ایده هایی طلایی از کتاب «ماشین محتوا» (معرفی کتاب ۱۳)

 • مشخصات کتاب
 • نام: «ماشین محتوا»
 • نویسنده: دن نوریس
 • مترجم: علیرضا دهقانی، محمدمهدی محمودی
 • قیمت: ۳۲۰۰۰ تومان
 • مشخصات ظاهری: ۲۴۳ ص
 • تهیه کتاب: کانون ترجمان
 • نکته ارزشمند: این کتاب دارای مجوز رسمی از مؤلف اثر، جهت ترجمه در ایران هست.

پیش نوشت۱: اگر متن زیر را خواندید و حداقل ۲ ایده خوب نگرفتید با من تماس بگیرید!!

بخشی از مقدمه نیل پاتل،کارآفرین و مشتاق تولید محتوا

بازاریابی محتوا، ابزاری قدرتمند است اما انجام آن ساده نیست. من بازاریابی محتوا را آغاز کردم چون از پس هزینه تبلیغات نمی‌آمدم. رویکرد من این است که برای دیده شدن باید فراتر از بقیه بود. تنها ایجاد محتوا کافی نیست شما می‌بایست محتوایی به‌مراتب بهتر از رقیبتان ایجاد کنید تا به معنای واقعی دیده شوید.
به ایجاد محتوای متوسط هیچ امتیازی داده نمی‌شود.

فقط در مورد محصول یا کسب‌وکارتان ننویسید. محتوایتان باید آموزشی بوده و مشکلی را حل کند. با مشتریان بالقوه به گفتگو بنشینید و ببینید چه می‌خواهند. هر چه در مدرسه آموخته‌اید را دور بریزید.نوشتن محتوا یک مکالمه دوطرفه است، نه‌فقط یک سخنرانی صرف. به‌دوراز هرگونه خودخواهی به مشتریان خود کمک کنید.

تولید محتوا صرفاً به‌منظورکسب رتبه خوب در گوگل یک کار بیهوده است باید حقیقتاً به مردم یاری رسانید. قدرتمندترین و باارزش‌ترین روش تبلیغات در نوک انگشتان شما آزادانه و به‌طور رایگان در اختیار شماست. مطمئناً شما می‌گویید تولید محتوا از قبل ساده‌تر شده اما به‌هرحال رقابت نیز بیشتر شده است. واقعاً این‌طور است؟ نگاهی به ۴-۳ تا از بهترین رقبایتان بیندازیدو ببینید که با چه سطحی از کیفیت، محتوا منتشر می‌کنند. حاضرم شرط ببندم که کیفیت محتوای آن‌ها عالی نیست. اگر این‌طور باشد فرصت بی‌نظیری در انتظار شماست. کل کاری که من می‌کنم این است: تولید محتوای سودمند، عرضه رایگان آن و استفاده از توجه معطوف شده به آن برای ساختن یک کسب‌وکار.

کیفیت مهم‌تر ازکمیت است.

زمانی که بازاریابی محتوا را شروع کردم کورکورانه رفتار می‌کردم. توصیه رایج “هر روز بنویس” را دنبال می‌کردم و بر روی کمیت محتوایی بیش‌ازحد تمرکز داشتم. مشکل این بودکه ۹۰% این محتوا چندان موردتوجه واقع نشد. عاشق ایجاد محتوا بودم اما مشکلی وجودداشت. خودم را بر اساس مقدار محتوای تولیدی‌ام می‌سنجیدم، نه بر اساس جذابیتی که آن محتوا ایجاد می‌کرد. کمیت برایم مهم بود نه کیفیت. سرانجام مثل نیل پاتل به این نتیجه رسیدم که یک محتوای جذاب از صد محتوای غیرقابل توجه باارزش‌تر است.

من استاد دست‌به‌کارشدنم. کار بر روی بازاریابی محتوا را هم‌اکنون شروع کنید.

دن نوریس

بازاریابی محتوا عبارت است از: انتشار چیزی جالب که باعث جلب‌توجه و اعتمادسازی در مورد یک کسب‌وکار می‌شود. مهم‌ترین فاکتور در تعریف بازاریابی محتوا، توجه واعتماد است.

فراموش نکنید شغل شما تولید محتوا نیست شغل شما بازاریابی برای یک کسب‌وکار به‌وسیله بازاریابی محتواست. منطق پول‌سازی ایجاب می‌کند شما محتوای عالی در کنار کسب‌وکار عالی داشته باشید. بدون یک کسب‌وکار عالی توجه را به سمت هیچ جلب می‌کنید.

