هدایت الهی،گری چاپمن،۵ زبان عشق(کتاب ۲۲)

هدایت الهی، اهمیت گرایی، ۵ زبان عشق

۲۲ فروردین امسال که دوره آموزشی «کوچینگ پلاس» را آغاز کردیم، جلسه اول دوره به سبک کوچ‌ها، از دانشجویان خواستم به‌جای معرفی کلیشه‌ای، از خودشان، توانمندی‌هایشان، ویژگی‌های مثبتشان و موفقیت‌هایشان برای بقیه بگویند. یکی از دوستان خیلی خوب و نازنینم در معرفی‌اش کلیدواژه‌ای را به کار برد که بسیار به دلم چسبید، ایشان گفت (نقل به مضمون): از خداوند همیشه خواسته‌ام من را خودش «هدایت» کند، به هرجایی که فکر می‌کند صحیح است.

این کلیدواژه «هدایت» خیلی به دلم نشست و با خودم فکر کردم عجب خواسته رندانه و حکیمانه‌ای است. اینکه خودت را به جریان هدایت خداوند بسپاری.

مسئله هدایت، بارها در زندگی من اتفاق افتاده که غیرقابل‌شمارش است. یک‌بارش در نمایشگاه کتاب سال گذشته بود که پس از ۵ روز نمایشگاه گردی، یکی از بهترین کتاب‌های بشریت (و البته گمنام‌ترین) را بسیار تصادفی در یک غرفه معمولی دیدم و خوشم آمد و باعث شد بخش بزرگی از نگرشم به زندگی تغییر کند.

(کتاب اهمیت گرایی)

یک‌بار هم امسال بود که یکی از بهترین کتاب‌های روابط دنیا را خریدم (بدون اینکه بدانم این کتاب چقدر معرکه است) و متوجه شدم اگر من و تمام زوجین این کتاب را بخوانند و اجرا کنند زندگی‌شان چند صد برابر شیرین‌تر و عاشقانه‌تر می‌شود.

نام این کتاب الهی هست: ۵ زبان عشق، دکتر گری چاپمن

به تمام آدم‌های کره زمین (مجرد، متأهل، متارکه کرده، مرد، زن، جوان، پیر، متواری!) توصیه می‌کنم این کتاب را بخوانند.

5 زبان عشق گری چاپمن

گری چاپمن در ۵ زبان عشق چه می‌گوید؟

تمام حرف این کتاب این است که هر آدمی یک مخزن یا ظرف عشق دارد که باید پر شود و اصل ماجرا اینجاست که ما ظرف عشق طرف مقابلمان را با چیزهای اشتباهی پر می‌کنیم، ما همسرمان را دوست داریم. خلوص نیت هم داریم فقط ظرفش را اشتباهی پر می‌کنیم. چرا؟ چون زبان عشق او را کشف نکرده‌ایم و بلد نیستیم و نکته جالب اینکه زبان عشق ما نیز با طرف مقابلمان متفاوت است. اگر زبان عشق همسر شما چینی است شما نباید با او فارسی صحبت کنید. اگر زبان عشق همسر شما «وقت باکیفیت» است شما نباید با زبان عشق «تاچ» با او صحبت کنید. درباره ۵ زبان عشق در ادامه خواهم نوشت.

۵ زبان عشق از کجا درآمد!

دکتر گری چاپمن، سال‌ها مشاوره ازدواج و طلاق می‌داده، زوج‌ها به مطب اش می‌آمدند و از مشکلاتشان می‌گفتند

این سناریوها را در نظر بگیرید:

مراجع شماره ۱

آقای دکتر چاپمن، همسرم دوستم ندارد و مثل سابق عاشقم نیست.
دکتر: چرا فکر می‌کنی عاشقت نیست؟
چون قبلاً در کارهای خانه کمکم می‌کرد، بچه‌ها را مراقبت می‌کرد، گاهی آشپزی می‌کرد اما الآن هیچ کاری نمی‌کند فکر می‌کنم زندگی‌مان در حال فروپاشی است.

مراجع شماره ۲

آقای دکتر چاپمن، همسرم دوستم ندارد و مثل سابق عاشقم نیست.
دکتر: چرا فکر می‌کنی عاشقت نیست؟

چون قبلاً مرتب بهم می‌گفت دوستم دارد، من را با کلمات عاشقانه صدا می‌کرد. از من همیشه تعریف می‌کرد اما الآن به‌کلی رفتارش عوض‌شده نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده است.

مراجع شماره ۳

آقای دکتر چاپمن، همسرم دوستم ندارد و مثل سابق عاشقم نیست.
دکتر: چرا فکر می‌کنی عاشقت نیست؟

چون قبلاً بیشتر کنارم بود، هر شب بیرون می‌رفتیم. به من بیشتر از کارش و دوستانش توجه می‌کرد ولی الآن به‌کلی عوض‌شده، برایم هدیه می‌خرد اما بسیار کم پیش من است. احساس می‌کنم دیگر دوستم ندارد.

