معرفی و شناخت ۵ زبان عشق

پیش نیاز این مقاله:  هدایت الهی،گری چاپمن،۵ زبان عشق

زبان‌اصلی عشق شماره ۱: کلام تأیید آمیز

-وای چه لباس قشنگی خریدی

-چقدر این کت بهت میاد

-خیلی از این اخلاقت خوشم میاد

-تو همیشه آدم رو می خندونی

«مارک تواین» می‌گوید «با یک تعریف خوب می‌توانم ۲ ماه زندگی کنم»

اگر معنی تحت‌اللفظی حرف مارک تواین را در نظر بگیریم ۶ تعریف می‌تواند مخزن احساسی عشق او را در حدی پر کند که بتواند برای یک سال به زندگی ادامه دهد!

زبان قدرت مرگ و زندگی دارد، در این روش حرف‌هایی به شریک عاطفی‌مان می‌زنیم که روحیه‌اش را تقویت می‌کند.

مارک توآین

مارک توآین خالق «ماجراهای هاکلبری فین»

گویش دیگر این زبان عشق «تشویق کردن» است.

همه ما در برخی موارد احساس عدم امنیت می‌کنیم، گاهی برای انجام بعضی کارها شجاعت کافی نداریم، نبود شجاعت باعث انجام ندادن آن کارها می‌شود.

توانایی‌های بالقوه همسرتان ممکن است برای بالفعل شدن نیاز به تشویق شما داشته باشد. آن توانایی‌های بالقوه منتظر تشویق و دلگرمی شما هستند تا شکوفا شوند اغلب ما ازآنچه فکر می‌کنیم توانمندتریم.

چیزی که مانع پیشرفت ما می‌شود نبود شجاعت است و همسری که عاشق ما باشد می‌تواند این مانع را با تشویق و دلگرمی از سر راه ما بردارد.

«حرف‌های محبت‌آمیز» بخش سوم این زبان عشق است. عشق مهربان است. عبارت «دوستت دارم» وقتی با مهربانی و شفقت بیان شود ابراز عشق است. در اینجا حواستان باشد که همسرتان تن صدایتان را تفسیر می‌کند نه کلماتی که استفاده می‌کنید.

«درخواست متواضعانه» نیز نوع دیگری از کلام تأیید آمیز است.

اگر خواسته‌هایمان را طلبکارانه بیان کنیم احتمال ایجاد صمیمیت صفر می‌شود اما وقتی طلبکارانه صحبت می‌کنید به یک آدم زورگو تبدیل می‌شوید تا یک عاشق!

با این کار همسر خود را تأیید نمی‌کنید بلکه تحقیر می‌کنید. درخواست طلبکارانه عشق نیست و پذیرش آن نیز از روی ترس، احساس گناه یا هر احساس دیگری به‌جز عشق است.

عمیق‌ترین نیاز انسان نیاز به قدردانی است و کلام تأیید آمیز این نیاز را در بسیاری از افراد رفع می‌کند.

لطفاً به‌عنوان یک تمرین بنویسید بیشتر از همه دوست دارید چه چیزی از همسرتان بشنوید؟

زبان‌اصلی عشق شماره ۲: وقت گذاشتن برای یکدیگر.

منظور ما از اختصاص وقت این است که تمام توجه خود را به یک نفر بدهیم. نشستن روی مبل و هم‌زمان تماشای تلویزیون و گوش دادن به همسر با هم سازگار نیست.

وقتی کنار همسرمان بنشینیم و ۲۰ دقیقه تمام توجهمان را به او بدهیم و او هم متقابلاً همین کار را برای ما انجام دهد در این حالت ما به همدیگر ۲۰ دقیقه زندگی داده‌ایم.

اگر دقت کرده باشید می‌توانید در یک رستوران تفاوت بین زوجی را که هنوز در حال و هوای عشق احساسی هستند با زوجی که از شروع زندگی مشترکشان چند وقت می‌گذرد را فهمید.

