تمرین شماره ۸: آینه را نگه دار، مراجع خودش بقیه کارها را انجام می دهد

مستر استاد - استراتژی آینه در کوچینگ

فصل اول: ایجاد اعتماد به نفس

تمرین شمارۀ ۸: آینه را نگه دار، مراجع خودش بقیه کارها را انجام می دهد

Hold up a mirror and the client will do the rest

پیتر مل رز (Peter Melrose)

هدف تمرین

گاهی مراجعین با موضوع اعتماد به نفس، مخصوصاً در مواجهه با چالش­های جدید، درگیر می­شوند. پرداختن به موضوع اصلی یک رویکرد است اما گاهی مراجعین فقط نیاز دارند خودشان را به وضوح در یک «آینه» ببینند تا بیابند که می­دانند چه کاری برای رسیدن به موفقیت باید انجام دهند. سپس، اعتماد به نفسی جدید از آن درک در آن­ها ایجاد می­شود. استراتژی این تمرین در نگه داشتن آینه برای مراجع، زمانی است که موضوع اعتماد به نفس و نه توانایی مراجع باشد.

توصیف تمرین

در این استراتژی، نقش شما به عنوان یک مربی این است که مراجع را قادر سازید موقعیت خود را با وضوح بیشتر مشاهده کند. همچنین، به او کمک خواهید کرد تا اعتماد به نفس را برای انجام دادن اقدامات صحیح بیابد. نکتۀ اصلی، باور شما به این موضوع است که مراجع خودش می­تواند این کار را انجام دهد – با کمی کمک از طرف شما.

مستر استاد - استراتژی آینه در کوچینگ

روند اجرای تمرین

اهداف مشخصی را تعیین کنید: مراجعینی که اعتماد به نفس آن­ها ضعیف است، به اهداف بی­خطر و روشنی نیاز دارند. بنابراین، چند هدف واضح انتخاب کنید. به کمک یکدیگر، اعتماد متقابل را بین خود ایجاد کنید تا مراجع از داشتن اعتماد به نفس پایین احساس بی­لیاقتی نداشته باشد. واقعیت­های اطراف زندگی مراجع را کشف کنید و به او کمک کنید افکار، احساسات و عدم قطعیت­های خود را کاملاً بیان کند. محترمانه این روند را پیش ببرید و از تیزهوشی و دانش طبقه بندی شدۀ خود برای ارزیابی امور استفاده کنید. اگر متوجه شدید که موضوع واقعاً اعتماد به نفس است، و نه توانایی مراجع، بر استراتژی «نگه داشتن آینه» تمرکز کنید. شما حق انتخاب دارید و می­توانید بدون به اشتراک گذاشتن قضاوت صریح خود با مراجع، از این تمرین استفاده کنید. این کار آینه است که باید آن را انجام دهد!

در نقش آینه، از او بپرسید:

اگر اعتماد به نفس انجام دادن کاری را داشت، چه اتفاقی می­افتاد؟ چه کاری انجام می­داد؟ و انجام دادن آن کار چه احساسی داشت؟

ممکن است شما با استفاده از شوخ­طبعی به او کمک کنید این احساس را داشته باشد که همه چیز کاملاً انسانی به نظر می­رسد، نه دلهره­آور.

ایده­های شخصی خود را ارائه ندهید: این فرآیند منحصراً برای کار با توانمندی­های مراجع است. مهمتر از همه اینکه، از جملات خلاصه استفاده کنید تا مراجع به راحتی و با جملات خود، مواردی را که می­خواهد بیان کند. تصمیمات مراجع را مورد تأیید و تشویق قرار دهید تا دست به اقدام بزند.

مستر استاد - استراتژی آینه در کوچینگ

برای مثال، یکی از مراجعین من با یکی از همکاران قدیمی و با سابقه درگیری پیدا کرد. او احساس ترس داشت. از او پرسیدم “آن فرد چه کاری انجام می­دهد؟”، “کاری که انجام می­دهد چه تأثیری بر تیم می­گذارد؟” و “او به عنوان مدیر آن تیم چه احساسی دارد و چگونه واکنش نشان می­دهد؟”

همین که او صحبت می­کرد، متوجه شدم که هر روز تمایل او برای موضع­گیری جدی در دفاع از نقش جدیدش رو به افزایش است. از او پرسیدم چه کاری می­خواهد انجام دهد و جوابش کاملاً منطقی بود. من حرف­های او را خلاصه کردم و از او پرسیدم حرف­هایش برای خودش چطور به نظر می­رسند. متوجه شدم که آن­ها برای او نیز کاملاً منطقی بودند. پس من از تصمیم او حمایت کردم.

وظیفۀ چالش، کمک به مراجع در شناسایی «استراتژی برنده» برای خودش است. وظیفۀ شما فقط جلوگیری از هر گونه تحریف در آینه و حفظ احساس همدلی در این موضوع است که آیا مراجع واقعاً در این فرآیند پرسش و پاسخ قدرت اعتماد به نفس را پیدا می­کند یا خیر.

 

نکته:

– برخی مربیان پاسخ­ها و راه­حل­های غیرضروری را برای «نجات» مراجع ارائه می­دهند؛

– آن­ها نسبت به احساس بی­لیاقتی ایجاد شده در مراجع صبور نیستند؛

– به احساسات مراجع نسبت به موضوعات و شکست خوردن او در چالش­ها به چشم انتقادی نگاه نمی کنند؛

– آن­ها فرض را بر این گذاشته اند که مراجع تنها به یک آینه نیاز دارد، آنهم در مواقعی که او به چیزی بیش از آن نیازمند است.

مستر استاد - استراتژی آینه در کوچینگ

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.