چگونه با یک قانون ساده می توانیم زندگی مان را هک کنیم

احساس خوب و احساس بد با ما چکار می‌کند؟

سال‌ها قبل مفهومی را آموختم که آن موقع خیلی جدی‌اش نگرفتم، اما هرچه زمان می‌گذرد و عمر بیشتری از خدا می‌گیرم با تمام سلول‌هایم عمق این مفهوم را درک می‌کنم. آن مفهوم، یک جمله کوتاه است که الآن اعتقاددارم تک‌تک ما باید این جمله را بر قلبمان خال‌کوبی کنیم:

«احساس خوب = اتفاقات خوب.» «احساس بد=اتفاقات بد»

اگر این مفهوم بسیار ساده را عمیقاً باور کنیم (و یکی از راه‌های باور کردن این مفهوم حکیمانه این است که بنشینیم و اتفاقات خوب و بد زندگی‌مان را بررسی کنیم و روی کاغذ بیاوریم، آن موقع متوجه می‌شویم که هر اتفاق خوب یا بدی که برایمان رخ‌داده به خاطر احساسات خوب یا بدی بوده که قبل از آن رخداد، در آن احساس باقی‌مانده بودیم.) آنگاه آگاهانه و خودآگاه می‌کوشیم در تمام طول روز احساسمان را خوب نگه‌داریم.

هر زمان یک مسئله به‌ظاهر بد برایمان رخ داد سعی می‌کنیم حالمان و احساسمان را خوب نگه‌داریم و در احساس بد باقی نمانیم. البته کاملاً طبیعی است که با رخ دادن یک اتفاق نامطلوب، حسمان بد شود. مثلاً اگر عزیزی را از دست بدهیم، بیمار شویم، بدهکار شویم، دچار حادثه شویم و یا مشکلی برایمان پیش بیاید، ناراحت شدن و حس بد گرفتن طبیعی است اما در غم و ناراحتی و احساس بد ماندن غیرطبیعی است و باعث می‌شود اتفاقات بد بیشتری را تجربه کنیم.

وقتی یکی از فرزندان ایلان ماسک دو هفته بعد از تولدش فوت کرد؛

ماسک خطاب به همسرش گفت: اگر بابت فوت این پسر ناراحت باشیم در حقیقت به ۵ فرزند دیگر ظلم می‌کنیم. چون مرگ او به‌هیچ‌عنوان تقصیر ما نبوده است.

پیامبر اکرم فرزندی داشتند به نام ابراهیم که در کودکی فوت کرد. پیامبر گریه کردند. شخصی سؤال کرد ای پیامبر شما هم گریه می‌کنید؟ فرمودند: دل است دیگر، ما هم مانند بقیه ناراحت می‌شویم و غصه می‌خوریم. مهم نماندن در غصه است.

باید بدانید تا زمانی که این مفهوم را با عمق جانتان باور نکنید، تغییر نمی‌کنید. فکر نکنید فقط دانستن این مفهوم یک‌خطی، شما را تغییر می‌دهد. داشتن «احساس خوب» یک دگمه نیست که بزنید و تمام! اگر این مفهوم را عمیقاً و قلبا نپذیرید و به آن ایمان نداشته باشید تا یک مسئله یا مشکل برایتان پیش بیاید ممکن است سریعاً بهم بریزید و تا مدت‌ها حستان را بد کنید. باور کنید و یقین داشته باشید: «احساس خوب داشتن» از همه‌چیز مهم‌تر است.

حس خوب یعنی مدیریت همه‌چیز به نفع آرامش

 

ای انسان تو به هر آنچه بخواهی می‌رسی، به‌شرط آنکه آرام باشی.

امام علی (ع)

 

احساسات آینده شما تابع احساسات اکنون شماست.

دنیای ما یک دنیای انرژیک است. همه‌چیز از انرژی ساخته‌شده است. حتی کلام شما که خروجی‌اش کلمه است در حقیقت آن کلمه یک انرژی در جهان هستی است. احساس هم از جنس انرژی است و طبق اصل «مشابه، مشابه را جذب می کند» احساس شما نیز مشابه خودش را جذب می‌کند.

شما نمی‌توانید اغلب اوقات، احساس غالبتان منفی و بد باشد و در آرزوی رسیدن به خواسته‌هایتان هم باشید؛ زیرا خواسته‌های شما از جنس خوب است و احساس غالبتان بد! در این صورت این دو انرژی مشابه نیستند و همدیگر را دفع می‌کنند؛ بنابراین فراموش نکنید احساس شما، مانند آهنربا مشابه خودش را به‌سوی خود می‌کشد و مخالف خودش را نیز دفع می‌کند.

سؤالی که ممکن است پیش بیاید این است که احساس اکنون من از کجا آمده است؟ احساس فعلی شما نتیجه انتخاب‌ها، رفتارها، تفکرات و ذهنیت گذشته شماست که این گذشته می‌تواند از ۴۸ ساعت قبل و یا حتی ۱ ساعت قبل باشد تا مدت‌های مدید؛ بنابراین اینکه ما در حال حاضر در چه حس و حالی هستیم مربوط به انتخاب‌هایی بوده که ما از قبل داشته‌ایم و هرلحظه با تغییر انتخاب‌هایمان می‌توانیم احساس خود را عوض کنیم.

احساسات، قطب نمای قدرتمندی در وجود ما هستند.

چه می‌شد اگر یک راهنما و مرشد همه‌چیزفهم به‌صورت ۷۲۴ در کنار ما بود و بدون هیچ چشمداشتی ما را هدایت می‌کرد! خبر خوش اینکه خداوند چنین راهنمای قدرتمندی را در وجود ما قرار داده است آن راهنما «احساسات» نام دارد. احساسات ما قطب نمایی هستند که ما را به مسیر درست هدایت می‌کنند.

