معرفی کتاب ۳۷: روش های جذب و متقاعد سازی دیگران

مشخصات کتاب روش های جذب و متقاعد سازی دیگران

نام کتاب: روش‌های جذب و متقاعدسازی دیگران (هنر اقناع و نفوذ و جذب افراد)

نویسنده: دکتر دیوید لیبرمن

ترجمه: امیر حسن مکی

نشر: نسل نو اندیش – چاپ یازدهم -۱۳۹۷ و ۳۰۲ صفحه

 

دکتر دیوید جی. لیبرمن، یکی از پرآوازه‌ترین روانشناسان و متخصصین در زمینه شناخت رفتار بشر و متقاعدسازی و جذب افراد می‌باشد. او بنیانگذار تجزیه و تحلیل پویایی اعصاب است که انقلابی در درمان کوتاه مدت به شمار می‌رود.

این کتاب مجموعه‌ای از تکنیک‌ها و تاکتیک‌های ساده ولی با اهمیت روانشناسی در زمینه کنترل رفتار بشر و متقاعدسازی و نفوذ می‌باشد که به شما کمک می‌کند در هر کجا و در هر زمان هوشمندانه‌تر و عاقلانه‌تر عمل کنید و عقل خود را به بهترین سلاح خود مبدل سازید.

هر فصل از ۳۸ فصل کوچک این کتاب در ارتباط با کنترل مسائل مختلف زندگی می‌باشد.

 

بخش اول: دیگران را وادار سازید که شما را دوست داشته باشند، به شما عشق بورزند و برایتان احترام قائل شوند.

فصل اول: هر کس را به خود علاقه مند سازید

 • جریانات معمولاً ناخودآگاه موجب می‌شوند که ما فردی را دوست داشته باشیم. برای مثال، چنانچه لحظات خوشی را در کنار فردی سپری نماییم، خاطرات خوشی که در آن دوران تجربه نموده‌اید با او پیوند می‌خورند و وقتی او را مجدداً ببینید آن خاطرات خوش در شما تداعی می‌شوند و از این رو بیشتر به او علاقه مند می‌شوید. بنابراین، سعی کنید زمانی با فرد مورد نظر خود روبرو شوید که خوشحال است و یا به واسطه چیزی ذوق زده شده است، زیرا آن احساسات با شما پیوند می‌خورند و شخص احساسات مساعدی نسبت به شما خواهد داشت.
 • بنا بر تحقیقات «مورلند و زایونک» و بر خلاف این عقیده عمومی که “اگر بیش از حد در کنار فردی باشی از چشم وی خواهی افتاد”، هرچه بیشتر با فردی در ارتباط باشید، بیشتر به شما علاقه مند می‌شود.
 • با نشان دادن علاقه خود نسبت به دیگران به تدریج قانون «رفتار متقابل» صورت خواهد پذیرفت و او نیز به شما علاقه مند می‌گردد.
 • در ارتباط با فرد مورد نظر از وجوه مشترک و مطالبی سخن بگویید که هر دو از آنها لذت می‌برید. اصل تشابهات از آنجا نشات می‌گیرد که همه می‌خواهیم کسی ما را درک کند و این خواسته نیرومند شخصیت انسان را رقم می زند.

 

متقاعدسازی

متقاعدسازی

 

 • اگر بتوانید در افراد احساس خوب ایجاد کنید راه درازی را در محبوب ساختن خود در نظر دیگران پیموده‌اید.
 • از مهارت‌های انطباق و هماهنگی در ژست و حرکات و نحوه صحبت کردن بهره ببرید تا بیشتر مانند او به نظر برسید و گرایش او نسبت به خود را با ایجاد حس اعتماد بیشتر کنید.متقاعدسازی خود به خود رخ خواهد داد.
 • از فرد مورد نظر بخواهید لطفی در حقتان انجام دهد، زیرا لطف او در حق ما احساس مثبتی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود ما را بیشتر دوست بدارد.
 • کامل بودن به ندرت سبب افزایش محبوبیت می‌گردد. پس هنگامی که عملی اشتباه انجام می‌دهید، بدون پوشاندن یا انکار آن عمل به خود لبخند بزنید. با داشتن شخصیتی انعطاف پذیر بیشتر نزد دیگران محبوب شوید.

بخش دوم: هیچگاه مورد سوء استفاده دیگران قرار نگیرید و نگذارید آنها به شما دروغ گفته یا فریبتان دهند

با اجرای تاکتیک‌های روانشناسی این بخش، قادر خواهید بود در عرض چند دقیقه به اینکه هر کس واقعاً چه نقشه‌ای در سر دارد پی ببرید.

