تمرین شماره ۹: فرا رفتن از مناطق امن

مستر استاد - فرا رفتن از منطقه امن در کوچینگ

فصل اول: ایجاد اعتماد به نفس

تمرین شمارۀ ۹: فرا رفتن از مناطق امن

Moving beyond comfort zones

کارولین شولا آروا (Caroline Shola Arewa)

هدف تمرین

من این استراتژی را با افراد و گروه ها بکار می برم تا مردم را واقعاً به فکر کردن دربارۀ جایی که خودشان را عقب نگه می دارند بیندازم و اینکه چگونه می توانند سطح اعتماد به نفس را در خودشان بالا ببرند و از منطقۀ امنی که به خودشان تحمیل کرده اند، فراتر بروند.

توصیف تمرین

واژۀ «منطقۀ امن» به خودی خود گویای همه چیز است؛ جایی که ما در زندگی احساس راحتی داریم. ما در منطقۀ امن عملکرد خوبی داریم و احساس اطمینان می کنیم. وقتی از این منطقه بیرون می رویم، احساس پریشانی داریم. بیرون رفتن از منطقۀ امن ترسناک است ولی طبیعی است. وقتی مردم از مرزهای روانی ای که برای خود خلق کرده اند بیرون می روند، احساس نگرانی و ترس می کنند. محدود کردن خود به این شیوه، مانع از دستیابی ما به سطح نهایی عملکرد می شود. بنابراین، شناسایی، به چالش کشیدن و گسترش منطقۀ امن، کاری بسیار عاقلانه است.

مستر استاد - فرا رفتن از منطقه امن در کوچینگ

روند اجرای تمرین

همۀ ما نیاز داریم منطقۀ امن خود را گسترش دهیم. آنچه که برای ما راحت است، در بعضی موارد تبدیل به محدودیت خواهد شد. همۀ ما نیاز داریم این رحم امن را ترک کنیم تا پتانسل هایمان را رشد و توسعه دهیم.

به زمانی فکر کنید که مجبور بودید منطقۀ امن خود را ترک کنید؛ برای مقال، وقتی که ارتقاء شغلی را پذیرفتید، پدر یا مادر شدید، مدیتیشن کردید یا رانندگی کردن در بزرگراه را یاد گرفتید. زمانی که ما تسلیم ترس و مقاومت می شویم، می توانیم با خیال راحت برتری پیدا کنیم و یک واقعیت کاملاً جدید به دنیا آوریم. آنگاه، اقیانوسی که از شنا کردن در آن ترس داشتیم، به پناهگاه جدید ما تبدیل می شود.

من سه مرحله برای توسعۀ منطقۀ امن تعبیه کرده ام:

گام اول: سه منطقۀ امن خود را شناسایی کنید

نخستین گام برای توسعۀ منطقۀ امن این است که محدودیت های خود را بشناسید. چه چیزی شما را عقب نگه داشته است؟ آیا کارهایی هستند که بخواهید آنها را انجام دهید یا مکان هایی هستند که دوست دارید به آنجا بروید؟ شما دربارۀ آنها صحبت می کنید، تئوری را می دانی، اما اقدام نمی کنید. اینها همان مناطق امن شما هستند. برای مثال، ممکن است شما در رژیم غذایی، تمرین معنوی یا سایر زمینه های زندگی خود نظم و انضباط نداشته باشید. ممکن است رها کردن حقوق و شروع یک کسب و کار را رد کنید. شما می دانید که کجا خودتان را عقب نگه داشته اید. اکنون سه منطقۀ امن خود را یادداشت کنید.

گام دوم: منطقۀ امنی که آماده اید آن را به چالش بکشید، نام ببرید

منطقۀ امنی را که آماده هستید و مایل به تغییر آن هستید، با جزئیات شرح دهید. آن را با پاسخ به سوالات زیر بشکنید:

  • این منطقه چطور شما را عقب نگه داشته است؟
  • ترس های شما چه هستند؟
  • چگونه متوجه می شوید که آمادۀ تغییر دادن آن هستید؟

گام سوم: با ترس و پیشرفت مواجه شوید

مناطق امن نسبی هستند؛ آنها صرفاً تصورات محدود ذهن ما هستند. راحتی برای من، رکود برای دیگری است و پیشرفت برای من عقب نشینی برای دیگری است. چیزی برای ترسیدن در عبور از مرزهای محدودی که برای خود ساخته ایم وجود ندارد. پیشرفت از طریق اعتماد حاصل می شود.

بطور شفاف، فهرستی از کارهایی که می توانید برای برای توسعۀ منطقۀ امن خود انجام دهید، تهیه کنید. چه کار متفاوتی در ۷ روز آینده انجام خواهید داد؟

تاریخ، کارهایی که می خواهید انجام دهید و حمایتی که نیاز داری را با جزئیات یادداشت کنید.

مستر استاد - فرا رفتن از منطقه امن در کوچینگ

به یاد داشته باشید که مناطق امن، از دستیابی شما به موفقیت و پیشرفت جلوگیری می کنند. بنابراین، شناسایی، به چالش کشیدن و گسترش منطقۀ امن، کاری بسیار عاقلانه است.

شما نویسندۀ زندگی خود هستید و سرنوشت خود را خودتان رقم می زنید.

وقتی محدودیت ها می شکنند، اعتماد به نفس و اشتیاق ظهور می کنند و شما را جلو می اندازند.

 

نکته: نکتۀ شناخته شده ای وجود ندارد!

 

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.