معرفی فیلم ۱۳: در زمان

فیلم شماره ۱۳: در زمان  In Time

سال ساخت: ۲۰۱۱

مدت زمان فیلم : ۱h:49m

کارگردان: اندرو نیکول

ژانر: علمی-تخیلی

امتیاز کاربران: ۶٫۷ از ۱۰

محصول: امریکا

داستان فیلم: این‌تایم یا «سروقت» روایتی از یک جامعه در آینده است که دانشمندان با تغییرات ژنتیکی توانسته‌اند عمر بشر را در ۲۵ سالگی متوقف کنند و بشر برای زنده ماندن پس از این سن باید تلاش کند به جای پول، «زمان» برای زنده ماندن به دست آورد. در این فیلم زمان کارکرد پول را پیدا کرده و شخصیت‌های داستان باید به جای پول، زمان کسب کنند. سرمایه‌دار‌ان و ثروتمندان  با در اختیار داشتن زمان نامحدود (سرمایه‌ی زمان به جای سرمایه‌ی پول) در این جامعه به زندگی جاودانه دست پیدا کرده‌اند. آن‌ها با احتکار زمان بانک‌هایی به وجود آورده‌اند که به جای پول «زمان» به مردم وام میدهند.

 

زمان پول است

زمان پول است

نقد و بررسی:

Time Is Money              Time Is Power

زمان قدرت است، زمان پول است.

ایده فیلم فوق العاده خلاقانه و متفاوت است.اینکه واحد معاملات و خرید و فروش زمان است. ۳ دقیقه از عمرت را بده یک قهوه بخور. ۱ دقیقه از عمرت را بده تا بتوانی از تلفن عمومی استفاده کنی. ۲ ساعت از عمرت را بده تا بتوانی از اتوبوس برای جابه جایی استفاده کنی. ۱ ماه از عمرت را بده تا از عوارضی گذر کنی و به شهر دیگری سفر کنی.بانک ها زمان را وام می دهند آنهم با بهره ۳۰ درصدی!

فقرا با اندوخته یکی دو روز عمر زندگی می کنند و ثروتمندان با چند قرن اندوخته.
اگر کمی بیشتر فکر کنیم در دنیای واقع نیز ما برای بدست آوردن پول،زمان یا بهتر بگویم عمر خود را می فروشیم. ۸ ساعت از عمرمان در روز را می فروشیم (کار می کنیم)پولی به دست می آوریم و با آن پول کفش و لباس و خوراک تهیه می کنیم.اینبار وقتی خواستید مثلا یک لباس ۲۰۰ هزار تومانی یا یک وسیله دیگر بخرید از خودتان بپرسید آیا ارزش دارد ۱۰ ساعت از عمرم را بدهم و این را بخرم! این فیلم تلنگری برای من بود که از زمانم محافظت و مراقبت کنم.

زمان ارزشمندترین سرمایه ماست.گران بهاترین متاعی که متاسفانه قابل جبران و ذخیره سازی نیست.فقط باید آن را مصرف کرد به بهترین شکل ممکن.یکی از دیالوگ های جذاب فیلم جمله مرد زمان دار! (پولدار) است که بیش از ۱۰۰ سال زمان به شخصیت اول فیلم اهدا می کند جایی که به وی می گوید: « زمان منو تلف نکن» و این به نظرم ارزشمندترین پیام خداوند به ما انسانهاست: زمانی را که بهت دادم تلف نکن.

In-Time-Movie-Reivew

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.