کمتر غنی تر است.(درباره سبک زندگی مینیمالیستی)

زندگی مینیمالیستی چیست؟

دقیقاً یادم نیست کی با واژه مینیمالیسم آشنا شدم اما دقیقاً یادم هست که از کودکی یک مینیمالیست بودم زیرا همیشه در خانه‌تکانی‌ها این جمله ورد زبانم بود «بریز بره!» من و خواهرم در خانه‌تکانی‌ها و تمیزکاری‌ها اعتقاد داشتیم که خیلی از لوازم و خرت‌وپرت‌ها در منزل اضافی است و باید دور ریخته شود ولی خب مادرمان یک ماکسیمالیست بود که اعتقاد داشت و دارد که هر چیزی یک روزی بالاخره به کار می‌آید و باید آن را نگه داشت حتی اگر ۲۵ سال بعد به کار آید!!

ویکی‌پدیا در تعریف مینیمالیسم می‌نویسد:

ساده گرایی یا مینیمالیسم  Minimalism یا کمینه‌گرایی یک مکتب هنری است که اساس آثار و بیان خود را بر پایه سادگی بیان و روش‌های ساده و خالی از پیچیدگی معمول فلسفی یا شبه‌فلسفی بنیان گذاشته است. از نام‌های دیگر این جنبش abc art می‌باشد. مینیمالیسم، بعدها از حوزه هنر وارد حوزه زندگی شد.

مینیمال تر بخواهم توضیح دهم:

مینی‌مالیست فردی است که ساده‌ترین حالت یا حداقل میزان یا درجه از هر چیزی را ترجیح می‌دهد.

به‌عبارت‌دیگر:  Less is more کمتر غنی‌تر است.

 

طراحی های اپل مینیمال است.

طراحی های اپل مینیمال است.

اندر مزایای سبک زندگی مینیمال

۱-داشتن ذهنی خلوت و با کارکرد بالا

من اعتقاددارم میز شلوغ یا منزل شلوغ، منجر به ذهن شلوغ می‌شود. همان‌طور که برای چمدان یا صندوق ماشینمان محدودیت‌هایی وجود دارد باید این محدودیت‌ها را به منزل و محل کارمان نیز بکشانیم؛ زیرا هر چه وسایل کمتری داشته باشیم ذهنمان هم بار کمتری تحمل می‌کند و این یعنی آسودگی و ایده پردازی.

۲-حس آزادی و رهایی

هرچقدر چیزهای بیشتری داشته باشیم احتمال اینکه در ذهنمان هم اسیر آن‌ها باشیم بیشتر است. این وابستگی ما را زندانی و محدود و مظطرب می‌کند. مثلاً وقتی می‌خواهید چند وقتی مسافرت بروید هرچقدر لوازم بیشتری در منزل داشته باشید نگرانی‌هایتان هم بیشتر است. در مسافرت هم هرچقدر چمدانتان و کیفتان پرتر باشد دغدغه‌ها و نگرانی‌هایتان بیشتر است. مینیمالیسم روشی برای رهایی است. رهایی از ترس، نگرانی، کلافگی، احساس گناه، مقایسه، حرص، طمع، وسواس، بدهی، کار زیاد.

تبلیغات مینیمال

تبلیغات مینیمال

۳-شادی بیشتر

این خریت است که فکر کنیم خرید چیزهای بعدی ما را عمیقاً خوشحال‌تر می‌کند. البته دنیای تبلیغات و بیزنس با قدرت این باور را اشاعه می‌دهد. تمام تحقیقات می‌گویند به‌جای کالا، تجربه بخرید و این در مینیمالیسم وجود دارد. در مینیمالیسم توصیه می‌شود: کالا کمتر، تجربه بیشتر. خودمان هم بارها تجربه کرده‌ایم که یک مهمانی یا یک سینما یا پیک نیک رفتن لذتش ماندگارتر از خرید یک وسیله است. ما خیلی سریع به وسایل و کالاها عادت می‌کنیم. خرید ماشین جدید برای من اگر اشتباه نکنم حدود ۱ تا ۲ هفته لذت داشت و بعد برایم بسیار عادی شد.

۴-توجه به چیزهای واقعاً مهم

اغلب افراد استاد توجه به چیزهای غیر مهم و غیر اولویتشان هستند، مینیمالیسم با حذف چیزهای غیرضروری و کمتر ضروری، کمک می‌کند تا صرفاً به آن چیزهایی که واقعاً ضروری است توجه کنید.
وقتی من در روابط شخصی‌ام هم مینیمال شوم و با افراد کم و باکیفیت معاشرت کنم قطعاً فرصت خواهم داشت تا اوقات بیشتری با عزیزانم (خانواده، فرزندان و دوستان) باشم.

۵-مینیمالیسم شما را از شر بدهی و قسط می‌رهاند و به آزادی مالی شما کمک می‌کند.

دور باطل «مصرف‌گرایی، خرید بیشتر، بدهی بیشتر، کار بیشتر» فرصتی برای نفس کشیدن و زندگی خیلی از ماها نگذاشته است. با واردکردن این مکتب به زندگی خودمان و فرزندانمان می‌توانیم یک زندگی غنی و آزادانه را تجربه کنیم.

 

مینیمالیسم در زندگی

مینیمالیسم در زندگی

۶-مینیمالیسم به شما احساس قدرت و اعتمادبه‌نفس می‌دهد.

کلاً در عدم وابستگی، نوعی قدرت و اعتمادبه‌نفس نهفته است و مینیمالیسم در ذات خود عدم وابستگی را دارد. یک مینیمالیست دنبال مقایسه دارایی و داشته‌هایش با دیگران نیست و خود همین عدم مقایسه خودش با دیگران او را سه هیچ جلو انداخته است!

۷- مینیمالیسم خستگی تصمیم‌گیری را کاهش می‌دهد

“من ترجیح می‌دهم زندگی‌ام را به‌گونه‌ای مدیریت کنم که با تصمیمات کمی مواجه شوم، البته خدمت کردن به جامعه‌ام شامل این استراتژی نمی‌شود. اگر وقتم را برای کارهای سطحی و بی‌اهمیت صرف کنم احساس می‌کنم از زندگی‌ام درست استفاده نکرده‌ام.”

مارک زاکربرگ

مینمالیسم در کمد لباس زاکربرگ

مینمالیسم در کمد لباس زاکربرگ

زندگی یک مینیمالیست

زندگی یک مینیمالیست

درباره اینکه چگونه یک مینیمالیسم شویم (در حوزه آموزش،روابط،منزل،بیزنس و زندگی) بزودی یک محصول آموزشی ارایه می دهم.

4 پاسخ
  • حسین شیرمحمدی
   حسین شیرمحمدی گفته:

   سلام کتاب دارندگی در بسندگی است.
   کتاب اهمیت گرایی
   کتاب دیجیتال مینیمالیسم

   پاسخ
 1. منصوره غلامی
  منصوره غلامی گفته:

  عالی بود امیدوارم ساده زیستی سبک زندگی همه انسانهابشودهمان سبکی که دراسلام ودرسنت نیاکان ما همیشه توصیه شده است تابه این شکل از این همه فشارعصبی برای داشتن بیشتر ومصرف بیشتر رهاشویم واززندگی لذت ببشتری ببریم

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.