معرفی کتاب شماره ۹: از رفتار خود لذت ببرید.

مشخصات کتاب
نام کتاب: از رفتار خود لذت ببرید. (آداب معاشرت به زبان خوش)
نویسنده: دکتر فروهر اخگر
ناشر: درنا قلم،۱۳۹۴
قیمت: ده هزار تومان
قطع: پالتویی،۳۵۶ صفحه
لینک خرید: شهر کتاب آنلاین

چرا این کتاب؟

کتاب از رفتار خود لذت ببرید.

کتاب از رفتار خود لذت ببرید.

درزمینهٔ اتیکت یا همان آداب معاشرت حدود ۳۰-۲۰ تا کتاب در ایران چاپ‌شده است. تقریباً بیش از ۱۰ تایش را خوانده‌ام. اغلب این کتاب‌ها تا ۸۰% شبیه هم است و اگر دو سه تا خوبش را بخوانید گویی تمام آن‌ها را خوانده‌اید. کامل‌ترین و جامع‌ترین آن‌ها کتاب اتیکت (نوشته امیلی پست) است که ۶۶۴ صفحه است؛ اما خواندن این کتاب شاید ۲ ماه طول بکشد چون بسیار با جزییات نوشته‌شده و درواقع کتاب رفرنس این موضوع است. این کتاب برای یک محقق اتیکت عالی است. برای عموم افراد که خیلی فرصت مطالعه ندارند اما می‌خواهند قواعد اتیکت را بدانند، من کتاب «از رفتار خود لذت ببرید» را توصیه می‌کنم.

۱- زبان کتاب بسیار صمیمی، شیوا و روان است. کیف می‌کنید از خواندن. هم یادگیری هم لذت.

۲-کتاب با طنازی خاصی نوشته‌شده است. در جای‌جای کتاب از شوخی و طنز نویسنده حظ می‌برید. کمتر کتاب جدی دیده‌ام که این‌قدر شوخی داشته باشد.

۳-کتاب کاملاً موقعیت محور تنظیم‌شده، مثلاً اصول اتیکت در مهمانی، در تاکسی، در فروشگاه، در رستوران و …

۴-چون قطع کتاب پالتویی است و پر از کاریکاتور است. از خواندنش خسته نمی‌شوید. درسته که ۳۵۶ صفحه است ولی نترسید. به آخرای کتاب که برسید به خودتان می‌گویید کاش تمام نشود.

۵-نویسنده توصیه می‌کند همه بخش‌های این کتاب را به‌یک‌باره نخوانید چون ناگهان خیلی خوب می‌شوید و دیگران شک کرده و شما را نمی‌شناسند!

باهم بخش‌هایی از کتاب را با گزینش «مستر استاد» مرور می‌کنیم:

-چرا توی مدرسه به ما یاد ندادند که سطح زیر منحنی مقاطع مخروطی وقتی‌که ایکس به سمت بی‌نهایت میل می‌کند چطور محاسبه می‌شود ولی کسی یادمان نداد که سطح مجاز خود از صندلی عقب تاکسی را چطور محاسبه کنیم.

-شما آن‌گونه که با رفتار خود نشان می‌دهید شناخته می‌شوید نه با ادعایتان. اگر هرسال بگویید من درخت هلو هستم ولی سیب بدهید باور کنید من هم می‌گویم شما اشتباه می‌فرمایید و سیب هستید. از کوزه همان برون تراود که در اوست. درواقع رفتار شما ویترین تفکر شماست. همان‌گونه که اگر دیدید در ویترین فروشگاهی کفش چیده‌اند نمی‌روید داخل که بپرسید پرتقال کیلویی چند؟ چون ویترین را گذاشته‌اند که شما بفهمید که آن داخل چه خبر است.