زوج‌های عاشق به همدیگر نگاه می‌کنند و باهم حرف می‌زنند اما زوج دیگر، اطراف میز و بقیه را نگاه می‌کنند انگار اصلاً برای خوردن به آنجا نرفته‌اند.

فقط اینکه با یک نفر در یک اتاق نشسته باشید کافی نیست.

عنصر اصلی در اختصاص وقت باکیفیت برای همسر «توجه متمرکز» به اوست. خصوصاً این روزها که چیزهای زیادی باعث حواس‌پرتی می‌شوند.

وقت باکیفیت یعنی کاری را باهم انجام دهیم و تمام توجه خود را به‌طرف مقابل بدهیم. نوع فعالیتی که انجام می‌دهیم مهم نیست بلکه مهم این است که به‌طرف مقابل توجه داشته باشیم تا حس «باهم بودن» به‌صورت کامل ارضا شود.

 «گفتگوی باکیفیت» یکی از رایج‌ترین گویش‌های زبان عشق دوم است گفتگوی باکیفیت کاملاً با زبان عشق شماره ۱ متفاوت است.

کلام تاییدآمیز متمرکز بر حرف‌هایی است که می‌زنید اما گفتگوی باکیفیت متمرکز بر حرف‌هایی است که می‌شنوید.

ازدواج یک رابطه است نه یک پروژه یا مسئله که باید حل شود.

در یک رابطه نیاز به شنیدن همدلانه، فهم افکار، احساسات و خواسته‌های فرد مقابل وجود دارد.

بنابراین باید فقط زمانی که از ما خواسته می‌شود راه‌حل ارائه دهیم و آن هم نه با فخر فروشی و خودبرتربینی.

خیلی از ما گوش دادن را به‌خوبی بلد نیستیم بیشتر بلدیم حرف بزنیم. یادگرفتن گوش دادن ممکن است به‌اندازه یادگرفتن یک‌زبان خارجی سخت باشد. اما باید آن را یاد بگیریم. بنابراین وقتی همسرتان با شما حرف می‌زند ۱-با او تماس چشمی برقرار کنید ۲-هیچ کار دیگری انجام ندهید. ۳-برای این گوش بکنید که درکش کنید نه اینکه بحث را حل کنید.

در کنار مهارت گوش دادن باید به یک ریز مهارت حرف زدن هم مسلط شویم و آن «خود افشایی» است. گفتگویی با کیفیت علاوه بر گوش دادن همدلانه نیاز به خود افشایی دارد. وقتی یک زن می‌گوید آرزو دارم شوهرم حرف بزنه اصلاً نمی‌دانم چی تو سرش می گذره یا چه حسی داره؟ یعنی شدیداً صمیمیت می‌خواهد.

او می‌خواهد با شوهرش احساس نزدیکی کند اما چطور می‌تواند با کسی که نمی‌شناسد احساس نزدیکی کند به منظور این که طرف مقابل عشق را حس کند باید بتواند افکار و احساساتش را برای او بیان کند اگر زبان‌اصلی عشق همسر شما اختصاص وقت با گویش گفتگوی باکیفیت باشد مخزن عشق او تا زمانی که به او در مورد افکار و احساسات خود نگویید پر نخواهد شد هرچند ممکن است به دلیل فرهنگ خانوادگی خود افشایی برای بعضی از ما راحت نباشد.

ما در هر یک از اتفاقات زندگی، احساسات، افکار، خواسته‌ها و درنهایت اقداماتی داریم، بیان این فرایند خود افشایی است. اگر می‌خواهید گویش عاشقانه گفتگوی باکیفیت را بیاموزید این راهی است که باید بروید.

