معرفی کتاب ۴۳: ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

مستر استاد - تمرین قدرت و مهارت در کوچینگ

کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

(دانش و مهارت های ضروری کوچینگ)

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

(Essential Coaching Skills and Knowledge)

کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ، استراتژی های کاربردی و متمرکزی را جهت کمک به مربیان در حرفۀ مربیگری ارائه می دهد. هر هدف، توضیح مفصلی دربارۀ آن استراتژی به همراه مشکلات و راه حل های احتمالی دارد.

طیف وسیعی از سوابق مربیگری گردآوری شده است تا موضوعاتی را که مربیان حرفه ای با آنها روبرو هستند و شامل موارد زیر می باشند، پوشش دهد:

  • ایجاد اعتماد به نفس
  • توسعۀ استراتژی ها و مهارت های ویژه
  • مربیگری گروهی
  • حل مسئله و خلاقیت
  • خودآگاهی
  • زمانی که مراجع گیر می افتد

کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ، یک مرجع مفید و دم دستی برای مربیان پر مشغله است. استراتژی های کوچک و قابل دسترس این کتاب، راهنمای مفیدی برای افرادی که آموزش می بینند نیز می باشند.

ما نیز قصد داریم در وب سایت مستر استاد شما را با این استراتژی ها آشنا کنیم. این راهکارهای عملی توسط مربیانی که با افراد، تیم ها و سازمانهای مختلف در ارتباط بوده اند، مورد آزمایش قرار گرفته اند و در زمینه های روانشناسی، کسب و کار و تجارت مورد استفاده می باشند. تجارب تعدادی از مربیان (کوچ های) حرفه ای دنیا گردآوری شده و بصورت سلسله تمریناتی درآمده اند. این کتاب علاوه بر ارائه راهکارها، تمرینات و تکنیک های مرتبط با دانش کوچینگ (مربیگری)، به معرفی تعدادی از مربیان مطرح دنیا نیز می پردازد.

توجه داشته باشید که این راهکارها را نمی توان برای همۀ افراد بکار برد و لازم است با توجه به نیاز هر مراجع، راهکاری برای دستیابی او به اهدافش ارائه دهیم.

مستر استاد - تمرین قدرت و مهارت در کوچینگ

فصل اول: ایجاد اعتماد به نفس

تمرین شمارۀ ۱: تمرین قدرت و مهارت

A strengths and skills exercise

گیل دیکرز (Gill Dickers)

هدف تمرین

این تمرین به منظور ایجاد یک احساس دربارۀ خود است. وقتی مراجع در موضع قدرت قرار بگیرد، بهتر می تواند دربارۀ اهداف و رویاهای خود صحبت کند، تا اینکه ذهن او مشغول انتظارات دیگران باشد.

توصیف تمرین

در طی یک جلسۀ مربیگری، ممکن است مراجع بطور مکرر از کلماتی مانند “شاید”، “باید” و “ممکن است” استفاده کند. این کلمات نشان می دهند که او مشغول انجام دادن کاری برای خشنود کردن دیگران است، یا اینکه تصور می کند که دیگران از او می خواهند که به شیوه های خاص رفتار کند. برای مثال، ممکن است دانش آموزان جدید برای جلب رضایت معلمان یا خانواده خود، درس بخوانند.

مستر استاد - تمرین مهارت و قدرت در کوچینگ

روند اجرای تمرین

برای این استراتژی سه گام وجود دارد:

گام اول: اعتماد به نفس

برای افزایش اعتماد به نفس، از مراجع خود بخواهید تا دربارۀ یکی از تجارب یا دستاورد اخیر خود که به آن افتخار می کند، صحبت کند. در اغلب موارد، وقتی مردم دربارۀ موفقیت های گذشتۀ خود صحبت می کنند، صاف تر می نشینند، عمیق تر نفس می کشند، لبخند می زنند و به نظر آرام می رسند. دربارۀ این موضوع به آنها بازخورد مثبت بدهید و آنها را مطمئن کنید که در ارائۀ تعریف و تمجید از آنها، صادق هستید.

گام دوم: مفهوم موفقیت را کشف کنید

بر اساس تجربه ای که مراجع به شما ارائه می دهد، از او بپرسید کدامیک از احساساتش با آن موفقیت برانگیخته می شود. آن موفقیت چه بویی دارد، چه احساسی دارد، چه رنگی دارد، آیا دارای بافت است؟ آیا می تواند آن را ترسیم کند؟ با مراجع دربارۀ قدرت و مهارتی که از خود نشان می دهد، بحث و گفتگو کنید.

گام سوم: یک فهرست مثبت ایجاد کنید

قبل از جلسۀ بعد، از مراجع بخواهید فهرستی از کلیۀ نکات مثبتی که در خود می بیند، تهیه کند. تعداد موارد درج شده در لیست باید به اندازۀ سن مراجع باشد. بنابراین، اگر مراجع ۲۵ سال دارد، او باید ۲۵ مورد مثبت دربارۀ خود بنویسد. این کار در آینده موجب افزایش اعتماد به نفس او می شود.

نکته: اگر مراجع عزت نفس بسیار پایینی دارد و افسرده است، ممکن است این تمرین برای او نامناسب یا بسیار چالش برانگیز باشد.

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.