کتاب شاهین کلانتری

معرفی کتاب ۳: زیاد حرف بزن و موفق شو!

متاسفانه یا خوشبختانه اغلب کتابهای توسعه فردی در ایران و دنیا تم یکسانی دارند و کمتر کتابی پیدا می شود که بخواهد حرف نو یا ایده تازه ای مطرح کند،اما کتاب شاهین کلانتری عزیز یک استثناست. شاهین کلانتری را دورادور از طریق  متمم محمدرضا شعبانعلی می شناختم اما به توصیه دوست خوبم علی یکانی عزیز فالوور جدی او شدم. کتاب شاهین را در نمایشگاه کتاب خریدم و تقریبا دو سه ساعته تمامش کردم.
ایده کانونی کتاب به قدری عالی و جدید بود که تقریبا یک ماه بعد حدود ۱ ساعت ازدورهمی که برای مدرسان داشتم را به گفتگو درباره این کتاب اختصاص دادم.
می توانم به جرئت بگویم جزو ۱۰ کتاب برتری است که تا الان خوانده ام.
حرف اصلی کتاب این است: اینکه ما باید کمتر حرف بزنیم و بیشتر سکوت کنیم (چون یک دهان داریم و دو گوش!) لزوما کار درستی نیست.حرف زدن و بیشتر صحبت کردن مزایایی دارد که می تواند زندگی ما را دگرگون کند.
اجازه بدهید وارد کتاب شویم و کمی بیشتر درباره این ایده نوین صحبت کنیم.

کتاب شاهین کلانتری

عادات روزانه شما چیست؟

ابتدا باید بپذیریم که زندگی ما را عادات ما تشکیل می دهد.عادت یک Task است که چون بارها تکرار شده انجامش برایمان راحت است و مغز انرژی زیادی برای انجام آن نیاز ندارد.
نکته مهم اینجاست که شخصیت و سرنوشت ما را عادات روزانه مان می سازد.
اجازه بدهید چند تا عادت مفید را بررسی کنیم.

۱-ورزش صبحگاهی
۲- سحرخیزی (کتاب فوق العاده صبح جادویی تماما درباره شروع صبحگاهی است)
۳-یادگیری روزانه (عمیق ترینش کتاب خواندن است.)
۴-هفته ای یک ایونت رفتن
۵-شکرگذاری
۶-نوشتن روزانه مثلا ۸۰۰ کلمه
۷-دوش صبحگاهی
۸-حرف زدن درباره اهداف

۶ مورد از ۸ مورد این لیست جزو عادت های دائمی من شده است.اگر بخواهم فقط یک عادت از بین موارد فوق را انتخاب کنم قطعا مورد آخر خواهد بود و خوشبختانه این مقاله نیز درباره بیشتر حرف زدن صحبت می کند.

هشدار: یک زمانی استاد محمدرضا شعبانعلی می گفت: اغلب انسانها دنبال راه حل های پیچیده هستند و راهکارهای ساده را جدی نمی گیرند.متاسفانه همینطور است.ما به ایده های ساده اعتماد نمی کنیم و به راحتی از آنها می گذریم.خواهش می کنم این ایده شاهین را جدی بگیرید.حرف زدن معجزه می کند.

چرا باید بیشتر حرف بزنیم:

۱-وقتی بیشتر و البته پیوسته حرف میزنید،موتور مغز شما کلمات جدیدی تولید می کند به طوری که از قدرت کلام خود شگفت زده می شوید و به خود می گویید واقعا من می توانم ۶۰ دقیقه Non stop صحبت کنم! این را خودم بارها تجربه کرده ام.این کار اعتماد به نفس شما را بالاتر می برد، خصوصا اگر حرف زدن شما از نوع Self talk نباشد و یک جفت گوش شنوای واقعی به شما گوش جان بسپارد، عزت نفس تان نیز بیشتر می شود.

۲-وقتی بیشتر حرف می زنید خلاق تر می شوید. ناگهان برای مشکلتان راه حل پیدا می کنید.ناگهان ایده جدید به زبانتان جاری می شود.به قول شاهین عزیز دیگر نگران کمبود ایده نیستید بلکه از فوران آنها شگفت زده می شوید.

۳- بیشتر حرف زدن شهامت و شجاعت شما را بیشتر می کند.هیچ مربی انگیزشی به خوبی خودتان نیست، حرف زدن به شما قدرت و انگیزه اقدام می دهد.

۴-فشار بیرونی یا تعهد به انجام کار، وقتی در حضور دیگران صحبت می کنیم و قولی می دهیم، متعهدتر و عملگراتر می شویم.شاید یکی از دلایل موفقیت انجمن NA همین است، زیرا تمام اعضا باید در جلسات مشارکت کنند و حرف بزنند.خود این حرف زدن تعهدی است برای نرفتن سمت موارد ممنوعه یا ایستادن پای قول و قرار.

۵-مهمترین فایده حرف زدن، بلند بلند فکر کردن است، وقتی ما حرف می زنیم اساسا داریم فکر می کنیم و چون اصولا ما در اندرون مان خیلی اهل تفکر نیستیم پس حرف زدن میانبری است برای فکر کردن

۶- Self coaching یا مربی خود بودن با حرف زدن و فرایند پرسش و پاسخ با خود اتفاق می افتد وقتی از خودمان سوال می پرسیم و پاسخ می دهیم به گونه ای در حال مشاوره خودمان هستیم و همه می دانیم بهترین مشاور هر فرد خودش هست منتها با هنر پرسیدن سوالات هوشمندانه، راه حل های مخفی درونمان آشکار می شود.