دریاچه‌های مرده و رودهای خروشان

همه ما با احساسات خود در ارتباطیم. اما وقتی می‌خواهیم آن‌ها را بیان کنیم تحت تأثیر شخصیتمان هستیم. من دو تیپ شخصیتی رایج دیده‌ام اولین تیپ را دریاچه مرده می‌نامم! آب دریاچه مرده به هیچ جای دیگری نمی‌ریزد. آب وارد آن می‌شود اما از آن خارج نمی‌شود. تیپ شخصیتی دریاچه مرده، تجربه‌ها، احساسات و افکار زیادی در طول روز دارد. دریاچه‌های مرده تمام این‌ها را درون خودشان ذخیره می‌کنند و از بیان نکردنشان کاملاً راضی هستند. اگر به این افراد بگویید مشکل چیه؟ چرا امشب حرف نمی‌زنی احتمالاً پاسخ خواهد داد هیچ مشکلی نیست و این جواب کاملاً صادقانه است او از حرف نزدن اش راضی است. او می‌تواند ۶۰۰ کیلومتر بدون گفتن حتی یک کلمه رانندگی کند و هیچ نارضایتی هم از این موضوع نداشته باشد.

از سوی دیگر تیپ‌شخصیتی افراطی دیگری داریم به نام نهرهای خروشان. این افراد هر چیزی که می‌بینند یا می‌شنوند را در کمتر از یک دقیقه درباره‌اش حرف می‌زنند. هر چه ببینند هرچه بشنوند می گویند اگر کسی در خانه نباشد که با او حرف بزنند تلفن را بر می‌دارند و به یک نفر زنگ می‌زنند. می دونی چی دیدم می دونی چی شنیدم؟ اگر تلفنی نتوانند با کسی صحبت کنند با خودشان حرف می‌زنند. چون در آن‌ها جایی برای ذخیره دیده‌ها و شنیده‌هایشان وجود ندارد.

خیلی اوقات یک دریاچه مرده با یک نفر نهر خروشان ازدواج می‌کند این اتفاق به این خاطر می افتد که در آشنایی‌های اولیه این ترکیب خیلی خوب به نظر می‌رسد چون دریاچه مرده نیازی نیست به این فکر کند که چطور سر صحبت را باز کند و یا مکالمه را ادامه دهد تنها کاری که باید بکند تکان دادن سر و بله بله گفتن است از سوی دیگر نهر خروشان وقتی یک شنونده می‌بیند گل می‌کند و اوقات بسیار خوبی خواهد داشت چون دریاچه مرده بهترین شنونده است در انتهای مکالمه نهر خروشان می‌گوید عجب شخصیت جالبی داشت و مجذوب آن خواهد شد.

بعد از مدتی مثلاً ۵ سال بعد از ازدواج یک روز صبح نهر خروشان از خواب بیدار می‌شود و می‌گوید ۵ سال با هم زندگی می‌کنیم و هنوز نمی‌شناسمش! دریاچه مرده خواهد گفت خیلی خوب می‌شناسمش کاش کمتر حرف بزنه و یکم بهم استراحت بده!!

خبر خوب اینکه دریاچه مرده می‌تواند حرف زدن یاد بگیرد و نهر خروشان گوش دادن.

«فعالیت باکیفیت»

هدف این است که چیزی را دو نفره تجربه کنید یا کاری را انجام دهید که لذت می‌برید. بنابراین عناصر اصلی فعالیت باکیفیت این‌ها هستند:

۱-حداقل یکی از زوجین بخواهد آن را انجام بدهد ۲-دیگری نیز تمایل به انجام آن داشته باشد  ۳- هر دو نفر بدانند که به خاطر ابراز عشق به‌وسیله با هم بودن می‌خواهند این کار را انجام دهند.

یکی از نتایج جالبی فعالیت‌های باکیفیت، خاطره‌ها هستند که در طی سالها جمع‌آوری می‌شوند.

