قانون شماره ۱۹: قانون درخواست

بخواه تا به تو داده شود. این شعار من در زندگی است. بسیاری از افراد می‌ترسند خواسته‌هایشان را مطرح کنند، درصورتی‌که شاید اگر خواسته‌شان را بیان می‌کردند به مقصود خود می‌رسیدند. ریشه عدم درخواست در هر زمینه‌ای «ترس» است. ترس از طرد شدن، ترس از نه شنیدن.قانون درخواست می گوید خواسته ات را بدون احساس خجولی  و بدون فکر کردن به نتیجه، بخواه.شاید دریافت کنی شاید هم نه، ولی مهم این است که درخواست کنید.

مثال‌هایی از قانون درخواست:

v    درخواست پیشنهاد ازدواج

v    درخواست تخفیف

v    درخواست نمره از استاد (!)

v    درخواست توضیح بیشتر درس از استاد

v    درخواست دریافت وام یا قرض

v    درخواست همکاری از دیگران

v    درخواست خرید یا فروش

v    درخواست مرخصی

v    درخواست پاداش یا افزایش حقوق

قانون درخواست خیلی ساده است، هر خواسته‌ای از هر شخصی در هر جایگاهی که هست (حتی رئیس‌جمهور!) دارید، کافی است آن را بدون ترس به زبان بیاورید؛ در این صورت طبق قانون احتمالات ممکن است جواب بلی را بشنوید؛ اما اگر خواسته‌تان را مطرح نکنید؛ هرگز بلی را نخواهید شنید چون هیچ‌کس از قلب شما و خواسته‌های شما خبر ندارد. قرار نیست کسی فکر شمارا بخواند. دیگران علم غیب ندارند که بدانند شما چه خواسته‌ای دارید شما باید خواسته‌تان را به زبان بیاورید.

کارکنان مک‌دونالد وقتی با مشتری‌ای روبرو می‌شوند که سفارش همبرگر داده است؛ یک درخواست واضح می‌کنند: آیا سیب‌زمینی می‌خواهید؟ بسیاری می‌گویند بله؛ اما اگر مشتریان با این درخواست مواجه نمی‌شدند؛ هرگز پاسخ مثبت نمی‌دادند. جالب اینکه کارکنان نمی‌پرسند آیا چیز دیگری می‌خواهید؛ بلکه دقیقاً می‌پرسند آیا سیب‌زمینی می‌خواهید. کلمه چیز یک دنیا ابهام دارد و مشتری را گیج می‌کند ولی نوشابه یا سیب‌زمینی تکلیفش معلوم است. این کار سود سرشاری را نصیب مک‌دونالد کرده است. در کسب‌وکار پوشاک نیز احتمالاً دیده‌اید کسانی که کت‌وشلوار می‌فروشند بلافاصله بعد از فروش کت‌وشلوار از مشتری می‌پرسند: آیا کراوات می‌خواهید؟ آیا کمربند می‌خواهید؟ آیا پیراهن سفید می‌خواهید؟ این‌ها نمونه یک درخواست واضح و مشخص است.

یک خاطره

نقل است هنری فورد (مخترع اتومبیل) از یک فروشنده بیمه، خدمات بیمه‌ای کاملی به ارزش قابل‌توجه خریداری می‌کند. یکی از نزدیکان هنری فورد وقتی متوجه ماجرا می‌شود، از دست او ناراحت شده و با دلخوری از او شکوه می‌کند که چرا از من بیمه نخریدی؟ هنری فورد یک جواب بسیار ساده اما عمیق می‌دهد. او می‌گوید: چون تو از من نخواستی اما او خواست و من خریدم.

از دست دادن فروش به دلیل درخواست نکردن برای خرید است.

بانو استر هیکس نویسنده کتاب بخواه تا به تو داده شود.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.