-گاهی بزرگ‌ترین مشکل ما ناآگاهی نیست بلکه آگاهی‌های نادرست است. رک بودن در معنای درست خود راست‌گو بودن است و نه گویش تیز و برنده داشتن و دیگران را زخمی کردن و رنجاندن. با سپاسگزاری و تشکر کردن کسی پررو نمی‌شود بلکه خوشحال می‌شود.

-صرفه‌جویی خوب است ولی نه در به کار بردن کلمات مؤدبانه. اگر در برابر خدمتی که دریافت می‌کنید حتی پول هم می‌دهید، خواسته شما بدون لطفاً کامل نیست. در گفتن خوبی افراد به خودشان نیز صرفه‌جویی نکنید. مطمئن باشید توازن شما با آن‌ها برهم نخواهد خورد.

-قسم خوردن هنگام صحبت بی اتیکتی است و نشان می‌دهد شما اعتقادی به ارزش و اعتبار کلام خود نداشته و مجبورید از جان یا اعتبار دیگران کمک گرفته و یا مرتب خود و دیگران را تکه‌پاره کنید.

-در به‌کارگیری کلمه‌هایی که معنی یا تلفظ یا نوشتن آن را درست نمی‌دانید قدری احتیاط کنید. برای نمونه به نحو احسنت، انوار و اقسان (به‌جای انواع و اقسام)، اشکال جزوی، مشغول ذمبه که شکل درست این آخری را اگر پیدا کردید جایزه می‌گیرید. همچنین به کاربر بردن کلمه نامرد یا نامردی برای توصیف بدقولی و بدسرشتی به‌صورت بارزی توهین به بانوان است.

-مواظب باشید از کسانی نباشید که یک بلانسبت می‌گویند و بعد هر چه می‌خواهند در مورد فرد دیگر به زبان می‌آورند و فکر می‌کنند حرف خود را آب‌کشیده و مؤدبانه بیان کرده‌اند. همچنین به‌جای گرداندن بی‌مورد رو به دیوار یا استفاده از شکر برای داخل کلام کسی یا پاشیدن بی‌دلیل گلاب به سر و روی دیگران می‌توان از جمله‌های مناسب استفاده کرده و مصرف شکر و گلاب را نیز پایین آورد!

-برای حرف خود بیشتر از چک‌بانکی خود اعتبار در نظر بگیرید. چون پشتوانه حرف شما شخصیت و اعتبار شماست درحالی‌که پشتوانه چک شما فقط موجودی یک حساب بانکی است.

-اگرچه نیروی گریز از مرکز سرپیچ ممکن است شما را ناخواسته به سمت دیگران بکشد ولی با کمک دستگیره‌ها می‌توان مانع آن شد. گرفتن دستگیره‌ها هنگام حرکت در اتوبوس، مترو و هر وقت دیگری که در وسیله متحرک ایستاده‌اید و تعادل کافی ندارید خارج از لطف نیست. البته بعضی چه ماشین به سمت چپ بپیچد چه راست. همواره سمت شما را انتخاب می‌کنند اما ناراحت نشوید این به علت نیروی جاذبه قوی شماست که ایشان را در مدار نگه‌داشته است.

-هیچ‌چیز در دنیا گران‌قیمت‌تر از شرافت ما نیست. بعضی می‌گویند هرکسی یک نرخی دارد! که نمی‌دانم تا چه اندازه درست است ولی اگر هم درست باشد، خوب است که ما فروشی نباشیم یا دست‌کم از همه گران‌تر باشیم.

-به‌عنوان یک اصل اگر محبتی وجود داشته باشد باید جاری گردد تا بتوان آن را محبت نامید اگر نهایت علاقه را به کسی داشته باشیم ولی برای ابراز آن کاری نکنیم با نداشتن آن فرقی نخواهد داشت. همچنان که اگر خیلی ثروت داشته باشیم و خرج نکنیم. فقیرانه زندگی کرده‌ایم. پس اگر محبتی دارید آن را نشان دهید تا به عواطف خود جان ببخشید. هیچ‌کس در رویاها و افکار ما زندگی نمی‌کند و ته قلب ما را نمی‌خواند.

