قضاوت در کوچینگ!

جاج یا لاو؟ مسئله این است.

از منظر عشق بنگرید نه قاضی!

بیشتر اوقات ما بدون اینکه سرگذشت افراد را بدانیم درباره آن‌ها قضاوت می‌کنیم.
ما نمی‌دانیم آنها با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم کرده اند، چگونه تربیت شده اند، با چه چالش‌هایی مواجه شده اند. تنها چیزی که می دانیم این است: او خیلی غیر دوستانه رفتار می کند. یا لباس های عجیب و غریب می پوشد یا او مشکل روحی دارد!
 حقیقت این است که مردم بنا به دلایلی، آن گونه رفتار می کنند.
اگر ما وقت بگذاریم و سرگذشت شان را بشنویم بسیار مهربان تر خواهیم بود.
اگر درک کنیم که درگیر چه کشمکش هایی بوده اند چه دردهایی را تحمل کرده‌اند و دیگران چه بدی هایی در حق شان روا داشته‌اند آن وقت با آنها مهربان تر خواهیم بود.
درست نیست از کسی فقط به این دلیل که طلاق گرفته یا اعتیاد داشته یا رفتار غیر دوستانه داشته انتقاد کنید.
من و شما نمی دانیم پشت پرده زندگی او چه خبر است! نمی دانیم او تحت چه فشار روانی است.
مدت های طولانی است که با نگاهی انتقادی مردم را دیده ایم.
درخواست من از شما این است که مردم را از منظر عشق ببینید.
به جای عیب جویی و ضایع کردن دیگران یا انتقاد از آنها وقت بگذارید تا دلیل رفتارهایشان را پیدا کنید.
وقتی سرگذشت افراد را بدانید درک رفتار ظاهری آنها کار آسانی است.
بیشتر اوقات ما مردم را بر اساس پیش زمینه های فکری و تجربه های قبلی مان قضاوت می کنیم.
اگر ما در زمینه‌ ای قوی هستیم که دیگری در آن زمینه ضعیف است، خیلی راحت است که اینگونه فکر کنیم: اگر من بودم هرگز این کار را نمی کردم.
 شما نمی دانید که اگر جای آنها بودید چه می کردید شما در موقعیت آنها نبوده اید در محیط آنها بزرگ نشده اید و تجارب آنها را از سر نگذرانده اید.

به جای قضاوت کردن دیگران با آنها مهربان باشید.

بیشتر اوقات اگر کسی به خوبی همیشه نیست، حتما دلیل موجهی وجود دارد. ما نمی دانیم پشت درهای بسته چه چیزی در جریان است.
 نمی دانیم که افراد چه دردها و رنج هایی را دارند و در وجودشان سرکوب می کنند.
 شاید آخرین چیزی که نیاز دارند این است که بارشان  را روی دوش کسی دیگری بگذارند.
 خداوند چنین افرادی را در زندگی ما قرار نمی‌دهد که قضاوتشان کنیم، محکوم شان کنیم، یا از آنها انتقاد کنیم، خداوند آنها را در زندگی ما قرار می‌دهد تا با عشقمان به آنها کمک کنیم که به زندگی باز گردند.
قضاوت در کوچینگ

قضاوت در کوچینگ

شفادهندگان کجایند؟
آن انسان های حساس و دلسوز کجایند که وقتی کسی دارد رنج می برد متوجه می شوند؟
چه کسی بر می خیزد و می‌گوید: درک می‌کنم که تحت فشار روحی هستی، درک می‌کنم که احساس می‌کنی در حد قابل قبولی نیستی، آیا کمکی از دست من بر میاد؟ می تونم برات دعا کنم؟ می تونم به تو دل گرمی بدم؟
بیایید دست از قضاوت کردن مردم برداریم و شروع کنیم به تسکین دادن آنها. بیایید تصمیم بگیریم قسمتی از راه حل باشیم تا قسمتی از مشکل.
وقتی کسی با شما بی ادبانه رفتار می کند خیلی آسان است که همانگونه با او رفتار کنید. اما اگر به جای قضاوت کردن خودتان را در موقعیت او قرار دهید به شما کمک خواهد کرد که درست ببینید با دیده عشق و نه با دیده قضاوت.
این کار شما به معنای توجیه رفتار آن فرد نیست شاید کاری که او می‌کند اشتباه باشد، شاید تقصیر خودش است که به دردسر افتاده اما فهمیده ام که من قاضی نیستم، خداوند قاضی است. من برای اصلاح مردم نیامده ام آمدم تا شفابخش شان باشم.
این جهان پر از مردمی است که نیاز دارند کسی درکشان کند اگر برای شنیدن سرگذشتشان وقت بگذارید درکشان می کنید و دیگر از آن‌ها انتقاد نمی کنید.
اجازه بدهید یک رازی به شما بگویم ۹۹.۹ درصد مردم آدم های بدی نیستند. ممکن است تصمیمات نادرست بگیرند اما قلبهای پاکی دارند. بیشتر مردم می‌خواهند کار درست را انجام دهند اگر شما آنها را تنها از منظر عشق بینید. می توانید یکی از افرادی باشید که به آنها کمک می کنند بالا بیایند و به کامیابی برسند.

هر چقدر بر عمر من افزوده می شود کمتر قضاوت می کنم.

قضاوت در کوچینگ

قضاوت در کوچینگ

دفعه بعد که خواستید فرد دیگری را قضاوت کنید از خودتان بپرسید آیا خودم را جای او گذاشته ام؟ آیا داستان زندگی اش را می دانم؟آیا والدین خوبی داشته که به او خردمندی آموزش بدهند و راهنمایی اش کنند؟ آیا والدینش احساس ارزشمندی و دوست داشته شدن به او داده اند یا فقط از او سوء استفاده کرده اند؟ آیا سعی می کنم زندگی را از دید او ببینم؟ آیا او از همان نظام ارزشی که من از آن آمده ام آمده است؟
وقتی مردم را از منظر عشق، محبت و درک ببینید حتی اندکی هم از آنها انتقاد نخواهید کرد.
به جای سریع قضاوت کردن سریع نکات مثبت آنها را ببینید.
انتقاد کردن آسان است، دور دیگران را خط کشیدن هم آسان است، اما اگر تلاش کنید تا متوجه دلیل رفتار دیگران شوید بسیار راحت‌تر می‌توانید مهربانی تان را نشان دهید.
مطمئن باشید که از منظر عشق و نه از منظر قضاوت به مردم می نگرید.
کسی باشید که بارها را سبک تر می کند شما می‌توانید واسطه تغییر دیگران باشید اگر به دیگران از منظر عشق بنگرید و قضاوت شان نکنید و مانند یک شفا دهنده و التیام بخش دست افراد را بگیرید.
2 پاسخ
  1. سعید
    سعید گفته:

    سلام مطالب بسیار عالی و ارزشمندی است .منتهی به نظر من مادرواقعیت زندگی میکنیم و قضاوت کردن جزوضمیرناخوداگاه ماست .و اینکه باعشق به موضوعی نگاه کنیم این یک ایده‌آل وآرمان همه انسانهاست

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.