پول شاد (معرفی کتاب ۲۷: happy money )

چکیده ای از کتاب «پول شاد» happy money  چگونه پولمان را به شکل شادی آورتری خرج کنیم.
نویسنده: الیزابت دان،مایکل نورتون
سال انتشار: ۲۰۱۳

کتاب پول شاد الیزابت دان

کتاب پول شاد الیزابت دان

اغلب کتاب‌ها و مدرسان روی کسب درآمد بیشتر تمرکز می‌کنند ولی کسی روی خرج کردن متفاوت تمرکز نکرده است، به همین دلیل در اغلب کتاب‌فروشی‌ها یک طبقه پر از کتاب‌های چگونه پولدار شدن وجود دارد.اما به این سوال پاسخ داده نشده است: آیا مردم می‌توانند پولشان را به مقدار کمتر ولی شادتر هزینه بکنند؟

در کتاب پول شاد در پنج فصل به خرج کردن پول به نحو شاد پرداخته‌شده است.

۱- تجربه بخرید.

تمام تحقیقات نشان می‌دهد خرید تجربه در عوض کالا، شادی بیشتر، ماندگاری بیشتر در ذهن و شرایط روحی بهتری را برای ما فراهم می‌کند.درواقع لذت ماندگارتری را برای ما به ارمغان می آورد.

تجربیاتی مانند بازی کامپیوتری، گوش دادن به موزیک، کنسرت رفتن، مسافرت رفتن، شام با دوستان، سینما، دیدن تئاتر خیابانی، رفتن به رویدادهای ورزشی، عضویت در باشگاه بدن‌سازی و خرج کردن چیزهایی برای اوقات فراغت، رضایتمندی بیشتری برای ما فراهم می‌کند.

کالا برخلاف تجارب خیلی زود عادی می شود.

لذت کالا برخلاف لذت تجارب خیلی زود عادی می شود.

زیرا خرید تجربه اولاً باعث نزدیکی ما به دیگر انسان‌ها می‌شود و حس روابط اجتماعی را در ما پرورش می‌دهد.

دوما داستان‌های زیباتری نسبت به خریدهای مادی برایمان می‌سازد که این داستان‌های به‌یادماندنی را می‌توانیم سال‌ها تعریف کنیم و از آن لذت ببریم.

سوما افرادی که خریدهای تجربی انجام می‌دهند به‌عنوان افراد روشنفکر، باهوش و اجتماعی دیده می‌شوند.

چهارما تجربیات، فرصت‌های منحصربه‌فردتری نسبت به گزینه‌های خریدهای مادی هستند.

پنجما حس رضایتمندی از خریدهای تجربی با گذر زمان افزایش می‌یابد درحالی‌که حس رضایت از خریدهای مادی با گذر زمان کاهش می‌یابد و پشیمانی به سراغمان می‌آید.

 

بنابراین لذت خریدهای تجربی دوام خیلی بیشتری دارد درصورتی‌که کالاهای مادی می‌توانند لذت فوری به وجود بیاورند و خیلی زود هم محو بشوند.

به همین دلایل است که احتمالاً خاطره و لذت اقامت در یک هتل یخی حتی زودگذر برای شما بسیار ماندگارتر از کالایی چون ساعت خواهد بود.

برخی شرکت‌های زیرک که در بیزنس فروش خدمات هستند با فهمیدن این موضوع عبارتی از مارک تواین را بر سر در بیزینس شان نصب‌کرده‌اند:

بیست سال بعد شما بیشتر حسرتتان به دلیل کارهایی خواهد بود که انجام نداده‌اید.

این‌یک استراتژی بازاریابی زیرکانه است.

استادیوم آزادی،بازی پرسپولیس الدحیل

استادیوم آزادی،بازی پرسپولیس الدحیل

۲-گاه گاهی برای خودتان محدودیت ایجاد کنید.

فراوانی یا وفور نعمت دشمن سرسخت درک بهای آن نعمت است. به‌عنوان‌مثال در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که شکلات در همه سوپرمارکت‌ها در دسترس است،ازقضا همین فراوانی ممکن است لذت ما را از شکلات تضعیف کند.

این‌یک واقعیت تلخ از تجربه انسانی است. در کل ما هر چه بیشتر در معرض چیزی قرار بگیریم اثر خوشی آن بیشتر کاهش می‌یابد.

تازگی توجه را به خود جذب می‌کند و باعث تمرکز ذهن و تحریک احساسات ما می‌شود اما به‌محض اینکه ما به چیزی عادت کنیم توجه به آن از بین خواهدرفت.

به همین دلیل ما نسبت به چیزهایی که توجه ما را با سورپرایز جلب می‌نماید احساس قدرشناسی بیشتری داریم. راه چاره چیست ترک موقتی آن لذت می‌تواند توانایی ما برای لذت بردن از آن را بازیابی بکند.