 

6 پاسخ
 1. میلاد فتحی
  میلاد فتحی گفته:

  سلام

  معرفی کتاب خیلی جالبی بود و ممنون از استاد شیرمحمدی عزیز که واقعا معرفی واقعی و درستی دارند.
  مثلا همین که گفتن کمتر کتابی دیدن که با این حد شوخی و طنز اینقدر مطالب جدی گفته باشه اولش برام عجیب و غیر قابل باور بود ولی الانم که دارم کامنت مینویسم دارم میخندم خخخ
  و اینکه کتاب جامع و رفرنس خوبی ارائه کردن و ممنونم بخاطر این همه سخاوت خرج دادنشون (عدم احتکار علمی : اصطلاح خود استاد شیرمحدی خخخ)
  خلاصه کلام اینکه خیلی خوبه یه سایتی هست کتاب رو به این خوبی و بدون چشم داشت (فروش کتاب و سود بردن از آن) معرفی میکنه و باعث میشه ما با ریسک صفر درصد اون کتاب رو تو لیست کتاب های لازم الخرید قرار بدیم.
  میسی که هستی استاااااد

  پاسخ
  • حسین شیرمحمدی
   حسین شیرمحمدی گفته:

   جالبه دو نفر دیگه هم از این اصطلاح «احتکار علمی» خیلی خوششون اومد و بهم گفتن (خانمم و علی باقرپور)
   یاد استاد معظمی افتادم،ایشون می گفت ما یه مثالی زدیم خیلی گل کرد.(مثالشون این بود که هیچ بنز سواری پشت ماشینش نمی نویسه برچشم بد لعنت ولی خیلی وانتی دیدم که نگرانن مردم ماشینشون چشم بزنن و پیشاپیش لعنت حواله شون کردن)
   ارادت میلاد عزیز.

   پاسخ
   • میلاد فتحی
    میلاد فتحی گفته:

    سلام

    عجب مثالی زدن آقای معظمی . واقعا دمشون گرم.

    راستی راجع به این پست یادم رفت بگم که من امروز قبل از این که این پست رو بزارید کتاب اتیکت شما رو در جا خوندم و تمومش کردم و خیلی جالب بود.
    آروز موفقیت بیشتر دارم براتون

    پاسخ
 2. مرتضي قلي نژاد ملكشاه
  مرتضي قلي نژاد ملكشاه گفته:

  درود بر جناب شیرمحمدی. واقعا دست مریزاد، کتاب بسیار ارزشمندی را معرفی کردید که به نظرم خواندش برای هر انسان ایرانی به خصوص نوجوانان و جوانان ضروری است. به قول شما کتاب با طنازی خاصی نوشته شده و خواننده از خواندنش لذت می برد. من همیشه سعی کردم که ادب و احترام را درگفتار و رفتارم رعایت کنم، اما باهمین چند خطی که در مورد این کتاب نوشتید متوجه شدم که خیلی به خواندن این کتاب نیاز دارم. در اولین فرصت این کتاب رو تهیه میکنم و از شما بابت معرفی این کتاب بسیار سپاسگزارم.

  پاسخ
  • حسین شیرمحمدی
   حسین شیرمحمدی گفته:

   سلام جناب ملکشاه عزیز
   قربان تاجایی که میشناسم شما فرد بسیار با اتیکتی هستید.
   متشکرم از حسن نظرتون و خوشحالم که کتاب نظرتونو جلب کرده..

   پاسخ
 3. رضا
  رضا گفته:

  سلام خدمت استاد شیرمحمدی عزیز

  بخشهایی از کتاب رو که قرار دادید مطالعه کردم از خوندنش واقعا لذت بردم و مشتاق شدم تا این کتاب رو بخرم.

  خیلی ممنون بابت معرفی کتابهای مفید و ارزشمند.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.