرف کنید. این کار در ان ال پی «حالت استراحت» نامیده می شود.

– اگر این جنبه ها به عنوان جنبه های احساسی و بحرانی شناخته شده اند، نشانه را بگیرید و آن را بزرگتر و با صدای بلندتر ایجاد کنید. در گوشه ای از این تصویر، تصویر کوچک سیاهی از تصویر جدید خود قرار دهید. اکنون موقعیت این دو تصویر را با یکدیگر عوض کنید تا تصویر کوچک تیره بزرگ و روشن شود و بالعکس. مغز دیداری سریع عمل می کند و شما نیازی ندارید که برای این کار زمان زیادی صرف کنید. مطمئن شوید که تصویر قبلی با تکرار این تغییر هر چند بار که لازم است، کاملاً کوچک و محو شده است. این کار معمولاً ۵-۶ بار انجام می شود. پس از هر بار تغییر، حالت استراحت را ایجاد کنید تا مطمئن شوید که این یک بلیط یک طرفه است.

مدل تعویض می تواند برای تمامی احساسات استفاده شود. با این حال، اغلب با حس بصری استفاده می شود.

– از مراجع بخواهید به آن جنبه فکر کند. آیا همان واکنش قبل را می بیند یا پاسخ جدیدی مشاهده می کند؟ زمانی که این مدل به طور مؤثر استفاده شود، مراجع از اینکه چگونه به سرعت یک واکنش متفاوت و مناسبی می تواند در این مدت زمان کوتاه ایجاد شود، شگفت زده می شود.

مستر استاد - ان ال پی در کوچینگ

نکته:

– مطمئن شوید که مراجع بین هر تغییر حالت استراحت را دارد.

– مطمئن شوید که او در تمام مراحل خود واقعی اش است و بخاطر جلب رضایت شما به عنوان مربی آن کار را انجام نمی دهد.

– مطمئن شوید که رفتارها و افکار جدید که از طریق ارتباطات جدید شکل گرفته اند مطابق با دیگر جنبه های زندگی مراجع و نتایجی که اخیراً دربارۀ آنها گفتگو می کردید هستند.

– مطمئن شوید که این فرآیند به تعداد کافی تکرار می شود تا الگوی جدید تثبیت شود. یک نکته این است که این تعویض تنها دو یا سه بار اجرا شود و همانجا متوقف گردد.

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.