قانون شماره ۳۱- قانون تمرکز

وقتی گذشته‌ام را مرور می‌کنم، می‌بینم زمانی به اهدافم یکی بعد از دیگری می‌رسیدم که فقط یک هدف در ذهنم داشتم. رتبه تک‌رقمی کنکور وقتی به دست آمد که در آن سال‌ها تنها هدفم فقط همان بود. قبولی در دانشگاه تهران زمانی به دست آمد که تنها هدفم فقط همان بود. خرید مسکن در اوایل ماه‌های ازدواج زمانی به دست آمد که تنها هدف مشترک من و همسرم بود. نوشتن اولین کتابم در اوج مشغله کاری و خانوادگی زمانی به واقعیت تبدیل شد که تمام تمرکز و انرژی‌ام را بر آن گذاشته بودم؛ اما هر زمان که چند هدف را باهم دنبال می‌کردم عموماً توفیق چندانی نداشته‌ام.

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از افراد باهوش آن را مرتکب می‌شوند این است که تعداد زیادی هدف را هم‌زمان باهم دنبال می‌کنند. آن‌ها با انتخاب‌های متعدد خود را اشباع می‌کنند. نکته کلیدی این است که هر چه تعداد اهداف شما کمتر باشد احتمال دستیابی به آن‌ها بیشتر است؛ زیرا مغز شما تمام تمرکز و انرژی‌اش در یک‌جهت قرار می‌گیرد.

کلید دستیابی به موفقیت تمرکز ذهنتان روی مهم‌ترین هدف امروزتان است که بیشترین تأثیر را در زندگی شما دارد. بهتر است هر فرد در طول یک سال حداکثر ۳ هدف داشته باشد و البته که اگر کمتر باشد بسیار بهتر است.

یک خاطره: داستان من و روحانی محله ما

دبستان که می رفتم مُکَبِّر مسجد بودم. یک روز کنار امام جماعت نشستم و اصرار کردم که به من یک توصیه کن که در زندگی به کار آید و من با خود نیت کرده ام که هر توصیه ای شما بکنید، تمام عمر به آن عمل کنم و هرگز ازآن سرپیچی نکنم

پیشنماز مدتی طولانی به من نگاه کرد – تو گویی که منتظر بود به خود او چیزی نازل شود!- و گفت:

از پیامبر اسلام نقل شده «هر کس تمام خواسته های کوچک و بزرگش را یک خواسته کند و فقط همان یک خواسته را از درگاه خدا بخواهد، من تضمین میکنم که دعایش مستجاب شود»

سالهاست که آن مسجد و آن پیشنماز را ندیده ام. دنبال آن حدیث گشتم، اما هیچوقت نفهمیدم که تا چه میزان صحت داشته است. اما به هر حال سالها بعد، آن حدیث، حدیث زندگی من شد و من همچنان که به آن پیشنماز قول داده بودم، به آن عمل کردم. درست بود. درست درست.

(نقل از محمدرضا شعبانعلی)

تمرین:

همین‌الان ۳ هدف مهم زندگی‌تان را روی کاغذ بنویسید. از میان آن‌ها فقط یکی را انتخاب کنید. دقت کنید باید هدفی را انتخاب کنید که در صورت دستیابی به آن تمام جنبه‌های زندگی‌تان تحت تأثیر قرار می‌گیرد. حال اقدامات اجرایی که برای رسیدن به آن هدف لازم است را بنویسید.

قانون تمرکز (طرح از همشهری جوان)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.