کتاب سیب

معرفی کتاب ۶: مصاحبه با کارآفرینان اینترنتی

گوته جمله جالبی داره با این مضمون: بهترین کتاب‌ها برای مطالعه اول کتاب‌های آسمانی و سپس خواندن زندگینامه بزرگان است.

خود من عاشق خوندن کتاب‌های زندگینامه هستم وقتی شما سرگذشت یک انسان موفق را می‌خوانید:

۱-تجربه چند ده سال زندگی یک آدم را در کمتر از ۲ روز مرور می‌کنید.

۲-متوجه این میشید که عمر زود می گذره و هرکسی نغمه خودشو می خونه و میره پس خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد! واقعاً به این فکر می‌کنید که یه ردپایی از خودم تو این دنیا باقی بگذارم همش بخوروبخواب و لذت نباشه.
غرض نقشی است کزما بازماند که هستی را نمی‌بینم بقایی.

۳-جهان‌بینی تون و ذهن تون بزرگ میشه، حتی خوندن افکار بزرگ آدم‌های بزرگ می تونه ما را بزرگ کنه

۴-لذت می‌برید چون به‌نوعی دارید یه استوری را مطالعه می‌کنید و کیه که از قصه بدش بیاد.

معرفی کتاب سیب (مصاحبه با ۸ کارآفرین اینترنتی و تجربیات آنها)

کتاب سیب


کتابی که امروز می خوام معرفی کنم اسمش هست: سیب
سیب بیشتر از اینکه نماد سلامتی باشه الآن بیشتر نماد استیو جابز و اپل و تکنولوژی و خلاقیته؛ بنابراین انتخاب چنین اسمی برای موضوع کارآفرینی اینترنتی مرتبط و زیباست.
کتاب توسط دو تا از دوستانم مجید خزایی و آرش سروری تألیف شده و مقدمه کتاب نیز توسط استاد ژان بقوسیان نوشته‌شده، مقدمه که چه عرض کنم خودش یه کتابه بس که پرمحتواست.
صفحه‌آرایی، طرح جلد و کیفیت کتاب هم خیلی خوبه چون ناشرش بهار سبز هست و آقای محسنی مدیر بهار سبز کارهاش بسیار باکیفیت و خوبه.

خب اجازه بدید بریم سراغ مطالب کتاب به سبک مستر استاد!

البته اونقدر مطالب نابی تو کتاب هست که واقعاً چکیده اونها را تو یه مقاله نوشتن بسیار دشواره.

۸ نفری که تو این کتاب باهاشون مصاحبه شده عبارت‌اند از:

۱-مجید حسینی نژاد (مؤسس alibaba.ir)
۲-سهیل شهیدی (مؤسس payment24)
۳-استاد امیر شریفی (مؤسس پرورش افکار) آقای شریفی و آقای عباسمنش بی‌نظیرترین مدرسانی هستند که من دیدم، ایشان مدرس قانون جذب هستن.
۴-سعید حسینی (مؤسس لیون کامپیوتر)
۵-تبسم لطیفی (مؤسس مامان پز)
۶-علی حاجی محمدی (مؤسس همیاروردپرس و ژاکت)
۷-میلاد نوری (مؤسس توکان تک)
۸-نیما نورمحمدی (مؤسس پونیشا)

خب در ادامه میخوام چند تا از جملات برگزیده این مصاحبه‌ها را به‌صورت شماره‌گذاری شده بیارم ولی اکیداً پیشنهاد می‌کنم کتاب را تهیه کنید و بارها مصاحبه هاش را بخونید. چون مطالبی که من میگم از دیدگاه خودم جالب بوده ولی ممکنه شما کتابو بخونید و به نکته‌ای بربخورید که دقیقاً مسئله و دغدغه شماست و من اینجا نگفته باشمش.