بعد از مدتی دکتر چاپمن متوجه می‌شود مواردی که هزاران زوج، به‌عنوان خواسته یا شکایت از همسرانشان مطرح می‌کنند همگی در ۵ گروه قابل دسته‌بندی است؛ بنابراین ۵ زبان عشق به وجود می‌آید و در کارگروه‌ها و گروه‌های مطالعاتی و علمی مطرح می‌شود. سپس به‌صورت کتاب درمی‌آید و هم‌اکنون به پنجاه زبان مختلف دنیا ترجمه‌شده است.

دکتر گری چاپمن

دکتر گری چاپمن

حقیقتی که ما از یاد برده‌ایم یک حقیقت اساسی است: «مردم به زبانهای عشق متفاوتی صحبت می‌کنند»

همان‌گونه که زبان مادری هر فردی با فرد دیگر متفاوت است، زبان عشق شما ممکن است با زبان عشق همسرتان متفاوت باشد مثل تفاوت زبان چینی با زبان فارسی.

اگر زبان همسر شما چینی باشد هرچقدر به زبان فارسی به ابراز عشق کنید او نخواهید فهمید. اگر می‌خواهیم عشق‌ورزی ما مؤثر باشد باید زبان‌اصلی عشق همسرمان را یاد بگیریم.

نتیجه سالها مشاوره ازدواج من این است که پنج زبان عشق احساسی وجود دارد ۵ روشی که افراد عشق را می‌فهمند و درک می‌کنند.

گویش‌ها و لهجه‌های متفاوت یک‌زبان اینجا هم کاربرد دارد بنابراین تعداد روش‌های ابراز عشق در یک‌زبان متنوع و متعدد است.

به‌ندرت یک زن و مرد  زبان عشق یکسانی دارند. اشتباهی که اغلب افراد می‌کنند این است که با زبان عشق اولیه خودشان صحبت می‌کنند و وقتی همسرشان آن را نمی‌فهمد گیج می‌شوند. ازنظر آن‌ها ابراز عشق انجام‌شده اما ازنظر همسرشان این‌گونه نیست.

زندگی بدون عشق، مخزن خالی، ماشین بدون سوخت

عشق مهم‌ترین کلمه در زبان انگلیسی است و البته گیج‌کننده‌ترین.

روانشناسان به این نتیجه رسیده‌اند که نیاز به عشق اولین نیاز احساسی انسان است. درون هر فردی یک مخزن احساس وجود دارد که لازم است پر شود.

علت بسیاری از رفتارهای نامناسب ما این است که مخزن عشق ما خالی است. در نگاهی عمیق‌تر، علت بسیاری از شکست‌های ما نیز همین است.

ما نمی‌توانیم مخزن احساسی آدم‌ها را ببینیم اما نتایج خالی بودن آن را می‌توانیم ببینیم.

مخزن یا باک عشق ما برای داشتن زندگی سالم باید به میزان زیادی پر باشد.

عشق یک نیاز ضروری برای سلامت روان ما است. ما نیاز داریم توسط فرد دیگری مورد عشق قرار بگیریم و خودمان هم عاشق شویم.

انزوا برای روح انسان مخرب است. به همین علت سلول انفرادی در زندان بی‌رحمانه‌ترین تنبیه محسوب می‌شود. در قلب موجودیت هر انسان میل به صمیمی شدن با شخصی دیگر وجود دارد.

من عمیقاً باور دارم که پر نگه‌داشتن مخزن عشق برای ادامه زندگی بسیار مهم است به همان اندازه که پر نگه‌داشتن باک بنزین برای حرکت ماشین ضروری است.

پیش بردن زندگی مشترک با مخزن خالی برای شما ضرری بیشتر از راندن ماشین با باک خالی خواهد داشت.

واقعیت این است که کیفیت زندگی شما هرچه باشد همیشه می‌تواند ازآنچه هست بهتر شود.

سؤال: مخزن عشق شما از یک تا ۱۰ چقدر پر است؟

عاشق شو ار نه روزی کار جهان سر آید

ناخوانده نقش مقصود از کارگاه هستی.

 

 بعد از ازدواج چه بر سر عشق می‌آید؟

اصلی‌ترین سؤالی که خیلی‌ها در ذهنشان دارند این است که چرا آن شور و شوق آتشین اوایل آشنایی بعد از مدتی خاموش می‌شود به خاکستر تبدیل می‌شود و دیگر خبری از آن‌همه هورمون و اشتیاق نیست و روزمرگی جایگزین می‌شود.

۱-تحقیقات نشان می‌دهد عشق‌های آتشین رمانتیک طول عمر کمی دارد و موقتی است. (به‌طور میانگین کمتر از دو سال)

عاشق شدن در یک نگاه یا عشق‌های شدید اولیه یا یک‌طرفه که در اوج خودش حس بسیار خوبی دارد متأسفانه موقتی است و ابدی بودن این نوع عشق یک داستان تخیلی است.

بر اساس یافته‌های دکتر دورتی تنوف طول عمر این نوع عشق که گاهی به‌عنوان عشق در یک نگاه از آن یاد می‌شود کمتر از دو سال است.