اگر فراوانی دشمن قدرنشناسی است پس ممکن است کمبود بهترین دوست ما باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد وقتی ما می‌دانیم چیزی برای همیشه وجود نخواهد داشت به‌احتمال خیلی زیاد از آن لذت می‌بریم.

وقتی دانشجویان سال آخر دانشگاه احساس می‌کنند که به پایان تجربه دوران لیسانس نزدیک می‌شوند آن‌ها از بقیه وقتشان برای راه رفتن به سمت کلاس‌هایشان از مسیرهای خوش‌منظره و زیبا، قاب گرفتن عکس‌هایشان و ملاقات مکان‌ها و همکلاسی‌های موردعلاقه‌شان لذت می‌برند.

دانستن اینکه چیزی برای همیشه ماندگار نخواهد بود ما را وادار می‌کند تا آن را بیشتر تحسین کنیم.

اغلب آدم‌ها به مکان‌های تاریخی شهر و کشور خودشان سر نمی‌زنند زیرا همیشه در دسترس است. بسیاری از ساکنین لندن از ساعت بیگ بن بازدید نکرده‌اند. فقط وقتی‌که می‌خواهند نقل‌مکان کنند یا وقتی برایشان مهمان خارج از شهر می‌آید دنبال این می‌روند که از دیدنی‌های شهر خودشان بازدید کنند.

مشکل اینجاست وقتی فعالیت‌های لذت‌بخش همیشه دم دستمان هستند ممکن است ما هرگز برای انجام آن‌ها به خود زحمت ندهیم و درنتیجه منبع نسبتاً ارزان خوشحالی را از دست دهیم. به همین دلیل معرفی یک فرصت زمانی محدود ممکن است افراد را به استفاده از فرصت برای کارهای لذت‌بخش تشویق کند

وقتی‌که یک برنامه تلویزیونی را دوست دارید ممکن است فکر کنید بهترین روش برای افزایش خوشحالی‌تان خرید دی‌وی‌دی و تماشای تمام قسمت‌های آن بدون وقفه هست خلاص شدن از شر تبلیغات و فاصله‌های هفتگی بین قسمت‌های برنامه‌های تلویزیونی عاقلانه به نظر می‌رسد، اما پژوهش‌ها نشان می‌دهند که استراحت بین قسمت‌ها می‌تواند لذتتان را از تماشای مجدد آن برنامه افزایش دهد.

شاید بسیار حیرت‌آور باشد که آگهی‌های بازرگانی تجربه تماشای تلویزیون را بهبود می‌بخشند زیرا آن‌ها فرایند عادت به لذت را مختل می‌کنند و وقتی برنامه دوباره شروع می‌شود می‌توانید دوباره لذت را از سر بگیرید.

حتی در یک فیلم اکشن نیز وجود صحنه‌های آرام لذت فیلم دیدن را بیشتر می‌کند زیرا نوعی وقفه داخلی در فیلم می‌باشد.

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که ماساژ دریافت کردند ترجیح می‌دهند ماساژشان بدون وقفه باشد اما آن‌هایی که مجبور به استراحت در طی ماساژ می‌شوند لذت بیشتری می‌بردند و مایل بودند پول بیشتری برای ماساژ بعدی پرداخت کنند زیرا کوتاه‌ترین وقفه‌ها نیز می‌توانند به تنظیم مجدد شادی سنج‌هایمان کمک کنند بنابراین یک افت آنی در لذت برای ما نیاز است.

از منظری دیگر دریافت لذت‌های کوچک یا خوشی‌های کوچک شادمانی بیشتری برای ما به نسبت به دریافت خوشی‌های بزرگ دارد به‌عنوان‌مثال ۳ ماساژ ۳۰ دقیقه‌ای بسیار لذت‌بخش‌تر از یک ماساژ ۹۰ دقیقه‌ای است زیرا آن به شما سه لذت به‌جای یک تجربه می‌دهد یا اینکه گرفتن ۵ دلار به ازای هرروز به مدت پنج روز خوشحال‌کننده‌تر از این است که بعد از ۵ روز ۲۵ دلار دریافت کنید.

بنابراین لذت‌های کوچک زندگی روزانه برخلاف آنچه مردم تصور می‌کنند ممکن است منبع خالص‌تری از خوشی ایجاد کند.

 

الیزابت دان نویسنده کتاب پول شاد

الیزابت دان نویسنده کتاب پول شاد

۳-وقت بخرید.

وقت و پول اغلب قابل‌مبادله هستند.

بسیاری از انسان‌ها هنگامی‌که در حال ورزش کردن، گذران وقت با خانواده، عبادت، مطالعه کارهای دسته‌جمعی و بازی هستند به‌ندرت حالات ناخوشایند را تجربه می‌کنند اما تجربه حالات ناخوشایند در حین کار کردن، رفت‌وآمد، ترافیک، خرید کردن، امور منزل (آشپزی، نظافت، شستشو) و یا برخی کارها ممکن است اتفاق بیفتد و شایع است.

