تمرین شماره ۹: فرا رفتن از مناطق امن

مستر استاد - فرا رفتن از منطقه امن در کوچینگ

فصل اول: ایجاد اعتماد به نفس

تمرین شمارۀ ۹: فرا رفتن از مناطق امن

Moving beyond comfort zones

کارولین شولا آروا (Caroline Shola Arewa)

هدف تمرین

من این استراتژی را با افراد و گروه‌ها به کار می‌برم تا آن­ها را واقعاً به فکر کردن دربارۀ جایی که خودشان را عقب نگه داشته اند بیندازم و اینکه چگونه می‌توانند سطوح اعتمادبه‌نفس را در خود بالا ببرند و از منطقۀ امنی که به خودشان تحمیل کرده‌اند، فراتر روند.

توصیف تمرین

واژۀ «منطقۀ امن» به‌خودی‌خود گویای همه‌چیز است؛ جایی که ما در زندگی احساس راحتی داریم. ما در منطقۀ امن عملکرد خوبی داریم و احساس اطمینان داریم. زمانی که از این منطقه بیرون می‌رویم، احساس پریشانی می­کنیم. بیرون رفتن از منطقۀ امن ترسناک است ولی این ترس بسیار طبیعی است. وقتی افراد از مرزهای روانی‌ای که برای خود خلق کرده‌اند بیرون می‌روند، طبیعتاً احساس نگرانی و ترس دارند.

محدود کردن خود به این شکل، ما را از دستیابی به سطح نهایی عملکردمان باز می­دارد. بنابراین، شناسایی، به چالش کشیدن و گسترش منطقۀ امن، کاری بسیار عاقلانه است.

مستر استاد - فرا رفتن از منطقه امن در کوچینگ

روند اجرای تمرین

همۀ ما نیاز داریم منطقۀ امن خود را گسترش دهیم. آنچه برای ما راحت است، در  مرحله­ای محدودیت ایجاد می­کند. ما باید مناطق امن خود را ترک کنیم تا رشد کنیم و پتانسیل‌هایمان را توسعه دهیم.

به زمانی فکر کنید که مجبور بودید منطقۀ امن خود را ترک کنید؛ برای مثال، زمانی‌که ارتقاء شغلی گرفتید، پدر یا مادر شدید، مدیتیشن کردید یا یاد گرفتید که در اتوبان  رانندگی کنید. وقتی­که به یک ترس و مقاومت درونی می­رسیم، می­توانیم با خیال راحت به برتری برسیم و در یک واقعیت کاملاً جدید متولد شویم. آنگاه، اقیانوسی که از شنا کردن در آن ترس داشتیم، به پناهگاه جدید ما تبدیل می‌شود.

من سه مرحله را برای توسعۀ مناطق امن تعبیه کرده‌ام:

گام اول: سه منطقۀ امن خود را شناسایی کنید

نخستین گام برای توسعۀ منطقۀ امن این است که محدودیت‌های خود را بشناسید. چه چیزی شما را عقب نگه‌داشته است؟ آیا کارهایی هستند که بخواهید آن‌ها را انجام دهید یا مکان‌هایی هستند که دوست دارید به آنجا بروید؟ شما هنوز هم دربارۀ آن‌ها صحبت می‌کنید، تئوری را می‌دانید اما اقدام نمی‌کنید. این‌ها همان مناطق امن شما هستند. برای مثال، ممکن است شما در رژیم غذایی، تمرین معنوی یا سایر زمینه‌های زندگی خود نظم و انضباط نداشته باشید. ممکن است رها کردن کارمندی و شروع یک کسب‌وکار را رد کنید. شما می‌دانید که کجا خودتان را عقب نگه‌داشته‌اید. اکنون سه منطقۀ امن خود را یادداشت کنید.

گام دوم: منطقۀ امنی که آماده‌اید آن را به چالش بکشید، نام ببرید

منطقۀ امنی را که آماده و مایل به تغییر آن هستید، با جزئیات شرح دهید. آن را با پاسخ به سؤالات زیر بشکنید:

– این منطقه چگونه شما را عقب نگه‌داشته است؟

– ترس­های شما چه هستند؟

– چگونه متوجه می‌شوید که آمادۀ تغییر هستید؟

گام سوم: با ترس و پیشرفت مواجه شوید

مناطق امن نسبی هستند؛ آن‌ها صرفاً تصورات محدود ذهن ما هستند. ممکن است راحتی برای من، رکود برای فرد دیگر باشد و پیشرفت برای من، از نظر او عقب‌نشینی باشد. چیزی برای ترسیدن در فرا رفتن از مرزهای محدودی که برای خودساخته‌ایم وجود ندارد. پیشرفت با اعتماد کردن به خود حاصل می‌شود.

به‌طور شفاف، فهرستی از کارهایی که می‌توانید برای توسعۀ منطقۀ امن خود انجام دهید، تهیه کنید. چه‌کار متفاوتی را در ۷ روز آینده انجام خواهید داد؟

تاریخ­های خاص، سبک زندگی و حمایتی که به آن نیاز دارید را با جزئیات یادداشت کنید.

مستر استاد - فرا رفتن از منطقه امن در کوچینگ

به یاد داشته باشید که مناطق امن، از دستیابی شما به به سطوح نهایی عملکرد و موفقیت جلوگیری می‌کنند. بنابراین، شناسایی، به چالش کشیدن و گسترش منطقۀ امن، کاری بسیار عاقلانه است.

شما نویسندۀ زندگی خود هستید و سرنوشت خود را خودتان رقم می‌زنید.

وقتی محدودیت‌ها از هم پاشیده می­شوند، اعتمادبه‌نفس و اشتیاق ظهور می‌کنند و شما را به جلو حرکت می­دهند.

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.