درنهایت فردی که این‌گونه عاشق می‌شود از ابرها پایین می‌آید و پایش را روی زمین می‌گذارد. چشمانش باز می‌شود نقایص طرف مقابل را می‌بیند نقایص کوچکی که وقتی عاشقش بودیم آن‌ها را نادیده می‌گرفتیم اما حالا به چشممان بسیار بزرگ می‌آید. به‌عبارتی‌دیگر: واقعیت به‌زور وارد می‌شود!

به دنیای واقعی ازدواج و زندگی مشترک خوش‌آمدید. جایی که قبوض آب، برق، سینک پر از ظرف، لباس‌های چرک، اتاق نامرتب و … وجود دارد.

۲-همچنین تحقیقات نشان می‌دهد اگر غرق در عشق باقی بمانیم همه ما در کار، صنعت، تحصیلات و غیره به مشکلات جدی خواهیم خورد، چرا؟ چون افرادی که در حال و هوای عاشقی هستند، علاقه خود به سایر فعالیت‌ها را از دست می‌دهند. دانشجویی که عاشق می‌شود نمراتش افت می‌کند. ایام عاشقی، مطالعه کردن آسان نیست.

شما عاشق هستید و هر چیز دیگری بی‌اهمیت است!

۳-انسان‌ها ذاتاً خودخواه هستند و دنیا به گرد آن‌ها می‌چرخد. هیچ‌کدام از ما کاملاً نوع‌دوست نیستیم. فقط حال و هوای عاشقی برای مدتی این توهم را در ما ایجاد می‌کند که حاضریم هر کاری به نفع معشوق خود انجام دهیم نمی‌خواهیم او را به‌هیچ‌وجه برند برنجانیم فقط می‌خواهیم خوشحالش کنیم این کار نوعی وسواس فکری در ما ایجاد می‌کند در ظاهر گمان می‌کنیم که خودخواهی ما کلاً از بین رفته درحالی‌که وقتی حال و هوای عاشقی به پایان رسید به دنیای واقعی بازمی‌گردیم و شروع می‌کنیم به حمایت از خودمان، ابراز خواسته‌هایمان، طلب نیازهایمان.

تبریک! ما به ذاتمان برگشتیم. حال و هوای عاشقی ما را در اقیانوس احساسات غرق کرده بود و الآن در ساحل واقعی قدم می‌زنیم.

باید عشق واقعی آگاهانه را انتخاب کنیم

برای اینکه از حال و هوای عاشقی به عشق واقعی برسیم و به‌جای احساسات موقت زودگذر دنبال عشق واقعی آگاهانه و عاقلانه باشیم باید ۵ زبان عشق را بیاموزیم و عشق را انتخاب کنیم نه این‌که عشق ما را با غریزه انتخاب کند.

عشق واقعی تا زمانی که دوره حال و هوای عاشقی تمام نشود شروع نمی‌شود.

در آن دوران نیروی غریزه بر ما مسلط است اما اگر در دنیای واقعی با انتخاب‌های انسانی خودمان بخواهیم مهربان و بخشنده باشیم آن عشق حقیقتاً یک عشق واقعی است؛ زیرا با انتخاب و اراده همراه است نه غریزه.

5 زبان عشق

وقتی مخزن عشق شما و همسرتان پر باشد تمام دنیا برای شما روشن به نظر می‌رسد و با حداکثر توان و عملکرد به زندگی ادامه می‌دهید.

 

۵ زبان عشق چه مواردی است؟

 • receiving gifts                    دریافت هدیه

 • quality time                 اختصاص وقت با کیفیت

 • words of affirmation           کلام تاییدآمیز

 • acts of service             ارایه سرویس و همسریاری (کمک کردن)

 • physical touch               لمس کردن

 

یک هشدار زیبا: فهم پنج زبان عشق و یادگرفتن نحوه صحبت کردن با زبان عشق همسرتان ممکن است به‌طورکلی رفتار او را تغییر دهد دیگران وقتی مخزن عشقشان پر باشد به‌گونه‌ای دیگر رفتار می‌کنند.

در مقاله بعدی درباره ۵ زبان اصلی عشق مفصل صحبت می کنیم.

4 پاسخ
 1. علیرضا بخشی
  علیرضا بخشی گفته:

  سلام استاد بزرگوار
  به معنای واقعی کلمه مختصر و مفید بود.
  خوشحال شدم که بعد از مدتها مقاله ای رو منتشر نمودید.
  در جامعه ی غرق در بحران روابط خانوادگی امروزی مقاله های اینچنینی بسیار بسیار کارامد و کاربردی خواهد بود.
  در مورد روابط فراموش شده والدین و فرزندان هم منتظر مقاله های خوب شما هستیم.

  پاسخ
 2. بهروز غلامحسینی
  بهروز غلامحسینی گفته:

  سلام بر استاد عشق
  زبان عشق به جای زبان انگلیسی و یا سایر زبان ها در نظام آ . پ تدریس بشه چقدر دنیای قشنگی خواهیم داشت.. البته نظر منه..
  عزیز و سعادتمند باشید.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.