ما می‌توانیم با صرف پول برای برون‌سپاری کارهای ناخوشایند برای خودمان وقت بخریم و آن‌وقت را برای کارهای خوشایند اختصاص بدهیم.

ولی متأسفانه ازآنجایی‌که آینده ازنظر زمانی آزاد به نظر می‌آید ما کمتر تمایل داریم که از پولمان برای خرید وقت استفاده کنیم.

بازی و ورزش جزو تجربیات لذت بخش است.

بازی و ورزش جزو تجربیات لذت بخش است.

خرید وقت با پول به ما احساس فراوانی وقت می‌دهد و شادی بیشتری برایمان به ارمغان می‌آورد. داشتن وقت آزاد زیاد باعث می‌شود احتمالاً به کارهایی که دوست داریم روی بیاوریم مثل مسافرت، یادگیری، ورزش، کارهای داوطلبانه و…

همچنین استفاده از وقت برای کمک به دیگران به انسان‌ها حس مفید بودن می‌دهد اگر من این‌قدر وقت دارم که به دیگران کمک کنم حتماً در انجام کارهای خودم هم موفق هستم این حس صلاحیت باعث می‌شود کمتر احساس نارضایتی را تجربه کنیم.

یکی از راه‌هایی که با صرف پول می‌توانیم شادی بیشتری را تجربه کنیم استفاده از پول برای رفت‌وآمد سریع روزانه است. تحقیقات می‌گوید افرادی که وقت بیشتری را در رفت‌وآمد می‌گذرانند رضایت کمتری از زندگی‌شان گزارش کرده‌اند.

بنابراین مشاغلی که به رفت‌وآمد طولانی در هر مسیر نیاز دارد اثر منفی بر سطح خوشحالی می‌گذارد. رفت‌وآمدهای روزانه حس فراوانی وقت را تضعیف می‌کنند.

بنابراین برای تجربه خوشحالی بیشتر هرچقدر فاصله بین منزل و محل کار کمتر باشد بهتر است.

اگر «پژوهشگران شادی» را در اواسط شب بیدار کنید و از آن‌ها بخواهید به شما خیلی سریع بگویند چه چیزی بیشترین رضایت و شادی را برای انسان‌ها به ارمغان می‌آورد به جواب مشابهی دست خواهید یافت: روابط اجتماعی.

مردم بهترین حالات روحی و روانی را وقتی تجربه می‌کنند که همراه خانواده و دوستانشان هستند حتی بازی کردن با کودکان احساسات بسیار مثبت‌تری را از هر فعالیت روزانه دیگری ایجاد می‌کند.

۴-الآن بپردازید بعداً استفاده کنید.

در دنیایی زندگی می‌کنیم که با گرفتن وام و کارت‌های اعتباری می‌توانیم الآن بخریم و بعداً بپردازیم. تحقیقات نشان می‌دهد برعکس کردن این رویه به خوشحالی کمک می‌کند.

درواقع ایجاد تأخیر بین خواسته و تحقق خواسته باعث شادی ما می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد افراد به‌مراتب حس شادی بیشتری را در هفته‌های قبل از تعطیلاتشان نسبت به هفته‌های بعد سفر گزارش کردند.

همه ما احساس بهتر و شادتری نسبت به جشن‌های سال نو داریم البته وقتی به این جشن‌ها چند ماه جلوتر فکر می‌کنیم.

بنابراین رویدادهایی که قرار است در آینده اتفاق بیفتد نسبت به همان رویداد درگذشته احساسات بیشتری را برمی‌انگیزد.

به همین دلیل است که روزهای قبل از سال نو و روزهای قبل از تعطیلات برای ما بسیار لذت‌بخش است به نظر شما افراد روزهای جمعه حین تعطیلات و روز شنبه بعد از تعطیلات احساس خوبی دارند یا روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه؟

قبل از شروع یک رویداد لذت‌بخش انسان‌ها رؤیاپردازی می‌کنند خودشان را هرلحظه نزدیک‌تر به آن موعود دلپذیر می‌بینند. با فکر کردن به آن رویداد پیش رو احساس خوبی را تجربه می‌کنند. بنابراین شاید برنامه‌ریزی و رؤیاپردازی برای سفر لذت‌بخش‌تر از خود سفر باشد.

شاید بپرسید چرا کاری که قرار است در آینده انجام شود در حال حاضر هم لذت‌بخش است؟ جواب این است چون آینده هنوز اتفاق نیفتاده است؛ بنابراین ما از ذهنمان دعوت می‌کنیم که جزئیاتی را که دوست داریم تجسم کند. به قولی همه‌چیز از دور عالی به نظر می‌رسد. همان‌طور که در سیاست روسای جمهور محبوبیت و مقبولیت بالاتری هنگام انتخاب شدنشان نسبت به وقتی‌که دوران ریاست جمهوری ایشان تمام می‌شود دارند.

