تمرین شماره ۸: آینه را نگه دار، مراجع بقیۀ کارها را انجام می دهد

مستر استاد - استراتژی آینه در کوچینگ

فصل اول: ایجاد اعتماد به نفس

تمرین شمارۀ ۸: آینه را نگه دار، مراجع بقیۀ کارها را انجام می دهد

Hold up a mirror and the client will do the rest

پیتر مل رز (Peter Melrose)

هدف تمرین

گاهی مراجعین با موضوع اعتماد به نفس، مخصوصاً در مواجهه با چالش های جدید، درگیر می شوند. پرداختن به موضوع اصلی یک رویکرد است اما گاهی مراجعین فقط نیاز دارند خودشان را به وضوح در یک «آینه» ببینند تا بیابند که می دانند چه کاری برای رسیدن به موفقیت باید انجام دهند. سپس، اعتماد به نفسی جدید از آن درک در آنها ایجاد می شود. استراتژی این تمرین در نگه داشتن آینه برای مراجع، زمانی است که موضوع اعتماد به نفس و نه توانایی مراجع باشد.

توصیف تمرین

در این استراتژی، نقش شما به عنوان یک مربی این است که مراجع را قادر سازید موقعیت خود را با وضوح بیشتر مشاهده کند. همچنین، به او کمک خواهید کرد تا اعتماد به نفس را برای انجام دادن اقدامات صحیح بیابد. نکتۀ اصلی، باور شما به این موضوع است که مراجع خودش می تواند این کار را انجام دهد – با کمی کمک از طرف شما.

مستر استاد - استراتژی آینه در کوچینگ

روند اجرای تمرین

اهداف مشخصی را تعیین کنید: مراجعینی که موضوع آنها اعتماد به نفس است، به اهداف ایمن و روشنی نیاز دارند. بنابراین، چند هدف واضح انتخاب کنید. به کمک یکدیگر، فضایی توأم با اعتمادی واقعی ایجاد کنید تا مراجع از داشتن احساس نامساعد خود، حس بدی نداشته باشد.

واقعیت های اطراف زندگی مراجع را کشف کنید و به او کمک کنید افکار، احساسات و عدم قطعیت های خود را کاملاً بیان کند. این کار را محترمانه انجام دهید و از تیزهوشی در کارتان و دانش طبقه بندی شدۀ خود استفاده کنید تا بتوانید کنترل او بر امور را مورد ارزیابی قرار دهید.

اگر متوجه شدید که مشکل او اعتماد به نفس است، و نه توانایی، تمرکز خود را بر استراتژی «نگه داشتن آینه» بگذارید. این انتخاب شماست و می توانید برداشت خود از کمبود اعتماد به نفس مراجع را به صراحت با او در میان نگذارید. این کار آینه است که باید آن را انجام دهد!

در نقش آینه، از او بپرسید اگر اعتماد به نفس داشت، چه اتفاقی می افتاد؟ چه کاری انجام می داد؟ و چه احساسی داشت؟ ممکن است شما با استفاده از شوخ طبعی به او کمک کنید این احساس را داشته باشد که همه چیز کاملاً انسانی به نظر می رسد، نه دلهره آور.

ایده ها و اصلاحات شخصی خود را ارائه ندهید: این فرآیند منحصراً مستلزم کار با توانمندی های مراجع است. مهمتر از همه اینکه، از جملات خلاصه استفاده کنید تا گزینه هایی را که مراجع دوست دارد به تعبیر خود انتخاب کند، به راحتی تشدید کنید. مراجع را در تصمیماتی که می گیرد، تأیید و تشویق کنید تا آنها را عملی نماید.

مستر استاد - استراتژی آینه در کوچینگ

برای مثال، یکی از مراجعین من با یکی از همکاران قدیمی و با سابقه درگیری پیدا کرد. او احساس ترس داشت. از او پرسیدم “آن فرد در حال انجام دادن چه کاری است؟”، “کار او چه تأثیری بر تیم تو دارد؟” و “او به عنوان مدیر آن تیم چه احساسی دارد و چگونه پاسخ می دهد؟”

همین که او صحبت می کرد، متوجه شدم که هر روز تمایل او برای موضع گیری جدی در دفاع از نقش جدیدش رو به افزایش است. از او پرسیدم چه کاری می خواهد انجام دهد و جوابش کاملاً منطقی بود. من حرف های او را خلاصه کردم و از او پرسیدم حرف هایش برای خودش چطور به نظر می رسند. من متوجه شدم که آنها برای او نیز کاملاً منطقی بودند. من از تصمیم او حمایت کردم.

وظیفۀ چالش، کمک به مراجع در شناسایی «استراتژی برنده» برای خودش است. وظیفۀ شما فقط جلوگیری از هر گونه تحریف در آینه (برای مثال، رسیدن به کمتر از استراتژی برنده، احساسات ناشناخته از عدم قطعیت یا عقاید شخصی خودتان) و حفظ احساس همدلی از اینکه آیا مراجع واقعاً در فرآیند پرس و جو قدرت پیدا می کند یا خیر، می باشد.

نکته: از موارد زیر اجتناب کنید:

  • ارائۀ جواب ها و راه حل های غیرضروری برای «نجات» مراجع؛
  • بی حوصله بودن نسبت به احساس سرکوبی مراجع؛
  • انتقادی نگاه کردن به احساسات مراجع نسبت به موضوعات و شکست خوردن او در چالش ها؛
  • فرض را بر این گذاشتن که مراجع تنها به یک آینه نیاز دارد، آنهم در موقعی که او به چیزی بیش از آن نیازمند است.

مستر استاد - استراتژی آینه در کوچینگ

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.