قانون شماره ۱۸: میانگین ۵ نفر

جیم ران بزرگ می‌گوید: نمره خوشبختی، نگرش و درآمد شما میانگین نمره خوشبختی و نگرش و درآمد ۵ نفر اطرافیان شماست.

عجب قانون معرکه‌ای.

لطفاً همین‌الان نام ۵ نفر از نزدیک‌ترین و صمیمی‌ترین دوستان خود که بیشترین وقتتان را با آن‌ها می‌گذرانید در یک ستون بنویسید و حالا از ۰ تا ۲۰ به خوشبختی و نگرش و درآمد آن‌ها نمره بدهید، حالا میانگین بگیرید. نمره شما با دقت بسیار بالایی نزدیک عدد میانگین خواهد بود.

نام دوستتان نمره خوشبختی نمره نگرش و شعور نمره درآمد
۱-
۲-
۳-
۴-
۵-
نمره میانگین
نمره خودتان

ملاحظه کردید!

این است تأثیر هم‌نشین، همان‌طور که سعدی فرمود: «کمال هم‌نشین در من اثر کرد» و من می‌خواهم اضافه کنم: «زوال هم‌نشین نیز اثر می‌کند.»

بنابراین باور کنید که تأثیر دوستان و اطرافیانتان بر شما حتمی، قطعی و بسیار نامحسوس است و بالاخره یک روزی متوجه می‌شوید که حتی مدل حرف زدنتان نیز مانند دوست نزدیکتان شده است.

در رابطه با اطرافیان سه رویکرد می‌توانیم اتخاذ کنیم:

۱-قطع روابط ۲-محدود کردن روابط ۳-گسترش روابط

در مورد رویکرد اول من انسان‌های دروغ‌گو و منفی‌باف و نادان را از زندگی‌ام حذف کرده‌ام.

در مورد رویکرد دوم انسان‌هایی هستند که شاید نتوانیم روابطمان را با آن‌ها قطع کنیم اما می‌توانیم به حداقل ممکن کاهش دهیم. یک دوست سه‌دقیقه‌ای نباید سه ساعت وقت شما را بگیرد و ایضاً یک دوست سه‌ساعته نباید سه روز با شما باشد.

در مورد رویکرد سوم انسان‌هایی هستند که دانا و آگاه و اهل مطالعه و شعور بالا و مثبت نگر هستند، هم‌نشینی با این انسان‌ها به شما امید و نیرو و انرژی مثبت تزریق می‌کند. باید تا می‌توانیم روابطمان با این افراد را توسعه دهیم تا بتوانیم نمره میانگین خود را بالا ببریم؛ اما یک نکته مهم بگویم و آن اینکه سعی کنید با آدم‌های بالاتر از خود بپلکید، اما فقط یک سرو گردن بالاتر زیرا اگر آن افراد خیلی از ما بالاتر باشند ممکن است احساس سرخوردگی و ناامیدی کنیم و آن فرد نیز از ما خسته شده و رابطه با ما برایش منفعت و جذابیتی نداشته باشد.

یک‌راه دیگر برای بالا بردن نمره میانگین مان، معاشرت با دوستان دانا و خاموش مان هست یعنی کتاب و مجله و مقاله؛ بنابراین اگر اطرافیان نامناسبی دارید و دوستان مناسبی هنوز پیدا نکرده‌اید یادتان نرود که دوست خوب یک دوست مرده است (!)

 

در حال حاضر میانگین ۵ نفری من عبارت است از:

۱-دوست بسیار باهوش و فوق العاده ام سعید بهزادی موسس آکادمی خلاقیت (که همیشه ممنون و مدیون او هستم)
۲-دوست دانا و عزیزم استاد محمود پیرهادی مدرس زبان انگلیسی
۳-دوست تحلیلگر و ریزبینم جناب سید محمد سید صدر
۴-دوست خیلی خیلی خیلی گل و فوق العاده ام استاد سید علی باقرپور که بی نهایت دوستش دارم و باید ارتباطم را باهاش بیشتر و بیشتر کنم.الان کمه!
۵-کتاب ها و فایل هایی که گوش می کنم (خیلی زیادند)

پی نوشت: این لیست برای آبان ۹۷ است و قطعا تغییر خواهد کرد چون همه آدمها در هر لحظه در حال پیشرفت یا پسرفت هستند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.