این سیستم قدرتمند درونی وقتی با یک فرد، ایده یا تفکر منفی و غلط برخورد می‌کند با ایجاد حس بد در درون ما در همان لحظه اول برخورد با آن موضوع به ما هشدار می‌دهد و آگاه می‌کند. پس فقط کافی است به ندای قلبمان و احساسمان توجه کنیم.

تجربه من نشان می‌دهد هرچقدر وجود فرد زلال‌تر باشد و ناپاکی کمتری داشته باشد، این سیستم شدیدتر و شفاف‌تر آلارم می‌دهد؛ بنابراین با این راهنما می‌توان هر ایده و باور غلط، هر مکان یا اشخاص منفی و هر تصمیم غلط را که با حس بد همراه است شناسایی کرد و از آن دوری کرد. گاهی حتی هر کاری که به‌صورت فیزیکی در حال انجامش هستید و به شما حس بدی می‌دهد را با این راهنما می‌توان قطع کرد و یا تغییر داد. پس می‌بینیم که احساسات ما چه نعمت بزرگی برایمان هستند. آن‌ها مانند یک‌قطب نما ما را در مسیرمان هدایت می‌کنند.

احساسات مسری است.

من همیشه می‌گویم احساس شما قابلیت سرایت به دیگران را دارد، شما اگر دلسوز مشتری باشید او می‌فهمید اگر نیت بدی داشته باشید نیز او متوجه می‌شود؛ بنابراین احساس خوب شما قابلیت انتقال به مجاورین را دارد و احساس بد شما نیز این‌گونه است.

افسرده‌دل افسرده کند انجمنی را

پس بسیار مهم است که ما در چه مکانی و در چه شرایطی حضور داریم. چون آن‌ها همیشه به‌سرعت، انرژی و احساس ما را متناسب با خودشان تغییر می‌دهند؛ یعنی حس خوب یا بد همیشه قابلیت سرایت از دیگران به ما و همچنین از ما به دیگران را دارد. به خاطر همین شما باید بسیار دقت کنید که در مجاورت چه نوع افرادی هستید؛ زیرا محیط و انرژی اطراف شما در احساس شما تأثیر دارد و احساس شما در نتایجتان.

رفتن به اماکن مذهبی به شما احساس خوبی می‌دهد. رفتن به طبیعت شما را سرحال می‌کند و زندگی در شهرهای شلوغ و پر از امواج و مجاورت زیادی با سیمان و آجر قطعاً روحیه شما را پایین می‌آورد.

حس خوب

میوه گردو

آیا احساس خوب یا بد ماندگار است یا موقتی!

خوشبختانه یا متأسفانه احساسات مدام در حال تغییر است زیرا از جنس انرژی است.

گرما نوعی انرژی است اگر ما در محیطی گرم قرار بگیریم گرما را دریافت می‌کنیم و اگر به یک محیط سرد برویم آن گرما را از دست خواهیم داد و سردمان می‌شود. احساس خوب یا بد نیز دقیقاً این‌گونه است.

احساسات خوب هم دقیقاً همین‌طور هستند؛ یعنی شما آن‌ها را بعد از دریافت کردن تا زمانی خواهید داشت که در مجاورت مخالف آن‌ها نباشید که شامل ارتعاش و فرکانس پایین مثل افکار، عقاید و انسان‌های منفی و… می‌باشند. در حقیقت ما می‌بایست مدام در حال بیشتر کردن حس خوب خودمان باشیم. چون به‌محض توقف این کار، ما شروع به حرکت در جهت احساسات بد خواهیم کرد؛ و احساس خوب ما کمتر و کمتر می‌شود.

 

این جمله را روی ذهنتان خال‌کوبی کنید:

احساس خوب = اتفاقات خوب

احساس بد =اتفاقات بد

 

هنگام تنگدستی در عیش کوش و مستی

کین کیمیای هستی قارون کند گدا را

احساسات

احساس خوب

 

خوشحالی معجزه می‌کند

بالا رفتن میزان آگاهی ما همیشه منجر به داشتن حس خوب می‌شود.با اشتراک گذاری این مقاله، حس خوب را به بقیه نیز انتقال بدهید.

4 پاسخ
 1. حمیدی
  حمیدی گفته:

  سلام.خدا قوت
  مقاله اتون بی نظیر بود.واقعیتی که خودم به شخصه با پوست و گوشتم درکش کردم.اما متاسفانه گاهی در کنترل احساسات منفی وا میمونم و اینجاست که خیلی ضرر میکنم.انشالا با کمک خدای خوب و مهربونمون بتونیم همیشه احساس خوب داشته باشیم پ احساس خوب منتقل کنیم.
  بازم تشکر که واقعا مقاله اتون حرف دل بود.

  پاسخ
  • حسین شیرمحمدی
   حسین شیرمحمدی گفته:

   درود بر شما بزرگوار
   در پست های بعدی چند راهکار برای شیفت کردن از احساسات منفی به مثبت را خواهم نوشت.

   پاسخ
  • حسین شیرمحمدی
   حسین شیرمحمدی گفته:

   سلام دانیال جان
   من این کتابو خریدم و تا آخرخوندم ولی متاسفانه اصلا نظرمو جلب نکرد.
   یک کتاب ۲۰۱۹ هست که ویلیام دیویس نوشته (نویسنده کتاب صنعت شادی) اسمش هست: چگونه احساسات بر دنیای ما حاکم شد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.