قانون شماره۳۴: کوچینگ قطعه گم شده پازل موفقیت

کوچینگ( Coaching ) یا مربی گری مفهومی است که سالها قبل از حوزه ورزش وارد حوزه کسب و کار و زندگی گردید. کوچینگ یک رابطه دونفره بین مربی و مراجع است.مراجع معمولا با سوالی در مورد یکی از جنبه های زندگیش نزد کوچ می رود. یک کوچ حرفه ای به مراجع خود کمک می کند تا از نقطه موجود به سمت نقطه مطلوب خود حرکت کند.هم اکنون در حوزه هایی چون کسب و کار (بیزنس کوچینگ) ، زندگی (لایف کوچینگ) ، درآمد ،سلامتی و حتی روابط؛ کوچ های آموزش دیده ای وجود دارند که می توانند به مراجعین کمک بکنند تا به اهدافشان برسند.

یک کوچ حرفه ای به شما کمک می کند تا از نقطه A به نقطه B برسید.

نقطه A : جایی که شما در آن قرار دارید.

نقطه B :جایی که می خواهید برسید.

کوچینگ ابزارها و تکنیک های بسیار قدرتمندی چون: سوال، تعهد ناخودآگاه، تشویق و ترغیب، گوش شنوا،بازخورد وغیره را در اختیار دارد و به کمک این ابزارها کاری می کند تا مراجع خودش راهکار مسئله اش را کشف کند.کوچینگ معتقد است به طور پیشفرض راهکار هر مسئله ای در درون خود فرد وجود دارد ولی به دلایلی مخفی شده است. بنابراین کوچینگ راهکار ارایه نمی کند و برای همه یک نسخه واحد نمی پیچید، به طور واضح بگویم، اصلا نسخه ای نمی پیچد؛ بلکه با کمک ابزارهایش کمک می کند مراجع، مسئله را شفاف ببیند و خودش راه حل اش را کشف کند. در واقع در یک جلسه یکساعته کوچ فقط ۲۰% از زمان مکالمه را کوچ صحبت می کند(آنهم بیشتر سوال پرسیدن و بازخورد دادن است تا ارائه راهکار) و بیش از ۸۰% را مراجع صحبت می کند.ما در کوچینگ معتقدیم مراجع برای ما انسان بسیار مهمی است او راهکار را خودش دارد فقط آن را نمی بیند.

یک کوچ:

حمایتگر،ترغیب کننده و انگیزه دهنده است.

او آشکار و منظم در مورد عملکرد شما صحبت می کند و شما را به سمت پیشرفت هل می دهد.

او شما را به ارزیابی عملکرد شما به طور منظم تشویق می کند.

او دلایل عملکرد ضعیف شما را کشف و شناسایی می کند و آنها را حذف می کند یا به حداقل کاهش می دهد.

او کسی است که به شما انگیزه می دهد و شما را تشویق می کند که به خودتان هم انگیزه بدهید.

یک کوچ خوب،با کلی منابع و شبکه ارتباطات زیاد و کتاب و منابع صوتی و تصویری به کمک شما می آید.

یک کوچ به شما یک دیدگاه بی طرف می دهد.

یک کوچ شما را(ایده هایتان،عملکرد ضعیف تان و نگرش و باورهای منفی تان) به چالش می کشد.

در یک کلمه، یک کوچ کمک می کند تا شما به آرزوها و اهدافتان برسید.

یک خاطره

اولین بار به طور اتفاقی به وبلاگی در اینترنت برخوردم که درباره کوچینگ بود،مطالب جالب و جذابی بود که برایم تازگی داشت،با نویسنده وبلاگ تماس گرفتم و متوجه شدم که ایشان یک کوچ هستند.بعداز یکی دو ساعت مکالمه متقاعد شدم که از خدمات کوچینگ ایشان استفاده کنم و ایشان شدند مربی من در یک حوزه خاص.اولین جلسه کوچینگ را هیچ گاه فراموش نمی کنم مسئله ای که ماهها ذهن من را درگیر کرده بود در عرض همان یک جلسه به یک راهکار فوق العاده عالی ختم شد و جالب این بود که خودم به این راهکار دست پیدا کردم اما بدون کمک مربی ام محال بود راهکار مخفی شده درونم را آشکار کنم. بعد از مدتی تصمیم گرفتم در همایش بین المللی کوچینگ شرکت کنم و دوره های آموزشی این حرفه جذاب را طی کنم.علی رغم اینکه خودم هم اکنون یک کوچ هستم اما ایشان همچنان مربی من هستند.جالب است بدانید خود کوچ ها نیز هر کدام می توانند یک یا چند کوچ داشته باشند.در واقع به قول بیل گیتس:

Everyone Needs A Coach.    هر شخصی نیاز به یک کوچ دارد.

کوچینگ و مربی گری نگاه از بالا به پایین نیست (طرح از همشهری جوان)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.