اشتباه شماره ۵: جدی نگرفتن وبسایت

تقریبا از سال ۹۲-۹۳ تصمیم داشتم که برای خودم سایتی داشته باشم.اوایل چون هیچ دانشی نداشتم کار را به دوستم سپردم.سایتم با نام مهارت ارتباطی بالا آمد ولی تقریبا هیچ فعالیتی روی آن انجام ندادم.مدتی بعد طراحم را عوض کردم و سایت مهارت زندگی بالا آمد،مدتی گذشت کار به دلم نمی نشست یک طراح دیگر عوض کردم و مهارت زندگی رونق خیلی خوبی گرفت اما باز دوست داشتم ایده های خودم را خودم اجرا کنم نه اینکه از فیلتر طراح رد شود و بعد اجرا شود.نهایتا خودم آستین بالا زدم طراحی سایت را با سلف لرنینگ یاد گرفتم و مستر استاد متولد شد.

در طول این ۴-۳ سال به اهمیت وبسایت پی نبرده بودم.بیشتر مشغول کتاب نوشتن،همایش و سمینار برگزار کردن و تدریس بودم.تا اینکه روزی به خودم آمدم و دیدم اون کارها هیچ کدام درآمد پایدار نمی شود و درآمد پایدار چیزی جز داشتن پایگاه و کسب کار در اینترنت نیست لذا به یکباره همه چیز را رها کردم و به سمت سایت آمدم.
یکروز به شوخی به دوستم گفتم من الان به بینشی رسیده ام که اگر نماز خواندن را ترک کنم کار روی سایت را ترک نمی کنم!!

قال حسین شیرمحمدی (علیه السلام): از ما نیست کسی که وبسایت و تولید محتوا را سبک بشمارد!


اشتباهاتی که اغلب مدرسان می کنند:

۱-کتابهای زیادی تالیف می کنند ولی در فضای آنلاین هیچ محتوایی ندارند.کاری که من کردم نگارش ۷ جلد کتاب و داشتن ۳ تا مقاله در اینترنت!! (تا سال قبل)

۲-در فضای آفلاین خیلی عالی کار می کنند ولی حتی لیست ایمیلشان ۱ عضو هم ندارد سایتشان هست ولی نیست. مثل استاد ب.ب که سلطان فضای آفلاین است و در تمام شهرهای ایران برنامه داشته ولی همین اواخر به فکر کار قوی روی سایت افتاده است. مثال خیلی زیاد است.

۳-در تلگرام و شبکه های اجتماعی بسیار قوی هستند ولی وبسایتشان بسیار ضعیف است.مثل استاد امیر شریفی که تنها رسانه اصلی شان تلگرام است (البته سایت و اینستاگرام هم دارند ولی ۹۰% محتوای خوبشان در تلگرام است.)

۴-سایت دارند ولی نداشتند بهتر بود! بس که سایتشان بد طراحی شده و بیشتر شبیه سایت های سازمانها و دولتی است. مثالش را اجازه بدید نگویم.

۵-سایت دارند ولی لیست ایمیل یا تلفن مخاطبین و بازدید کنندگانشان را جمع آوری نمی کنند.(اشتباه نابخشودنی)

۶-سایت دارند ولی سایتشان به قبرستان وب فارسی پیوسته است چون اساسا تولید محتوایشان ۶ ماه یکبار است.

۷-سایت دارند ولی محتوا کپی می کنند و تولید محتوا به سبک شخصی را بلد نیستند.

۸- سایت دارند ولی آن را رها کرده اند، اوایل پرقدرت کار کرده و بعدا کلا سایت را رها کرده اند.


توصیه هایی برای داشتن یک وبسایت موفق:

۱-روی نامگذاری دقت کنید،کوتاه و خلاقانه و مرتبط با کسب و کارتان
اگر نام و نام خانوادگی تان  کوتاه یا خاص است و تا الان ثبت نشده ترجیحا نام خودتون را روی سایتتون بگذارید مثل shabanali.com/kaalateh.com/abasmanesh.com

۲-خودتان دانش سایت را یاد بگیرید چون با وجود صدها آپشن برای تغییر،چگونه طراح بیرونی می تواند واقعا سلیقه و علاقه شما را اعمال کند.حتی اگر ۳ ماه تمام وقت بگذارید سایت را یاد بگیرید دیگر تا آخر عمر وابسته طراح نیستید!