به‌عنوان یک تمرین از همسر خود بخواهید هر فعالیتی را که از انجام آن با شما لذت می‌برد برای شما بنویسد برنامه‌ریزی کنید به مدت ۵ ماه ماهی یک‌بار یکی از آن‌ها را انجام بدهید.

زبان‌اصلی عشق شماره ۳: دریافت هدیه

در هر فرهنگی هدیه دادن بخش بزرگی از فرآیند عشق و زندگی مشترک است. شما به کسی هدیه می‌دهید که به او فکر کنید. هدیه خودش نشانه‌ای است از اینکه هدیه دهنده به یاد ما بوده است. هدیه‌ها نشانه‌های ملموس و قابل‌دیدن عشق هستند. نمادها ارزش احساسی دارند به‌عنوان‌مثال حلقه ازدواج فقط یک هدیه نیست یک نماد است حتی وقتی دو نفر از هم جدا می‌شوند می‌توان این موضوع را مشاهده کرد در این جدایی دو طرف حلقه ازدواج را از انگشت خود درمی‌آورند.

اگر زبان عشق همسر شما هدیه دادن است باید بدانید این زبان یکی از آسان‌ترین زبان‌ها برای یادگیری است. هدیه‌ها را می‌توان خرید، پیدا کرد یا ساخت.

اگر دریافت هدیه زبان‌اصلی عشق همسرتان باشد تقریباً هر چیزی که به او بدهید را ابراز عشق خواهد دانست.

اگر می‌خواهید یک هدیه دهنده واقعی باشید ممکن است لازم باشد نگرش خود را نسبت به پول عوض کنید در این صورت خرید هدیه برای همسرتان راحت است. چندان نگران هزینه برای تهیه نباشید شما در عشق ورزیدن به همسر خود سرمایه‌گذاری کنید قول می‌دهم بیشترین سودآوری را برای شما خواهد داشت.

ضمن اینکه خود شما به‌عنوان یک هدیه وجود دارید و حضور شما زمانی که همسرتان به شما نیاز دارد بزرگ‌ترین هدیه است. قدرت شگرف حضور را درک کنید به‌خصوص حضور فیزیکی در زمان بحران، بهترین هدیه ایست که می‌توانید به همسری بدهید که زبان‌اصلی‌اش دریافت هدیه است.

اگر فکر کنید می‌توانید هفته‌ای یک‌بار و سالی ۵۲ بار ۵۲ هدیه خلاقانه به همسر خود بدهید این کار شما دو نفر را به دو مرغ عشق تبدیل می‌کند که مخزن عشقتان لبریز خواهد شد.

پس یک دفترچه تهیه کنید و ایده‌های خود را برای هدیه دادن یادداشت کنید.

از این سایت هم می تونید ایده بگیرید: https://giftus.ir/

زبان‌اصلی عشق ۴: ارائه خدمت و همسریاری

منظور از همسریاری انجام کارهایی است که می دانید همسرتان دوست دارد انجام بدهید شما با خدمت به همسرتان او را خوشحال می‌کنید کارهایی مثل پختن غذا، چیدن میز غذا، شستن ظرف‌ها، جارو کردن، عوض کردن پوشک بچه، گرفتن دارو، سرویس خودرو، پرداخت قبوض، همه نمونه‌هایی از ارائه خدمات است.

لطفاً لیست درخواست تهیه کنید! از همسرتان بپرسید چهار کاری که اگر در طول روز انجام بدم عشقم را حس می‌کنی بنویس.

من خیلی به تهیه لیست علاقه دارم لیست کردن ما رو مجبور می‌کند با تمرکز فکر کنیم. برخی به دلیل باورهای کودکی با همسریاری مشکل دارند، لطفاً مدل زندگی پدر و مادرتان را فراموش کنید و کاری که درست است را انجام بدهید.

یکی از راه‌های کشف زبان عشق انتقادهای همسر شما از رفتار شماست.