۷-کمترین فایده بیشتر حرف زدن این است که تسلط کلامی مان بیشتر می شود و تبدیل به یک آدم خوش سخن و خوش صحبت می شویم.متاسفانه اغلب دوره های آموزش فن بیان و سخنوری بیش از ۸۰% تئوری است و کمتر از ۲۰%عملی… در حالیکه اساسا باید برعکس باشد! اگر بخواهم یک توصیه میلیونی برای سخنران شدن داشته باشم این است: تا یکماه هر روز ۱۰ دقیقه برای خودت سخنرانی کن، قول می دهم تسلط تان بیشتر از تمام افرادی است که دوره سخنرانی رفته اند. مسلم است که نوشتن را با نوشتن یاد می گیرند، سخنرانی را هم با بیشتر سخنرانی کردن، به قول جولیا کامرون: تو از کمیت مراقبت کن، کیفیت را به فرشته ها بسپار.

کمیت نه تنها هیچ مغایرتی با کیفیت ندارد، حتی رسیدن به کیفیت از مسیر کمیت می گذرد.البته که حساب تولید کردن با ارایه کردن جداست.حتی بزرگترین هنرمندان جهان،صدها و هزاران اثر تولید کرده اند و ما فقط تعداد انگشت شماری از آنها را به عنوان شاهکار می شناسیم.

شاهین کلانتری

۸-بیشتر حرف زدن گونه ای از نمایش سواد یا بی سوادی ما نیز هست.وقتی بیشتر حرف بزنیم متوجه می شویم آنقدرها هم که فکر می کردیم باسواد/بی سواد نیستیم.

۹- اما … اما مهمترین خاصیت بیشتر حرف زدن این است که: اثربخش ترین نوع یادگیری است.وقتی یک کانسپت را برای دیگران توضیح می دهیم خودمان بیشتر می آموزیم و این راز نهفته در پرحرفی است! همچنین یاد دادن شما را مجبور می کند تا خودتان هم به آموخته هایتان عمل کنید.

۱۰- حرف زدن گونه ای از Self marketing است. تا مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد. یعنی حرف نزنی هنرت هم نهفته می مونه. ما متاسفانه از قسمت منفی ضرب المثل بیشتر استفاده می کنیم.

چند موضوع کلیدی برای فکر کردن و حرف زدن: (منبع ص ۴۷ کتاب)

۱-درباره عادات خودتان
۲-درباره عشق
۳-درباره بهترین دوست تان
۴-درباره بزرگترین ترس تان
۵-درباره بزرگترین هدف تان
۶-درباره ۳ سال آینده تان
۷-درباره بهترین ویژگی تان
۸-درباره بهترین کتابی که خوانده اید
۹-درباره خانواده تان
۱۰-درباره شغل ایده آل تان

چند توصیه نهایی:

۱- حتما یک کوچ یا همراه موفقیت داشته باشید.تونی رابینز می گوید بچه که متولد می شود در همان بیمارستان باید کوچ او مشخص شود.
پیشنهاد من این است که طرف مقابل هم متخصص باشد و هم مثبت و خیرخواه.
اغلب حس آدمها اشتباه نمی کند، حس تان به شما خواهد گفت این فرد همراه خوبی برای من هست یا نه. بسیاری از افراد (حتی اساتید) فقط گیرنده هستند و ممکن است هیچ خیری به شما نرسانند از این افراد پرهیز کنید.

۲-حتمن هر شب با همسرتان درباره اهدافتان صحبت کنید.خود من تقریبا هر شب با همسرم درباره ایده ها و برنامه هایم صحبت می کنم. اگر هوا خوب باشد اغلب این کار را در پارک محله مان انجام می دهیم.همین کار ساده باعث می شود ایده های جذابی به ذهنم برسد و همچنین عملگراتر شوم.

۳-اگر هیچ فرد مناسبی اطرافتان ندارید از ایده ضبط صدایتان با گوشی موبایل استفاده کنید، شاهین مفصل درباره چگونگی اجرای این ایده در کتابش صحبت کرده است.

۴-طلایی ترین نکته این مقاله: همه اساتید موفقیت می گویند اهدافتان را تجسم کنید. اما واقعیت است است که تجسم کردن قدرت تمرکز بسیار زیادی می خواهد و کار هر کسی نیست اما خبر خوش بهتان بدهم: بهترین و عالی ترین نوع تجسم، حرف زدن است.پس درباره رویاهایتان حرف بزنید، اهدافتان را ریویو کنید و درباره آینده زیبایتان پرحرفی کنید.خوبی این روش این است که شما می توانید ساعتها حرف بزنید و دیسترکت نشوید اما تجسم و رویاپردازی به مدت طولانی بسیار دشوار است و عوامل مزاحم زیادی می تواند تمرکز شما را بهم بزند.

۵-برای تهیه این کتاب ارزشمند به وبسایت مدرسه نویسندگی مراجعه کنید و تقاضا می کنم برای نشر آگاهی و حمایت از نویسنده های باسوادی چون ایشان این کتاب و این مقاله را با دیگران نیز به اشتراک بگذارید.

چرا باید زیادتر حرف بزنیم

دورهمی چهارم مدرسان

دورهمی چهارم مدرسان

1 پاسخ

تعقیب

  1. […] مخفی نمایان میشه و شما را سورپرایز می کنه. تو مقاله زیاد حرف بزن و موفق شو درباره معجزه حرف زدن زیاد حرف […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.