توسل به ایمان دربازاریابی محتوا
بسیاری از وب‌سایت‌ها خیلی زود جا می‌زنند. دور گرفتن زمان‌بر است و بسیاری ازمردم طاقت پشتیبانی از چیزی را که نتیجه آنی نداشته باشد ندارند. بازاریابی محتوا به‌طور ذاتی تمرینی درازمدت است. بازاریابی محتوا یعنی ایجاد اعتماد و شما نمی‌توانید یک‌شبه اعتمادسازی کنید. اعتماد در فضای آنلاین حیاتی است. مردم برای خواندن و به اشتراک گذاشتن وب‌سایت‌های جدید عجله‌ای ندارند. شما باید در طول زمان اعتماد آن‌ها راجلب کنید و ناگزیرید این کار را با ساخت پایدار یک برند محتوا انجام دهید.
زمان زیادی می‌برد تا در جامعه‌ای مجازی تبدیل به عضوی مهم و باارزش شوید، نمی‌توان مانند جوامع فیزیکی به‌محض ورود تبدیل به عضو ارشد شد. یافتن جایگاهتان وقت‌گیر است و این امر به‌سرعت عملی نمی‌شود و در این راه باید انتظار آزمون‌ و خطا داشته باشید.
یادتان باشد محتوای خوب، خود محتوای خوب تولید می‌کند. ایجاد ارتباط بین پست‌های وبلاگ و تولید پستی مشابه پست‌های پربازدید ارزش تولید می‌کند. هر چه هست پدیده economic of scale (ارزان‌تر شدن در مقیاس بالا) در بازاریابی محتوا وجود دارد. وقتی شما محتوا تولید نموده و موفقیتی خلق می‌کنید به دست آوردن موفقیت‌های بیشتر ساده‌تر می‌شود.
درنهایت فراموش نکنید موفقیت با این روش یک‌شبه رخ نمی‌دهد پس به ایمان متوسل شوید.

نکاتی درباره تولیدمحتوای باکیفیت

۱-مردم عاشق شفافیت و مطالب محرمانه هستند. انتشار محتوایی از این‌دست برای مخاطبین جذاب است زیرا این موارد برایشان بسیار واقعی است و کمتر نصیبشان می‌شود.

۲-محتوای شما باید توسط افراد جدید دیده شود، چون مخاطبان محدود شما به‌قدرکافی محتوایتان را به اشتراک نمی‌گذارند تا نامتان سر زبان‌ها بیفتد. پس در وبلاگ‌های دیگران چندین پست مهمان بنویسید. به چند پادکست بروید و با افراد تأثیرگذار دوروبرتان در مورد تولید محتوای مشترک صحبت کنید تا ترافیک جدید وب‌سایت خود را افزایش دهید.

۳-در تولید محتوا به خودتان به‌عنوان یک طراح و خالق اثر بنگرید نه یک روبات.کمیت اهمیتی ندارد تأثیرگذار بودن مهم است. اگر محتوای شما باکیفیت نباشد توجه مردم جلب نخواهد شد.

۴-محتوای عالی چیزی است که شما برای مخاطبانتان تولید می‌کنید تا نظرشان راجلب کرده و آن‌ها را تشویق به استفاده و به اشتراک‌گذاری آن کند. محتوای عالی وقتی نتیجه می‌دهد که مردم با آن تعامل داشته، درباره آن نظر داده و آن را به اشتراک بگذارند. اگر مردم به شکل معنی‌داری با محتوا ارتباط برقرار نمی‌کنند پس محتوای تولیدشده عالی نیست.

ویژگی‌های یک محتوای عالی

-محتوا نباید کسل‌کننده باشد. اگر محتوایی که تولید می‌کنید دل‌چسب نیست آن بازاریابی محتوا نیست.
-اگر رابطه عمیقی با جامعه مخاطبین خود ایجاد کنید آن‌ها به منبع بی‌نهایتی از ایده‌ها تبدیل خواهند شد. از مخاطبینتان درباره مشکلاتشان و اینکه چه کمکی از شما برمی‌آید جویا شوید.

-سخاوتمندتر باشید. هرچه سخاوتمندتر باشید بهتر است.

-شفاف‌تر باشید. یک روش طبیعی اعتمادسازی شفاف بودن است. شفاف بودن به یک‌ ترند تبدیل‌شده است. شاید شما با روراستی و شفافیت راحت نباشید انتخاب با شماست اما این چیزی است که می‌دانم جواب می‌دهد.