افراد معمولاً همسر خود را برای چیزهایی موردانتقاد قرار می‌دهند که عمیق‌ترین نیازهای احساسی آن‌ها است. انتقاد گری ها یک روش غیر مؤثر برای درخواست عشق است شما باید از این انتقاد استفاده کنید و زبان‌اصلی عشق او را کشف کنید.

زبان‌اصلی عشق ۵: تماس بدنی (تاچ)

در بین پنج حس انسان، حس لامسه تنها حسی است که محدود به ناحیه خاصی نیست و گیرنده‌های لامسه در تمام بدن وجود دارد.

تحقیقات می‌گوید نوزادانی که در آغوش گرفته می‌شوند، نوازش می‌شوند و بوسیده می‌شوند نسبت به نوزادانی که برای مدت طولانی بدون هیچ تماس بدنی در گوشه‌ای رها می‌شوند سلامت روانی و احساسی بهتری دارند.

همچنین تماس بدنی وسیله قدرتمند برای ابراز عشق بین زوجین است: گرفتن دست همدیگر، بوسیدن، بغل کردن، آمیزش جنسی همگی روش‌های ابراز عشق به همسر است.

سیلی خوردن به هر بچه‌ای آسیب می‌زند اما اگر زبان‌اصلی عشق بچه‌ای که سیلی می‌خورد تماس بدنی باشد ازلحاظ روحی به هم می‌ریزد. به آغوش کشیدن فرزند به او حس خوبی می‌دهد اما اگر زبان‌اصلی عشقش تماس بدنی باشد این حس خوب غیرقابل وصف است.

لمس عاشقانه ممکن است به شیوه‌های مختلفی باشد. ازآنجاکه حس لامسه در تمام بدن وجود دارد هر قسمت از بدن همسر خود را که عاشقانه لمس کنید نوعی ابراز عشق است البته معنی این حرف این نیست که تمام لمس‌ها باهم یکی هستند بعضی نقاط برای همسر شما لذت‌بخش‌تر هستند.

اگر می‌خواهید بدانید کدام نقاط برای او لذت بیشتری دارد بهترین مربی شما در این زمینه خود اوست به‌هرحال او کسی است که شما می‌خواهید به او عشق ورزید و بهتر از همه می‌داند چه لمسی را در ذهنش لمس عاشقانه تفسیر می‌کند.

تصور نکنید لمسی که برای شما لذت‌بخش است برای او هم لذت‌بخش است به یاد داشته باشید حرف آخر را او می‌زند. شما در حال یادگیری زبان عشق او هستید بنابراین زمانی که نقاط جدید را امتحان می‌کنید از همسر خود بخواهید به شما بگوید آیا برایش لذت‌بخش بوده است یا خیر؟

 بدن برای لمس کردن است هر جا که من باشم بدن من هم هست. لمس بدن ما یعنی لمس من. فاصله گرفتن از بدنم یعنی فاصله گرفتن احساسی از من.

دست دادن نیز نوعی لمس کردن است همه ما می‌دانیم وقتی در موقعیت‌های اجتماعی از دست دادن با دیگران خودداری می‌کنیم احتمالاً در رابطه‌مان یک مشکلی وجود دارد بنابراین در تمام جوامع تماس بدنی به شکل‌های مختلف ابزاری برای مراودات اجتماعی است.

در زمان بحران ما یکدیگر را به‌صورت ناخودآگاه بغل می‌کنیم چرا؟ چون تماس بدنی ابزار قدرتمند برای انتقال عشق و علاقه است پس در زمان بحران بیشتر از هر چیزی به عشق نیاز داریم هیچ‌چیزی مهم‌تر از این نیست که وقتی همسرتان گریه می‌کند او را به آغوش بکشید یادتان باشد بحران‌ها فرصت‌هایی هستند برای ابراز عشق.