۱- ژان بقوسیان در مقدمه کتاب می‌گوید بیشترین عامل موفقیت یک کسب‌وکار اینترنتی، وب‌سایت، ابزارهای فنی، پلاگین ها و ترفندهای بازاریابی اینترنتی نیست بلکه بیشترین عامل، شخصیت خود فرد پشت‌صحنه سایت است که سایت را موفق می‌کند. اینکه فرد چقدر خوش‌بین است، چقدر عملگراست و چقدر انضباط شخصی دارد و چقدر در برابر موانع کم نمی‌آورد و تسلیم نمی‌شود. ایشان می‌گوید بسیاری بعد از اتمام همایش‌هایم از من می‌پرسند چه پلاگینی برای فلان بخش سایتتان استفاده کرده‌اید و یا اگر ما قالب و ظاهر سایتمان دقیقاً مثل مدیر سبز باشد آیا شما ناراحت نمی‌شوید درحالی‌که مهم نگرش و شخصیت خود فرد است. ایشان نقل می‌کند روزی به‌عنوان مهمان به همایش علی حاجی محمدی دعوت شدم و قبل از شروع همایشش یک ایده برای ارتقا سایتش به او گفتم، شاید ۵ دقیقه به آغاز جلسه مانده بود اما او قبل از رفتن به کلاس این ایده را روی سایت اجرا کرد و بعد وارد کلاس شدیم. این موارد و این‌گونه عمل‌گرایی سریع داشتن نشان می‌دهد که ما چقدر موفق شده‌ایم.

۲-خیلی به دنبال ایده‌های رؤیایی و نوین نباشید مهم‌تر از ایده اجرای خوب ایده است. بسیاری اوقات لازم نیست در بیزنس چرخ جدیدی اختراع کنید اگر کاری کنید که همان چرخ قبلی تندتر بچرخد این خودش کارآفرینی و استارتاپ است. شروع مهم است. قبل از شروع از خودتان بپرسید آیا حاضرید ۲۰ سال در این کسب‌وکار باشید و فعالیت کنید.

۳-موفقیت در هر زمینه‌ای به‌صورت تدریجی اتفاق می‌افتد و به‌صورت ناگهانی توسط دیگران دیده می‌شود، اگر خیلی‌ها را می‌بینید که موفق هستند درواقع پشت آن موفقیت یک فرایند تدریجی وجود داشته تا شما الآن بتوانید خود آن را مشاهده کنید؛ بنابراین یادتان باشد هر چیزی زمان می‌برد.

مجید-حسینی-نژاد

4-شروع کنید و بازی خودتان را انجام دهید نه اینکه بازی دیگران را تماشا کنید.(مجید-حسینی-نژاد موسس علی بابا)

۵-شادی معجزه می‌کند،اگر کسی شاد نباشد ما او را قبول نمی‌کنیم، به‌عبارت‌دیگر او را علی بابایی نمی‌دانیم. شادی اصیل شادی بدون علت است چون وقتی شادی علت داشته باشد مثل مواد مخدر عمل می‌کند.

۶-ارزش ایده صفر مطلق است، اجرا حرف اول را می‌زند. بازی را در بازی یاد می‌گیرید نه هنگامی‌که در جایگاه تماشاچیان نشسته‌اید. به‌جای اینکه در مورد شنا کردن مطالعه کنید، شنا کنید و بپرید داخل آب.

۷-باوجدانم روراست هستم و هیچ‌گاه سعی نمی‌کنم خودم را گول بزنم. بر این باورم که تلاش کنم در حق کسی بدی نکنم، حتی اگر بدی ببینم. چون دنیا خیلی هوشمندانه به‌خوبی و بدی‌های ما واکنش نشان می‌دهد و بر زندگی ما اثر خواهد گذاشت. پس اگر به کسی خوبی کنم انگار که در حق خودم خوبی کرده‌ام و بالعکس. در کل تلاش می‌کنم انسان باشم. (سهیل شهیدی)

سهیل شهیدی و علی حاجی محمدی

سهیل شهیدی و علی حاجی محمدی

۸-ایده به‌تنهایی در ذهن اشخاص هیچ ارزشی ندارد، افراد زیادی وجود دارند که قابلیت فکر کردن دارند ولی افراد کمی عمل‌گرا هستند بنابراین تا زمانی که ایده وارد فاز اجرا نشود هیچ ارزشی ندارد.

۹-باور کنید پول و ثروت و سلامت و شادی همه‌جا وجود دارد ولی فقط ذهن‌های آماده آن را می‌بینند. شما به ذهنیت درست برسید هرجایی باشید ثروتمند می‌شوید. (امیر شریفی)

امیر شریفی

امیر شریفی-کارآفرین کار خود را به یک مسافرت نمی فروشد.