-بیشتر مخالفت کنید.

می‌توانید برخی ایده‌ها را به چالش بکشید تا به چشم بیایید. ابراز دیدگاه مخالف توجهات بسیاری را به‌سوی شما جلب می‌کند. به‌عنوان‌مثال یک دیدگاه چالش‌برانگیز من این بود که: تنها راه اعتبارسنجی یک استارتاپ راه‌اندازی آن است. (برخلاف توصیه‌های رایج و متداول موجود)

-عمل‌گراتر باشید و به افراد کمک کنید تا نتیجه بگیرند.

مفید بودن طبق تعریف یعنی فردی بتواند چیزی که تولید می‌کنید را گرفته و از آن در زندگی‌اش استفاده کند. اگر محتوایی تولید کنید که واقعاً قابل‌اجرا و پی گیری باشد بیشتر مورد استفاده واقع می‌شود، بیشتر به اشتراک گذاشته می‌شود و خوانندگان بیشتری را به اعضای فعال جامعه مخاطبین تان و نهایتاً مشتری تبدیل خواهد کرد. به این فکر کنید که چکار می‌توانید بکنید تا شانس به کار بسته شدن محتوای شما توسط مردم بالاتر برود.

– داستان بهتری تعریف کنید.

قوی‌ترین محتوا آنی است که مردم را به حرکت وابدارد. این کار را با تعریف داستان‌های خوب انجام دهید. وقتی مردم کامنت می‌گذارند«انگار که این پست را برای من نوشتید» «دقیقاً همان‌جایی هستم که شما بودید و دیدن پیشرفت شما برایم یادآور خودم است.» این یعنی مسیر درستی می‌روید.

مقاله استثنایی داستان گویی در کسب و کار را مطالعه کنید.

-من متوجه شده‌ام که محتوای طولانی و با جزییات خیلی خوب جواب می‌دهد.

محتوای طولانی اما خوب باعث می‌شود خوانندگان آن را علامت بزنند تا در مواقع لزوم برای پیاده‌سازی به آن برگردند. گوگل عاشق انبوهی از محتواست. البته انبوهی از محتواهای به‌دردبخور.چیزهای باکیفیت بیشتر به مذاق گوگل خوش می‌آید و در تشخیص محتوای باکیفیت از شما باهوش‌تر است. پس سعی نکنید این هیولای باهوش را فریب دهید.

-در مورد محتوا شخصی عمل کنید.

محتوا را تحت نام خودتان بنویسید، عکس خودتان را اضافه کرده و بیان خودمانی به کار ببرید. مشتریان عاشق این نکات هستند. چرا که این حس را در آن‌ها ایجاد می‌کند که در حال گفتگوی مستقیم با صاحب کسب‌وکار هستند.

-محتوا را اشتراک‌پذیر کنید.
محتوایی ایجاد کنید که مردم آن را به اشتراک گذاشته و با دیگران درباره آن صحبت کنند. به نظر من اگر فقط ۱۰۰ نفر محتوای من را لایک می‌کنند این ۱۰۰ نفر همان‌هایی هستند که فکر می‌کنند آن محتوا به‌اندازه کافی خوب نیست که بشود آن را به اشتراک گذاشت. این حرف به نظر کمی سنگین است اما معیار خوبی برای سنجش کیفیت به شمار می‌رود.لایک کردن خوب است اما به اشتراک گذاشتن یک‌چیز دیگر است.

یادتان نرود مردم محتوای باکیفیت را لینک کرده و به اشتراک می‌گذارند. این چیزی است که گوگل عاشقش است. این دیدگاه هیچ‌گاه تغییر نمی‌کند.

چند فرمت برای ارائه محتوا

۱-بررسی موردی
۲-راهنمای جامع
۳-گردآوری
۴-چگونگی انجام
۵-چگونگی انجام ندادن
۶-اینفوگرافیک
۷-مقایسه/مرور
۸-لیست بهترین‌ها

اگر وقت ندارید عاشق نیستید!
اگر تصمیم شما در تولید محتوا اختصاص بخش عمده‌ای از روزتان به آن است پس باید آن را به شیوه‌ای که عاشقش هستید انجام دهید. یکی از رایج‌ترین پرسش‌هایی که از من پرسیده می‌شود این است که «چطور زمان کافی برای تولید محتوا پیدا می‌کنی؟ پاسخ من این است: هرگز به آن فکر نمی‌کنم. نیاز نیست به دنبال زمان بگردم. من محتوا تولید می‌کنم چون عاشق آن هستم.
من این کتاب را در حالی می‌نویسم که در هواپیما هستم. شخص کناری من در حال تماشای فیلم است (امیدوارم نوشته‌ام را نخواند) نفر جلویی در حال گوش دادن به موسیقی است.آدم‌های پشت سرم هم خواب هستند؛ اما من نمی‌خواهم در حال تماشای فیلم، گوش دادن به موسیقی یا خواب باشم. می‌خواهم در حال نوشتن باشم. پس دارم می‌نویسم. اگر روی آنچه عاشق انجامش هستید متمرکز شوید دیگر نیاز نیست نگران پیدا کردن وقت باشید.