۳-وردپرس،وردپرس،وردپرس با وجود وردپرس و هزاران پلاگین نیازی به کدنویسی و برنامه نویسی نیست.وقتی سایتتان برنامه نویسی باشد برای اضافه کردن هر feature فیچر،باید برای برنامه نویس کارت بکشید! ضمنا وابسته بودن به یک شخص یا تیم دیگر بدترین چیز است.

۴-محتوای green بدون تاریخ انقضا تولید کنید،اخبار و فوتبال و اتفاقات روز محتوای سبز نیست و تاریخ مصرف دارد.معرفی کتاب و مطالب آموزشی همیشه استفاده می شوند.

۵-از دغدغه هایتان بنویسید به هیچ وجه خودتان را سانسور نکنید،مردم نوع نگاه شما را آمده اند ببینند و بخوانند. در این صورت بیشترین یادگیرنده از محتوایتان خودتان خواهید بود.

۶-کاری کنید مخاطبتان دست پر از سایتتان خارج شود،یک معرفی کتاب خوب،یک معرفی فیلم خوب،یک موزیک خوب یک راهکار شخصی خوب در سایتتان وجود داشته باشد.

۷-سایتتان شلوغ نباشد،تو این دنیای شلوغ سادگی هنر است.از سایت های شلوغ حالم بهم می خورد. نگاه مینیمالیستی را عشق است.

۸-چیزی داشته باشید تا کابر را به سایتتان بطور منظم بکشاند.شاهین کلانتری به مدت یکسال در سایتش هر هفته لینک های مفید وب فارسی را معرفی می کرد و شما مجبور بودید هفته ای یکبار هم شده به سایتش سر بزنید،اینستاگرام با قابلیت استوری اش کاری می کند هر ۲۴ ساعت به آن سر بزنی و اگر سر نزنی استوری پریده است.

۹-تخصصی کار کنید،مثلا اگر وبسایتتان درباره فن بیان است عمده مطالب شما درباره فن بیان باشد ولی در کنار آن از سایر موضوعات جذاب شخصی خود نیز صحبت کنید.در مستر استاد فوکوس روی تخصص اصلی من یعنی تبلیغ نویسی است اما مطالب قوانین زندگی من یا معرفی فیلم و کتاب در واقع جزو سایر موضوعات مورد علاقه من است.

۱۰- کمای سایت شما زمانی است که تولید محتوایان ضعیف یا نامنظم باشد و مرگ سایتتان زمانی است که تولید محتوا نداشته باشید. الفاتحه مع الصلوات
تولید محتوای خوب واقعا سخته، مگر اینکه بخواهید خوب کار نکنید. فکر کردن برای تیتر زدن،انتخاب عکس خوب،موضوع برای نوشتن و انتخاب کلمات جذاب همگی نفس گیره،اغلب آدمها همینجا کم میارن اما شما نباید کم بیارید.اصل کار همینجاست بقیه حاشیه است.

۱۱-یه کم از ایوب یاد بگیر! اوایل که محتوا تولید می کردم بدو بدو می رفتم گوگل وبمستر ببینم مطلبم ایندکس شده یا نه، حتی تو گوگل سرچ هم می کردمش!!
اما باید صبور باشی و به کارت ادامه بدی.گوگل کارشو بلده و به موقع جواب صبرتو می ده پس تو فقط تولید کن،اجرش با گوگل

۱۲-اصل سایت «بخش درباره ما» هست و ۹۹% وبمسترها به بدترین شکل ممکن اینو می نویسن برخی ها حتی دروغ هم بهش اضافه می کنن.

