قانون شماره ۷: ثابت نظر نیستم.

قانون شماره ۷: ثابت نظر نیستم.

یاد گرفته‌ام هرگز اصراری به‌درستی یک حرف نداشته باشم. حرفی که الآن می‌زنم ممکن است یک روز دیگر آن را نقض کنم زیرا هرلحظه و هر دقیقه، به‌طور پیوسته در حال یادگیری هستم و یک روز بعد ممکن است انسان یک روز قبل نباشم.

بازهم از استاد محمدرضا شعبانعلی نقل‌قول می‌کنم ایشان فرمودند: زمانی یکی از دانشجویانم به من گفت: شما چند سال قبل در فلان سمینار حرفی زدید که متفاوت و متناقض با صحبت‌های امروز شماست و من پیش خودم گفتم این نادان فکر می‌کند، من از چند سال قبل تا الآن باید مغزم منجمد شده باشد و هیچ تغییری نکرده باشم. هرلحظه ممکن است جهان‌بینی ما تغییر کند و هر آن ممکن است نگرش جدیدی به جهان هستی و پدیده‌ها پیدا کنیم.

یک خاطره
 زمانی عباس کیارستمی کارگردان مطرح سینما گفته بود، دیگر فیلم نمی‌سازد. بعد از مدتی که شروع به ساخت فیلمی جدید نمود، منتقدان به او گفتند، پس قول و قرارت چی شد؟ و ایشان در جواب گفتند: فقط احمق‌ها روی یک حرفشان ثابت مانده و پافشاری می کنند، شرایط تغییر می‌کند.

1 پاسخ
 1. مرتضی
  مرتضی گفته:

  اینم یکی از مواردی بود که خیلی منو آزار میداد. حق باشماست همیشه ممکنه انسان نظرشو رو عوض کنه. اما به نظرم باید یادمون باشه این تغییر عقیده و نظر و هرچیز دیگه ای که اسمش هست چه بهایی برای ما و دیگران داره.
  اینکه به این دلیل هر روز یه حرف بزنیم یا کاری انجام بدیم و روز بعدش یه کار دیگه در خلاف جهتش چیز خوبی نیست. صدالبته که منظور شما در این مطلب این نبوده.
  در کسب و کارها خیلی از موارد باید خیلی از نگرش رو آزمایش کنیم تا ببینیم چی جواب میده؟ اما باید عواقب و بهای اون رو هم در نظر بگیریم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.