چگونه یک بازاریاب محتوای متمایز باشیم؟


۱-پچ‌پچ کننده باشید.
محتوایی تولید کنید که در آن اسرار مگو را فاش کرده باشید. داستان موفقیت “مارکوس شریدان” را در کتاب بخوانید تا متوجه شوید او با پچ‌پچ کردن و برملا کردن رازها به ثروت و شهرت عظیم رسید.

این روش شفاف در انجام یک کسب‌وکار (اینکه شما بدون شک و تردید اسراری را که دیگران در سینه‌هایشان حبس می‌کنند بیرون می‌ریزید) نه‌تنها یک اعتمادسازی بزرگ است بلکه روشی عالی برای بازگو کردن داستانتان است چراکه مردم عاشق داستان‌های خوب‌اند.

۲-اغواکننده باشید
– می‌توانید محتوای بیشتر تولید کنید روزی یک پادکست یا یک پست وبلاگی

-می‌توانید محتوای طولانی‌تری تولید کنید. مثلاً پست‌های ۲۰۰۰ کلمه‌ای

-می‌توانید با مصاحبه‌های فراوان با بزرگان صنعت خود جلب‌توجه کنید.

۳-سخاوتمند و بخشنده باشید.

هرچه بیشتر دهنده باشید بیشتر دیده می‌شوید. در یکی از مفیدترین مصاحبه‌هایی که دیده بودم مصاحبه‌شونده در انتهای صحبت پرسید: “چه‌کاری می‌توانم انجام دهم تا این مصاحبه را به بهترین مصاحبه‌ای که تابه‌حال انجام داده‌اید تبدیل کنم؟”
فکر کنید چگونه می‌توانید ماشین سخاوت باشید. از کتاب‌هایتان، آموزه‌هایتان، وقتتان و تجارب و توصیه‌هایتان به دیگران ببخشید. این رویکرد در بازار آنلاین نادر بوده است اما به‌احتمال خیلی زیاد بسیار جواب خواهد داد. بخشنده بودن اتلاف پول و وقت تان نیست زیرا این کار خود به‌نوعی تبلیغات است و درنهایت این کمک به شما بازخواهدگشت.

۴-تحلیل‌گر باشید.
با انجام مطالعات موردی و ابزار پرسش‌نامه ببینید چگونه می‌توانید یک محتوای تحلیلی خوب تولید کنید.

۵-خنده‌دار باشید.
بامزه بودن و بامزه کردن محتوا کار هرکسی نیست اما اگر حتی ۱% نیز محتوایتان را بامزه‌ترکنید شما بهتر شده‌اید و قدرت طنز خودش را به شما نشان خواهد داد.

استارتاپ “فانی بیز” در دنیا کارش استفاده از شوخی طبعی در تولید محتواست درواقع آن‌ها از بلاگرها پول می‌گیرند و محتوایشان را بازنویسی کرده و به پست‌هایشان طنز اضافه می‌کنند. طنز باعث می‌شود محتوای ملال‌آور شما به محتوایی سرگرم‌کننده وقابل اشتراک تبدیل شود.

۶-پیشرو باشید.
اولین بودن کار ساده‌ای نیست اما اگر موفق به این کار شوید این کسب‌وکار شما را یک‌ عمر سرپا نگه می‌دارد. آن چیست که شما به آن باور دارید اما اکثریت به آن اعتقادی ندارند. این درواقع نوعی قرار گرفتن در موقعیت مخالف است.

۷-فرصت‌طلب مثبت باشید.
«نیوز جکینگ» عبارت است از دریافت داستان خبری یک شخص و افزودن خودتان به آن برای بهره بردن از شهرت و متداول بودن آن. درواقع نیوزجکینگ هنر و علم تزریق ایده‌هایتان به خبرهای فوری است. به‌طوری‌که ایده‌هایتان موردتوجه واقع شوند. یک فرصت‌طلب مثبت چیزی که پیشتر جلب‌توجه کرده را می‌یابد و تا حد امکان محتوایی منحصربه‌فرد درمورد آن موضوع ایجاد می‌کند.

