قانون شماره ۱۷: احسان بر پدر و مادر

کلمه احسان در عربی به معنای بخشش بی‌منت و بدون عوض است. تجربه به من ثابت کرده هیچ‌چیزی در دنیا مهم‌تر از خانواده و علی‌الخصوص پدر و مادر نیست؛ بنابراین با تمام وجودم به آن‌ها خدمت می‌کنم و بخشش بی‌قیدوشرط دارم؛ اما با بقیه اعضای خانواده (برادران و خواهران) قضیه فرق می‌کند و ضرب‌المثل «حساب حسابِ کاکا برادر» مصداق پیدا می‌کند.

باید بگویم متأسفانه افرادی که نادیده‌شان می‌گیریم اغلب جزو بااهمیت‌ترین افراد زندگی‌مان هستند.

از زمانی که متوجه این قضیه شدم رفتارم با والدینم به‌شدت تغییر کرد و هم‌اکنون رابطه بسیار عاشقانه و صمیمانه‌ای با آن‌ها دارم و تمام سعی و تلاشم جلب رضایت درونی و قلبی آن‌هاست. به‌جرئت می‌توانم بگویم در چند سال اخیر یادم نمی‌آید حتی یک‌بار آن‌ها را آزرده‌خاطر کرده باشم و همیشه رضایت قلبی آن‌ها از خودم را در چشمانشان می‌بینم و حس می‌کنم.

هیچ‌گاه یادم نمی‌رود در پایان یکی از سمینارهایم، یکی از دانشجویان که از سخنرانی من بسیار به وجد آمده بود نزدم آمد و با شعف فراوان گفت: استاد از ته دل دعا می‌کنم خداوند پدر و مادرتان را برایتان حفظ کند و این جمله را با اشتیاق بسیار زیادی بیان کرد. این صحنه و این جمله از به‌یادماندنی‌ترین لحظات زندگی‌ام است و چقدر زیباست طوری رفتار کنیم و طوری زندگی کنیم که دعای خیر دیگران پشت سرخودمان و والدینمان باشد. همیشه به مادرم می‌گویم: مادرمطمئن باش آن‌قدر برای دیگران مفید بوده‌ام که بی‌نهایت دعای مردم پشت سر شما هست و خواهد بود.

یک خاطره:

یکی از همشهریان ثروتمندم که شغلشان انبوه‌ساز مسکن است، دریکی از سمینارهای من حضور داشت. ایشان در صحبت کوتاهی که در سمینارم داشتند راز موفقیت مالی و شغلی خود را دعای خیر پدر و مادرش عنوان کردند و گفتند در دوران جوانی و بعد از ازدواجشان به مدت ۲۳ سال والدین پیرش را در منزل خود نگهداری کرده بودند و نقل کردند که شبی به من الهام شد که مادر مریضم از دنیا می‌رود و من آن شب تا صبح او را بغل کردم و ساعت ۴ صبح وقتی از دنیا رفتند من با چشمان اشک‌بار از نوک انگشتان پا تا موهای سرش را غرق بوسه کردم و بعد با ۱۱۵ تماس گرفتم و او را بردند. ایشان می‌گفت وقتی خواستم وارد کار مسکن شوم پدر پیرم به من گفت «برو بالام‌جان (فرزندم) کارت را شروع کن، انشا الله دست به خاک بزنی طلا بشود» و اکنون ازلحاظ شغلی بسیار موفق هستم و تمام این موفقیت را مدیون دعای خیر پدر و مادرم هستم.

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.