 

از خواب که بر می خیزید آیا اولین چیزی که تاچ می کنید عزیزانتان است یا گوشی موبایل تان؟

نحوه کشف زبان عشق

۱- انجام دادن یا ندادن چه‌کارهایی توسط همسرتان باعث ناراحتی شما می‌شود متضاد همان کار احتمالاً زبان عشق شما است.

شکایت‌هایی که از طرف مقابل دارید را مدنظر قرار دهید اگر به همسر خود می‌گویید «فکر کنم اگه من شروع نکنم به من دست نمی‌زنی» نشان از این دارد که زبان‌اصلی عشق شما تماس بدنی است.

وقتی همسر شما به خرید می‌رود و می‌گوید چیزی برام نیاوردی؟ نشان از این دارد که زبان عشق شما دریافت هدیه است.

عبارت ما باهم وقت نمی‌گذرانیم نشان از زبان عشق اختصاص وقت باکیفیت است.

شکایت‌هایی که از همسرتان دارید تمایلات درونی شما را نشان می‌دهد.

شکایت‌های همسر شما غالباً قوی‌ترین شاخصه‌های زبان‌اصلی عشق او هستند.

۲-غالباً از همسر خود چه چیزهایی درخواست می‌کنید چیزی که بیشتر از همه درخواست می‌کنید احتمالاً همان چیزی است که اگر آن را برآورده کند عشقش نسبت به خودتان را حس خواهید کرد.

به درخواست‌هایی که غالباً از همسر خوددارید فکر کنید اگر می‌گویید پشتم را نوازش می‌کنی درخواست تماس بدنی دارید، فکر می‌کنی بتونیم آخر هفته باهم بریم بیرون یه درخواست برای اختصاص وقت با کیفیت است، امکانش هست امروز کمدت را مرتب کنی تمایل شما به ارائه خدمت و همسریابی را بیان می‌کند.

۳- اغلب به چه روشی به همسر خود ابراز عشق می‌کنید روشی که به او ابراز عشق می‌کنید احتمالاً همان چیزی باشد که اگر او برای شما انجام دهد عشقش را حس می‌کنید

بنابراین ببینید غالباً چگونه به دیگران ابراز علاقه می‌کنید اگر غالباً در کارها به دیگران کمک می‌کنید ممکن است این زبان عشق شما باشد اگر دائماً زبانی دیگران را تأیید می‌کنید احتمالاً کلام تأیید آمیز زبان عشق شما است.

البته با روش حذف کردن گزینه‌ها هم می‌توانید زبان عشق خود را کشف کنید. به‌عنوان‌مثال مردی می‌گفت که دریافت هدیه زبان عشقش نیست پس فقط ۴ مورد دیگر باقی می‌ماند در مورد بقیه هم به این نتیجه رسیده بود که اختصاص وقت باکیفیت هم برای او اهمیتی ندارد پس‌ازآن را نیز حذف کرده بود و به همین ترتیب تماس بدنی را نیز حذف کرده بود. کلام تأیید آمیز و همسریابی باقی‌مانده بود او می‌توانست روزش را با یک تعریف همسرش شب کند پس نتیجه گرفت کلام تأیید آمیز زبان اول او و ارائه خدمت زبان دوم است.

این سه روش احتمالاً کمک می‌کند تا زبان‌اصلی عشق خود را شناسایی کنید اگر دو زبان یکسان بود احتمالاً دوزبانه هستید!

تمرین: هفته‌ای ۳ شب این بازی را انجام دهید وقتی همسر شما به خانه آمد از او بپرسید امشب مخزن عشق ات از ۰ تا ۱۰ چند تا پره و سپس بگویید چه‌کاری می تونم برات انجام بدم که مخزن عشقت پر بشه؟

سپس شما هم این روال را برای او انجام بدهید تا هر دوی شما فرصت پر کردن مخزن عشقتان را داشته باشید. این بازی می‌تواند روش سرگرم‌کننده و جذابی برای ابراز عشق در زندگی باشد. اگر پاسخ همسر شما دائماً ۱۰ هست به خودتان آفرین بگویید اما عشق ورزیدن را متوقف نکنید.