۱۰-متأسفانه اکثر افراد آموزش‌دهنده از روز اول به دنبال برداشت هستند و به همین دلیل موفق نمی‌شوند من ۹ ماه خودم را با بهترین آموزش ممکن و البته رایگان به مردم ثابت کردم تمام سؤالات مردم را پاسخ می‌دادم و مردم در این مدت چه نتایج خوبی به ما گزارش می‌کردند. (امیر شریفی)

۱۱-اگر در زندگی صدبار شکست‌خورده‌اید اشکال ندارد اگر یک‌بار کار درستی انجام دهید و تا آخر پیگیری کنید موفق می‌شوید. به ازای ۵ شکست، شما ۵ بار موفق نمی‌شوید کافی است یک‌بار کار شما بگیرد. تمام! قرار بر این است ما یک‌بار موفق شویم. وقتی شما موفق می‌شوید دیگر بعدازاین شمارا به‌عنوان یک فرد موفق می‌شناسند. شما می‌توانید هزار کسب‌وکار ناموفق را راه‌اندازی کنید ولی وقتی یک کسب‌وکارتان موفق شود تا آخر عمر می‌توانید همان کسب‌وکار را داشته باشید.

۱۲-کارآفرین کار خود را به یک مسافرت نمی‌فروشد او متعهد است تا به هدفش برسد نه اینکه شد شد نشد نشد.

۱۳-یک مغازه ۱۰۰۰ متری در میدان ولیعصر که اصلاً غیرممکن است وجود داشته باشد با سایتی که هم‌زمان مشتری‌ها وارد آن می‌شوند برابری نمی‌کند.

۱۴-مهم‌ترین اصل در زندگی من شاد بودن است برای رسیدن به شادی هم باید بتوانم به بهترین نحو از عمر خودم استفاده کنم و هم در مسیری که دوست دارم حرکت کنم. (تبسم لطیفی)

تبسم لطیفی

تبسم لطیفی-موفقیت یعنی گام برداشتن در مسیر دلخواهی که هر روز صبح به شوق آن از خواب بر می خیزیم.

۱۵-بدون عشق نمی‌توان کارآفرینی کرد، چون به‌قدری سختی‌های مسیر زیاد است که فقط یک عاشق می‌تواند آن را تحمل‌کنید در غیر این صورت باید بروید کارمند شوید.

۱۶-اگر تفکر ثروتمند شود قطعاً خود آدم نیز ثروتمند می‌شود. (علی حاجی محمدی)

۱۷-دلسردی مهم‌ترین مشکل کسب‌وکارهاست. برای موفقیت زود از کار دست نکشید، هیچ‌وقت نباید ابتدای کار خود را با انتهای کار دیگری مقایسه کرد.

۱۸-اگر کارآفرین آن‌قدر شل باشد که با یک فیدبک به هم بریزد بهتر است اصلاً کسب‌وکار نداشته باشد.

۱۹- مهم‌ترین آموزه‌ای که در ده سال اخیر یاد گرفتم: یاد گرفتم شدیداً متمرکز باشم و یک کار را به نحو احسن انجام دهم در کنار کار ورزش را ترک نکنم چون هر وقت ورزش نداشتم مشکلات گردن و دست و کمر پیدا کردم همچنین مطالعه و یادگیری هم باید جزو برنامه روزمره‌ام باشد.

۲۰- الآن به‌جای ایده اجرا حرف اول را می‌زند شما به هر موضوعی که فکر می‌کنید درآن‌واحد چندین نفر در حال فکر کردن به آن هستند باوجود تکنولوژی الآن کارها سریع شده و مردم بیشتر شما را می‌بینند سس بهروز و بستنی نعمت و آیس پک زمان خودشان یکی بودند اما الآن در کسب‌وکارهای آنلاین به‌محض ورود ایده شما کپی می‌شود و شما باید مجری خوبی باشید تا در بازار دوام بیاورید. روی ایده خود پافشاری نکنید بلکه روی اجرای درست ایده تمرکز کنید.

۲۱-همسر من مسئول خوشحال سازی مشتریان پونیشا است.

نیما نورمحمدی

نیما نورمحمدی-سرمایه اولیه من وقت بود!

امیر شریفی

امیر شریفی

یک جمله محشر از علی حاجی محمدی

یک جمله محشر از علی حاجی محمدی

لطفا در کامنت هاتون بنویسید از کدام بخش این مقاله خوشتان آمد.سپاسگزارم

2 پاسخ
 1. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام و ورود
  عالی بود جناب استاد شیرمحمدی
  بخصوص گفته های استاد شریفی که همه چیز به ذهنیت ما بر میگرده و برای موفق شدن باید روی ذهنمون کار کنیم و خدا را شاکرم که با مباحث ذهن آشنا شوم.
  از شما هم بسیار ممنونم بابت مطالب آموزنده تون.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.