کمیت،کیفیت می آورد.

کمیت یا کیفیت؟

اساساً چرا باید این دو مقوله را با هم مقایسه کرد.

به نظرم به‌جای مقایسه این دو مفهوم بهتر است توجهمان را به یک موضوع جلب کنیم: راه کیفیت از کمیت می‌گذرد.

اشتباهی که اغلب افراد می‌کنند این است که به دنبال بهترین کیفیت و بی‌نقص بودن می‌روند و نمی‌دانند که برای اینکه باکیفیت و بی‌نقص باشی ابتدا باید آزمون خطای بسیاری کرده باشی تا به آن درجه برسی.

کار نیکو کردن از پر کردن است.

پرکار بودن خوب است. خیلی خوب. حتی اگر بسیاری از کارهایت آت‌وآشغال! باشد.

تو پای درراه بنه و هیچ مپرس                    خود راه گویدت چون باید کرد

مدرسی را می‌شناسم که بسیار پرکار است شاید تاکنون بیش از ۵۰۰ ویدیو تولید کرده است قطعاً اگر کار او میان‌مایه هم باشد (که این‌طور نیست) کارش بسیار ارزشمندتر از کسی است که به بهانه کیفیت هنوز تعداد ویدیوهایش به ۱۰ هم نرسیده است.

من ۷ جلد کتاب نوشتم و قصد دارم به ۷۰ جلد هم آن‌ها را برسانم و همین ۷ جلد (که خیلی هم عدد زیادی نیست) برکات بسیاری برای من داشت و به من فهماند که پرکاری یک دریچه‌ای به‌سوی تو می‌گشاید که خودت هم متعجب می‌شوی.

متن زیر را مستقیماً از یک کتاب کسب‌وکاری برداشته‌ام، بخوانید و بعد بروید دنبال کمیت!

پروفسور دیان کیت تصمیم گرفت در مورد رابطه بین کمیت و کیفیت ایده‌ها تحقیق کند او کار صدها نفر از خلاق‌ترین دانشمندان را مطالعه کرد و به کشف بسیار قابل‌توجهی رسید. بهترین دانشمندان ایده‌های موفق بیشتری نسبت به دانشمندان متوسط خلق کرده بودند اگرچه آن‌ها همچنین ایده‌های بد بسیار بیشتری هم نسبت به دانشمندان متوسط خلق کرده‌اند.

به اکثریت غالب مقالاتی که توسط مشهورترین دانشمندان جهان نوشته‌شده است هرگز ارجاع داده نشده است، درصد اندکی از آن‌ها کمی بیش از ۱۰۰ ارجاع دارند و فقط چند مقاله تأثیر شگفتی برجهان گذاشته‌اند.

پروفسور کیت تحقیق مشابهی بر روی نویسندگان و دیگر هنرمندان خوب انجام داد و پی برد که یک نویسنده دانشمند یا هنرمند هر چه تعداد بیشتری ایده بد تولید کرده باشد ایده‌های موفق بیشتری هم داشته است.

توماس ادیسون بیش از ۲۰۰۰ ثبت اختراع دارد اما اکثر آن‌ها هیچ سودی برای او نداشتند. آلبرت انیشتین بیش از ۳۰۰ مقاله علمی چاپ کرده بود که اکثر آن‌ها توسط دیگر دانشمندان ارجاع داده نشده است پابلو پیکاسو بیش از ۲۰ هزار اثر هنری دارد که غالباً در بهترین نمایشگاه‌های هنری به نمایش درنیامده‌اند.

یک رابطه مستقیم بین کمیت و کیفیت ایده وجود دارد اکثریت ایده‌هایی که بهترین ایده سازان خلق کرده‌اند ایده‌های بدی بوده‌اند بعضی از آن‌ها متوسط و تعداد خیلی اندکی فوق‌العاده بوده‌اند.  این ایده‌های فوق‌العاده اندک بهترین ایده پردازان را به‌شدت موفق کرده است.

 

4 پاسخ
 1. وحید زمانی
  وحید زمانی گفته:

  سلام آقای شیرمحمدی
  کمیت مهمه به خصوص در مورد موضوعاتی مثل مقاله نویسی
  اما در مورد تولید محصول دیگه متفاوته
  لزوما اینکه محصولات زیادی ارائه کرد باعث نمیشه که کیفیت محصولات بالاتر بره
  نباید کمال گرایی داشت توی تولید محصول، ولی از طرفی هم نباید یک محصولی ارائه کرد که فقط برای این باشه که سایت پر بشه و فقط یک چیزی منتشر شده باشه
  اکثر محصولات آنلاین که الان وجود دارن از این همه نکته رنج می برن که به اندازه کافه براشون وقت گذاشته نشده و بیشتر حالت تئوری دارن تا یک محصول واقعی و تست شده

  پاسخ
  • حسین شیرمحمدی
   حسین شیرمحمدی گفته:

   درود بر شما جناب زمانی
   با فرمایشتون موافقم اما
   چگونه میتوان محصولی تولید کنیم و اصل کمیت گرایی هم در آن رعایت کنیم؟
   پاسخ: به سادگی.
   محصولات زیادی تولید کنیم ولی آن را منتشر نکنیم.تا کی؟
   تا زمانی که به آن کیفیت درخور برسد.
   در تولید کمیت گرا،در انتشار کیفیت گرا.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.