نامعلومی ذاتی آینده به ما اجازه می‌دهد که به آن از دیدگاه مثبت‌تری بنگریم.

کلاس شاد کوچینگ پلاس و فوتبالدستی

کلاس شاد کوچینگ پلاس و فوتبالدستی

گرسنگی باعث خوشمزه‌تر شدن غذا می‌شود.

بنابراین تأخیر انداختن در استفاده از وسیله‌ای که خریدیم به ما زمان می‌دهد تا انتظارات مثبت از آن وسیله را پرورش دهیم و باعث می‌شود که از تفاوت‌های جزئی هنگام مشاهده آن وسیله نیز چشم‌پوشی کنیم.

لذا تعلل، لذت استفاده از محصولات را تقویت می‌کند، زیرا به‌نوعی گرسنگی ما را بیشتر کرده است.

اما این تعلل در ملزومات خنثی مانند تعویض روغن ماشین یا خرید‌های نامطلوب مانند تمیز کردن چاه فاضلاب توصیه نمی‌شود.

فایده دیگر «الآن بپردازید بعداً استفاده کنید» این است که خریدهایی که از خیلی وقت پیش پولشان پرداخت‌شده است یک‌جورهایی حس رایگان بودن را هنگام استفاده به ما القا می‌کنند.

تکنولوژی باعث شده که مردم زودتر استفاده کنند و دیرتر هزینه را پرداخت کنند با برعکس کردن این اصل بنیادی شما می‌توانید شادی و خوشحالی بیشتری بخرید درحالی‌که پول کمتری خرج می‌کنید.

۵-به دیگران هم کمک کنید.

۴ ایده قبلی مربوط به این بود که از چه راه‌هایی می‌توانید پولتان را برای خودتان خرج کنید تا شادی و خوشحالی شخص خودتان را افزایش دهید، اما یک‌راه دیگر برای کسب شادی این است که به خرج کردن آن برای دیگران هم‌فکر کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد این کار شادی و خوشحالی‌تان را افزایش می‌دهد زیرا در شما احساس ثروتمندی ایجاد می‌کند. البته باید تمایل داشته باشید که از خودتان بگذارید تا بتوانید این فواید را درک کنید.

این کار «خرج کردن اجتماعی» نامیده می‌شود.

تحقیقات نشان داده که حتی در کشورهای فقیر که وضع مالی مردم خیلی بد است بازهم این کار شادی افراد را افزایش می‌دهد.

البته خرج کردن اجتماعی در شرایطی مؤثرتر واقع می‌شود که:

۱-این کار را تبدیل کنیم به انتخاب

زیرا احساس اجبار برای بخشیدن، لذت این کار را از بین می‌برد درست مانند بازاریابان خیریه که در خیابان از ما می‌خواهند با آن‌ها کمک بکنیم.

وقتی کمک به دیگران با تصمیم و رضایت قلبی ما باشد تأثیرش بیشتر است.

۲- ارتباط ایجاد کنیم

معمولاً بهتر است این هزینه کردن اجتماعی ابتدا برای اعضای خانواده و دوستان نزدیک و اطرافیانمان باشد و سپس برای دیگران

زیرا معاشرت و ارتباطی که از این طریق ایجاد می‌شود احساس خوشحالی زیادی به ما می‌دهد.

۳- تأثیر آن را ببینیم.

وقتی ما تأثیرات ملموس و مستقیم کمکمان را می‌بینیم بیشتر و بهتر کمک می‌کنیم و لذت بیشتری نیز می‌بریم.

نتیجه گیری

قبل از خرج کردن پولتان از خودتان بپرسید آیا این پول شاد است.(پول شادی آور)

آیا من دارم این پول را خرج چیزی می‌کنم که بیشترین شادی را به من می‌دهد؟

 

2 پاسخ
 1. خیرآبادی
  خیرآبادی گفته:

  خیلی مقاله خوب و آموزنده ای بود.
  در قسمت دوم یاد کارآفرینی و کارمندی افتادم. که کار آفرینی چون چالش روزانه و پول روزانه دارد شاید لذت بیشتری نسبت به کارمندی دارد که صبر می کند کل پول را یکجا در آخر ماه بگیرد.
  و هم چنین کارآفرینی فرایندی است که اول کار می کنی و کار می کنی و بعد نتیجه حاصل میشه و این تاخیر هم ندانستن آینده خود باعث شادی میشه البته ممکنه باعث یاس هم بشه اما کسی که ایمان داره اوضاع متفاوتی داره.
  ممنون بابت این مقاله عالی

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.