چند نکته کوتاه

۱-عشق یک تصمیم است و هر یک از زوجین می‌تواند عاشقی را از همین امروز آغاز کند

۲-از دیگر نیازهای اساسی ما نیاز به امنیت، ارزشمند بودن و مهم بودن است و جالب اینکه عشق بر همه این نیازها تأثیر مثبت می‌گذارد زمانی که شما عشق را تجربه می‌کنید احساس امنیت و ارزشمندی بیشتری می‌کنید و حس مهم بودن در شما تقویت می‌شود با خودتان استدلال می‌کنید حتماً مهم هستم که عاشقم است.

۳-عشق راه‌حل همه‌چیز نیست اما فضای امن ایجاد می‌کند که در آن فضا می‌توان به دنبال راه‌حل برای مسائل گشت در سایه امنیت حاصل از عشق زوج‌ها می‌توانند بدون محکوم کردن هم در مورد تفاوت‌ها گفتگو کنند و اختلافاتشان را حل کنند دو نفر که باهم متفاوت‌اند یاد می‌گیرند باهم در آرامش زندگی کنند در سایه عشق می‌فهمیم چطور فقط خوبی‌های یکدیگر را ببینیم این‌ها پاداش عشق هستند.

۴-باور من این است که هیچ مسئله‌ای در زندگی به‌اندازه برآورده کردن نیاز احساسی به عشق برای ادامه زندگی مشترک تأثیر ندارد نرخ بالای طلاق شاهد این مدعا است که هزاران زوج با مخزن عشق خالی زندگی می‌کنند.

۵-وقتی کودک شما با تمامی زبان‌های عشق، عشق دریافت کند درنهایت یاد خواهد گرفت چطور به‌تمامی آن زبان‌ها ابراز عشق کند.

۶-احتمالاً زبان‌اصلی عشق، مادام‌العمر ثابت است مثل خیلی از ویژگی‌های شخصیتی دیگر ما که در سنین اولیه زندگی ایجاد می‌شوند و همیشه باقی می‌ماند.

۷-شواهد نشان می‌دهد تماس بدنی و کلام تأیید آمیز، بین مردان رایج‌تر است و دریافت هدیه و اختصاص وقت باکیفیت بین زنان.

۸-پنج زبان عشق مفهومی جهانی است اما زبان‌های عشق مانند هر زبان دیگری گویش‌ها و لهجه‌های متنوعی دارند که به فرهنگ مردم هر منطقه‌ای مرتبط است ممکن است نحوه کمک به همسر در یک فرهنگ بافرهنگ دیگر متفاوت باشد بنابراین گاهی انطباق فرهنگی لازم است.

۹-ما نمی‌توانیم همسر خود را مجبور کنیم به زبان عشق ما حرف بزند عشق یک تصمیم است. می‌توانیم عشق را درخواست کنیم اما نمی‌توانیم آن را طلب کنیم.

۱۰-راستی یادتان باشد اگر مجرد هستید می‌توانید این مفاهیم را در ارتباط با اعضای خانواده و دوستان استفاده کنید اگر زبان‌اصلی عشق مادر شما تماس بدنی باشد می‌توانید با بغل کردن او به او بفهمانید که او را دوست دارید.

 

3 پاسخ
 1. بهروز غلامحسینی
  بهروز غلامحسینی گفته:

  سلام استاد گرانقدر.
  عالی بود و راهگشا و کاربردی
  قلمی رسا و گویا..
  عزیزو سعادتمند باشید.

  پاسخ

تعقیب

 1. […] (عشق آتشین اولیه که عموما زیر دوسال دوام دارد.رجوع کنید مقاله ۵ زبان عشق گری چاپمن در همین سایت) پس‌ازاین مرحله برای این‌که دو طرف به یکدیگر وابسته […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.