تمرین شمارۀ ۱۵: گشودن قفل مقاومت یا ترس

مستر استاد - گشودن قفل مقاومت یا ترس در کوچینگ

فصل اول: ایجاد اعتماد به نفس

تمرین شمارۀ ۱۵: گشودن قفل مقاومت یا ترس

Unblocking resistance or fear

جان اکنر (John O’Connor)

هدف تمرین

گاهی اوقات مراجع می خواهد دست به یک اقدام خاص بزند اما بخاطر ترس یا نگرانی دربارۀ عواقب منفی احتمالی آن کار، خود را عقب می کشد و منصرف می شود. زمانی که چنین اتفاقی می افتد، می توان با قرار دادن او در فرآیند فکر کردن به بدترین چیزی که می تواند اتفاق بیفتد و اینکه اگر چنین شود او چه کاری انجام می دهد، کمک کرد.

توصیف تمرین

این استراتژی ساده از مراجع می خواهد بدترین سناریوی ممکن را تصور کند و بر کاری که پس از آن انجام می دهد، تمرکز نماید. مراجع معمولاً به یک بینش ارزشمندی نسبت به مقاومت یا ترس خود دست می یابد.

مستر استاد - گشودن قفل مقاومت یا ترس در کوچینگ

روند اجرای تمرین

از مراجع دربارۀ عملی که می خواهد انجام دهد و اینکه فکر می کند بدترین نتیجه ای که ممکن است حاصل شود، سوال کنید. هنگامی که این کار را انجام داد از او بپرسید: “پس از آن چه کاری انجام می دهی؟” این سوال را تاجایی ادامه دهید که او اقدام یا راه حلی را که به نظر قابل دستیابی استریال شناسایی کند.

مثال

برای جکی فرصتی پیش آمده است تا در زندگی و شغل خود تغییر ایجاد کند اما او از این که شغل مناسب خود را پیدا نکند و از نظر مالی با مشکل مواجه شود، نگران است.

جکی: اگر نتوانم شغل دیگری پیدا کنم، چه؟

مربی: آن وقت چه کار خواهی کرد؟

جکی: خانه ام را می فروشم و به خانۀ والدینم برمی گردم.

مربی: آنوقت چه کار خواهی کرد؟

جکی: نمایندۀ مجلس می شدم.

جکی خودش از شنیدن این جمله شگفت زده شد و شروع کرد به صحبت کردن دربارۀ اینکه این موضوع چیزی بوده که همیشه به آن علاقه داشته است ولی مسیر شغلی اش به گونه ای بوده که هیچوقت نتوانسته است به این خواسته اش برسد. جکی اکنون در شرکت متفاوتی در نقشی که احساس می کند بیشتر در آن احساس راحتی دارد، و با یک برنامۀ کاری مشغول به کار است که به او امکان می دهد وظایف خودش را به عنوان مشاور محلی انجام دهد.

 

نکته: برخی افراد ممکن است از اینکه بارها و بارها از آنها سوال یکنواختی پرسیده شود، ناامید یا بدبین شوند. شاید لازم باشد قبل از ادامه دادن این رویکرد، پاسخ منفی آنها را بررسی کنید.

مستر استاد - گشودن قفل مقاومت یا ترس در کوچینگ

بقیۀ تمرینات این کتاب را در صفحۀ آموزه های کوچینگ دنبال کنید.

ادامه دارد…

 

منبع: کتاب ۱۰۱ استراتژی و تکنیک کوچینگ

۱۰۱Coaching Strategies and Techniques

نویسنده: گلدینا مک ماهون و آن آرچر

Gladeana McMahon, Anne Archer

استفاده از مباحث این مقاله تنها با ذکر منبع (mrostad.com) مجاز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.