استفاده از تکنیک نیوزجکینگ!
نیوزجکینگ! آفرین به محمد پیام بهرامپور. حتما وویس آن خانم جلسه ای را شنیده اید!

۸-گزارش گر باشید.
آیا می‌توانید درباره اخبار موجود در صنعت تان طوری گزارش تهیه کنید که دیگران قادربه انجام آن نباشند. اخبار همیشه جالب است ببینید چگونه می‌توانید با راه‌های نوآورانه برای ارائه آن‌ها به مخاطبین پول‌سازی کنید.

می‌توانید با یکی از ۸ استراتژی بالا پیش بروید یا اینکه چندتایی را ترکیب کنید. هرکاری که می‌کنید از موضوع تمایز چشم‌پوشی نکنید. این امر درواقع تفاوت بین ایجاد محتوا بدون هیچ جلب توجهی در طول چندین سال در مقابل به دست آوردن انبوهی ازمخاطب در عرض یک‌شب است.
دنبال مطالب بیشتر هستید آفرین! دو مقاله زیر را برای شما نوشته ام.
تولید محتوا به سبک من
چک لیست تولید محتوا
پی نوشت۱: برای گلچین مطالب این مقاله ۲۰۰۰ کلمه ای و نگارش آن یک روز کامل زمان گذاشتم.کامنت های شما و اشتراک گذاری شما به من روحیه و انرژی مضاعفی می دهد.شیرین ترین نوتیفیکیش گوشی ام کامنت های شماست که وردپرس به جیمیلم می فرستد.
پی نوشت۲: اکیدا پیشنهاد می کنم این کتاب پرمحتوا را از تیم دوست داشتنی کانون ترجمان تهیه کنید. کارهای خوبشان و تلاششان واقعا ستودنی است.در پست های بعدی کتاب عالی «خلق یا نفرت» که مال همین نویسنده و ترجمه همین کانون هست را معرفی خواهم کرد.بنابراین پیشنهاد می کنم هنگام سفارش هر دو کتاب را تهیه کنید.

12 پاسخ
 1. میلاد فتحی
  میلاد فتحی گفته:

  با سلام خدمت استاد شیرمحمدی

  ممنون از اینکه باز یه کتاب خوب معرفی کردید.
  ان شالله بعد امتحانات دانشگاه این کتاب رو تهیه میکنم و میخونمش.
  بازم ممنون که راه های درست رو به وسیله این کتاب ها نشون مون میدید.

  پاسخ
 2. فرزانه
  فرزانه گفته:

  سلام کتاب خیلی خوبی بود اما نحوه ارائه ان توسط شما عالی بود به نکات خیلی مهمی|( از جمله اینکه به این فکر کنید که چه کمکی به رشد و نتیجه گرفتن افر اد می کنید نه لزوما امتیاز از گوگل) اشاره کردید سپاسگذارم .

  پاسخ
 3. مجید خزایی
  مجید خزایی گفته:

  سلام به دوست قدیمی و درجه یکم … مقاله هات عالین … همرو مداوم مطالعه می‌کنم. سلیقه خوبی هم داری در عین حال نویسنده زبردستی هم هستی. ادامه بده پرقدرت… از دن نوریس هم همین جا من تشکر میکنم بخاطر کتاب های تاثیرگذارش… ارادت… مجید خزایی

  پاسخ
 4. کانون ترجمان
  کانون ترجمان گفته:

  با اینکه خیلی وقته این مقاله نوشته شده فرصت نشد از شما بابت نوشتن این مقاله گرانقدر تشکر ویژه‌ای داشته باشیم. مقاله بسیار تاثیر گذاری هست و سپاس بابت زمانی که برای نوشتن آن صرف کردید.
  همه مقاله هاتون رو دنبال می‌کنیم.

  پاسخ
 5. مائده حوایی
  مائده حوایی گفته:

  مطلب خیلی جامع و کاملی بود. ممنون که با این قدرت این کتاب را توصیه کردید. واقعا کتاب خوبیه و نکات ارزشمندی برای هر تولیدکننده محتوا و مدیر محتوا داره.

  پاسخ
 6. سید محمد حسین علوی
  سید محمد حسین علوی گفته:

  سلام و ممنون بابت معرفی این کتاب عالی / موفق و موید باشید

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.