 • جهت اطمینان از وفاداری فرد و محک زدن یک دوست حقیقی، از تست شش ستاره علاقه (اینکه او تا چه اندازه به مسائل زندگی شما علاقه مند است)، وفاداری (با مثلاً گفتن یک راز به او)، غرور (با پی بردن به میزان شادی‌اش از شادی و موفقیت شما)، صداقت (زمانی که معایبتان را به شما گوشزد می‌کند)، احترام (با گفتن اینکه اتفاق جالبی برایتان در حال رخ دادن است اما الان ترجیح می‌دهید از آن سخن نگویید و دریافت احترام او به خواسته‌تان) و فداکاری (زمانی که منافع هر دو برایش مهم باشد) استفاده نمایید.
 • با طرح یک معما که ارتباطی مستقیم با فرد دارد و مشاهده سرعت واکنش او به بهانه‌ها و اظهارات دروغینش پی ببرید.
 • با حذر کردن از هفت حقه شیادان شامل: ایجاد احساس گناه در ما، ریشخند زدن، متوسل شدن به غرور، ایجاد ترس و کنجکاوی در ما، ایجاد آرزوی اینکه دیگران ما را دوست داشته باشند، و عشق تشخیص دهید که فرد قصد فریب دادن شما را دارد.
 • همه بلوف‌ها یک جنبه مشترک دارند. با مشاهده افراط و زیاده روی به طرزی فاحش و آشکار پی به بلوف زدن فرد ببرید.

 

بخش سوم: هر وضعیتی را تحت کنترل خود درآورید و هرکس را به هر آنچه که می‌خواهید وادار سازید (نفوذ و اقناع)

موفقیت در زندگی معمولاً به واسطه تاثیرگذاری بر عقاید، باورها و افکار دیگران و البته نه از طریق اغوا و فریب دادن دیگران حاصل می‌گردد. ما به راحتی می‌توانیم رفتار و افکار دیگران را از طریق تغییر گفتار و رفتارمان با آنها دستخوش تغییر سازیم.همان متقاعدسازی و اقناع.

تاکتیک‌های این بخش به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند به تنهایی یا در کنار دیگر تاکتیک‌ها استفاده شوند.

 • با محدود کردن گزینه‌ها و حق انتخاب، تعیین موعد مقرر، استفاده از قانون نیوتن (اینکه افراد پر تحرک تمایل دارند به فعالیت خود ادامه دهند و افراد تنبل تمایل به باقی ماندن در جای خود دارند)، استفاده از قانون توقع، توصیف جزئیات یک فعالیت و تعیین پاداش و تنبیه سبب می‌شوید که هر فرد در هر شرایطی به سرعت تصمیم گرفته و وارد عمل شود.
 • با استفاده از سه عامل عمده تاثیرگذار احساسات، استراتژی و نتایج می‌توانید پشنهاد و نظر خود را به هر کس بقبولانید. زمانی که ایده شما احساسات فرد را برنیانگیزد، تحت تأثیر قرار دادن او دشوار است. نقشه مقصد مورد نظر را نیز در اختیار او قرار دهید و به او خاطر نشان سازید که چگونه ایده شما از نتایج و پیامدهای منفی و ناگوار جلوگیری به عمل می‌آورد.
 • مهم‌ترین ابزار روانشناسی برای اینکه افراد را بر آن دارید که بر سر قول و پیمانشان با ما باقی می‌مانند این است که به آنها خاطر نشان سازید که شما ایمان دارید که او شخصی است که نسبت به عهد و پیمانش متعهد است.

 

متقاعدسازی

 • با استفاده از تکنیک کروبار میزان خودرایی و یک دندگی فرد مورد نظر را تعیین نمایید و عقیده او را درباره هر آنچه می‌خواهید تغییر دهید. در این تکنیک از فرد بپرسید آیا حاضر است در برابر یک کار خارق العاده شما با خواسته‌تان موافقت کند؟ اگر موافقت نکرد فردی انعطاف ناپذیر است و به هیچ وجه حاضر به پیروی از درخواست شما نیست.
 • برای اینکه هر کس را بر آن دارید که شما را یاری کند، ۱) هنگامی از او درخواست کنید که مشغله‌ای ندارد، ۲) با انجام محبتی در حق او قانون رابطه متقابل را عملی کنید، ۳) بگویید که کسی را غیر از او برای یاری گرفتن ندارید، ۴) درخواستتان کاملاً روشن باشد، ۵) به او اطمینان دهید که از انجام دادن درخواستتان احساس رضایت خواهد کرد
  و ۶) کار را در نظرش ساده جلوه دهید.
 • برای آنکه سبب شوید هر کس هر آنچه را که می‌خواهید درک کند، پیش از آنکه به توضیح جزئیات بپردازید یک تصویر کلی از آن موضوع ارائه دهید.
 • با استفاده از قانون اقلیت و نشان ندادن هیچ نشانه‌ای از تردید یا تسلیم، زمانی که در اقلیت هستید و دیگران با نظر شما مخالف هستند، حرفتان را به کرسی بنشانید.متقاعدسازی گاهی جسارت می خواهد.
 • یک مغز، درست مانند یک گروه، اگر هیچ گونه مشغولیتی نداشته باشد به خود لطمه می زند. در راستای ایجاد همبستگی و اتحاد در هر گروهی، تحقیقات ثابت کرده است که اگر یک تهدید یا خطر خارجی وجود داشته باشد، مردم اختلافات میان خود را کنار می‌گذارند. حتی اسمی که برای گروه انتخاب می‌کنید تأثیر زیادی بر میزان همکاری گروه دارد.