تو این بخش: به شدت صادق باش.به شدت داستان شخصی بگو.به شدت عکس بذار و بگو مخاطب چی قراره گیرش میاد.
متاسفانه در برخی دوره های تربیت استاد میگن: آقا شلوغ کاری کنید،عکس خانمتون را بذارید بگید مشاور کسب و کار عکس داداشتون را بذارید بگید کوچ کسب و کار
طراحی که فقط یه بار براتون یه بنر زده را بذارید به عنوان گرافیست مجموعه،خواهرتون را بذارید مدیر مجموعه و خلاصه از این کارها!

یه بار یکی از دوستان گلم خیلی ناخودآگاه طور بهم گفت در فلان قسمت سایت از خانمت استفاده کن و بگو عضو تیم، مردم میگن کسب و کارش به بلوغ رسیده و کارمند داره،بهش گفتم مگه من کسب و کارم به بلوغ رسیده گفت نه! گفتم مگه کارمند دارم گفت نه! گفتم پس چنین کاری دروغه.اگر کارمند ندارید به دروغ نگید تیم فوق ستاره ما! صادق باشید،دور از جون،مردم خر نیستند.

۱۳-تصاویری که تو سایتتون مثلا بخش مقالات استفاده می کنید سعی کنید ایرانی و از خودتون باشه! نه عکسی که یه مدیر کراواتی را نشون میده که پریده بالا یا یک کیف سامسونت تو دستش.۹۵% عکسای این سایت به شدت یونیک و شخصی و بومی است.

۱۴-شجاع باش.
انتشار محتوا به سبک شخصی (بعدا دربارش بیشتر خواهم گفت) شجاعت و شهامت می خواهد.اینکه از قضاوت دیگران نترسید.خودتان را در معرض نقد و بررسی دیگران قرار دهید و بدون ترس محتوایتان را پابلیش کنید.

۱۵-چک لیست و تقویم تولید محتوا داشته باش.مفصل درباره این دو خواهم نوشت.

5 پاسخ
 1. میلاد فتحی
  میلاد فتحی گفته:

  با سلام
  مطمئن هستم ۲ سال دیگه سایتتون رتبه زیر ۵۰۰ داره و ۳ سال دیگه حدود ۳۰۰ و همینطوری بهتر و بهتر خواهد شد به شرط اینکه باور های هم جهت با خواسته داشته باشید و ادامه بدید .
  دلیلم اینه که مطمئن هستم دارید در جهت رسالتتون و هدفتون حرکت میکنید و به همین دلیل نباید هیچ احساس سختی بکنید و یا عجله داشته باشید. اگر اینطور نباشه قطعا نتیجه دلخواه بدست نمیاد.
  شما هم که خودتون ماشالله استادید.
  منتظر نتایج عالی سایتتون هستم.

  پاسخ
  • حسین شیرمحمدی
   حسین شیرمحمدی گفته:

   سلام و عرض ادب
   خیلی خیلی ممنون میلاد عزیز از این کامنت دلگرم کننده ات.
   از کامنتت شات گرفتم و سیوش کردم چون اولا برام خیلی ارزشمند و انرژی بخشه دوما مطمئنم این اتفاق خواهد افتاد.

   پاسخ
 2. جواد اروجی
  جواد اروجی گفته:

  سلام خداقوت به جناب شیرمحمدی گرامی
  ۲ سال و نیم پیش به کمک شما ورق زندگیم برگشت و تازه بعدش افتادم توی مسیر کشف دوباره توانایی هام.
  ساست و مطالب ساده و عالی است.

  پاسخ
 3. حسین شیرمحمدی
  حسین شیرمحمدی گفته:

  سلام جناب اروجی عزیز خیلی خوشحالم که مطالب این سایت را مطالعه کردید. موفقیت شما باعث افتخاره و شما یکی از افرادی هستید که همیشه شما را مثال می زنم.

  پاسخ
 4. ملیحه هدایتی
  ملیحه هدایتی گفته:

  سلام و عرض ادب جناب شیرمحمدی عزیز.
  بابت متن روان و مفیدتون سپاسگزارم. دید من هم به سایت متاسفانه آنچنان خوب نبود. ولی چند وقتی است که بطور جدی به اهمیت این موضوع پی برده ام.
  امیدوارم روز به روز شاهد موفقیت بیشتر شما باشیم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.