 

بخش چهارم: چگونه در همه عرصه‌های رقابتی پیروز شویم:

یکی از اسرار پیروزی در کلیه رقابت‌ها توجه به این نکته است که نتیجه همه نبردها ابتدا در ذهن تعیین می‌شود.متقاعدسازی و اقناع نیز ابتدا یک موضوع ذهنی است.

و اما بخش پنجم: زندگی خود را مطلوب و دلپذیر نمایید:

فراگیرید که چگونه بر مشکلات و دشواری‌های زندگی به‌سادگی فائق آیید و همیشه در کارهای خود موفق شوید.

تاکتیک‌هایی که در آخرین بخش این کتاب آورده شده‌اند به شما کمک می‌کنند تا زندگی خود را مطلوب و دلپذیر ساخته و کلیه امور را به‌دلخواه خود کنترل نمایید. سرفصل‌های این بخش شامل موارد زیر می‌باشند:

 • چگونه افراد را بر آن داریم که به‌سرعت با تلفن ما تماس بگیرند
 • چگونه هر کس را بر آن داریم که ما را به خاطر خطایی که مرتکب شده‌ایم ببخشد
 • بهترین راه برای ارائه اخبار ناخوشایند
 • چگونه امانت یا قرضی را که به دیگران داده‌ایم به وسیله متقاعد سازی به سرعت و بدون مرافعه پس بگیریم
 • چگونه به افراد جواب رد بدهیم بدون آن که آنان را از خود برنجانیم یا خود احساس شرمندگی کنیم
 • چگونه یک فرد گستاخ و کینه توز را به بهترین دوست خود مبدل سازیم و جذب افراد را به خوبی انجام دهیم.
 • چگونه جلوی یک شایعه را پیش از آنکه ما را بدنام کند یا شهرتمان را به خطر اندازد، بگیریم
 • به سرعت مانع از این شوید که کسی به شما دشنام دهد
 • چگونه سبب شویم که هر کس حرف دلش را به ما بگوید و اطلاعاتی دقیق در اختیارمان بگذارد
 • چگونه به سادگی و به سرعت هرگونه گله و شکایتی را برطرف کنیم
 • چگونه حسادت را در عرض یک لحظه از بین ببریم
 • چگونه با دیگران مشورت کنیم تا بهترین اندرز ممکن را از ایشان کسب نماییم
 • چگونه بدونان که کسی را ذره‌ای از خود برنجانیم، شدیدترین انتقادات را از وی به عمل آوریم
 • چگونه خود را محرم اسرار دیگران سازیم تا همه رازهایشان را به ما بگویند
 • چگونه از عهده پاسخ به پرسش‌های جسورانه (یا مضحک) برآییم
 • و در انتهای این بخش و در سخنی با والدین، کاری کنید که فرزندانتان از هم اینک از شما حرف شنوی داشته باشند! متقاعدسازی فرزندان چندان دشوار نیست.
متقاعدسازی

متقاعدسازی

مقاله پیشنهادی: گری واینر چاک بهترین متقاعدکننده دنیا

لینک تهیه کتاب از کتابراه: کتاب روش های جذب و متقاعد سازی دیگران دکتر دیوید جی لیبرمن

1 پاسخ
 1. مرتضي قلي نژاد ملكشاه
  مرتضي قلي نژاد ملكشاه گفته:

  درود بر جناب شیرمحمدی. مدتهاست منتظر معرفی و خلاصه یک کتاب خوب در سایت شما بودم. این بار هم کتاب ارزشمند و ضروری برای زندگی روزمره و حتی حرفه ای معرفی کردید. اعتماد به مطالب قسمت معرفی کتاب سایت شما سبب صرفه جویی در وقت و هزینه های خرید کتاب میشه. از اینکه هستید خدا رو شکر میکنم.
  ارادتمند مرتضی ملکشاه
  کارشناس ارشد و مدرس کارآفرینی آموزشی

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.