در ستایش «شادی»

شادی پول می آورد ولی پول الزاما شادی نمی آورد.

متن زیر از کتاب «همه خریدارند،اگر تو فروشنده باشی» نوشته استاد حمید امامی گرفته شده است.

هفته آخر خردادماه با حضور در سمینار آنتونی رابینز در شهر آمستردام هلند به یکی از رازهای مهم در زندگی افراد بسیار موفق جهان پی بردم و امروز که آن را با زندگی خودم مقایسه می‌کنم به این نتیجه می‌رسم که همین شیوه در زندگی شخصی و کاری خود من هم جواب داده است.

چه پیش از اینکه با این چرخه آشنایی داشته باشم چه امروز که با این روش آشنا شده‌ام درنهایت به این نتیجه رسیدم که:

قوانین طبیعت کار خودشان را می‌کنند چه از آن آگاهی داشته باشید چه نداشته باشید.

 وظیفه قوانین نیست که به شما توجه کنند، بلکه این وظیفه من و شما است که به قوانین توجه کنیم.

چه قوانین را بپذیریم چه نپذیریم، آن‌ها کار خودشان را می‌کنند و مسیر خودشان را می‌روند.

برای قوانین طبیعت اهمیت ندارد که شما از چه فصل سال خوشتان یا بدتان می‌آید، به دنبال زمستان، بهار می‌آید چه شما از زمستان خوشتان بیاید چه بدتان بیاید. به دنبال بهار تابستان و پاییز می‌آید و این چرخه بدون اهمیت دادن به وقایع اطرافش ادامه پیدا می‌کند.

 

از این چرخه فصل‌ها باید برای رفتار با سایر قوانین طبیعی درس بگیریم.

گذشته خودتان را مرور کنید و یکی از نتایج عالی را که در هر حوزه ای به دست آورده اید روی کاغذ بیاورید و از خودتان بپرسید، این نتیجه عالی را به دلیل چه‌کاری به دست آورده اید؟ بی‌شک شما در اثر عملکردی عالی به یک نتیجه عالی دست پیداکرده‌اید.

آیا در پیشینه خود کاری را سراغ دارید که افتضاح انجام داده باشید و نتیجه عالی گرفته باشید به‌طورقطع پاسختان منفی است. نتیجه عالی، پاداش عملکرد عالی بوده است و خواهد بود.

چرخه موفقیت را به یک حلقه پیش برمی‌گردانیم تا ببینیم در چه مواقعی عملکرد عالی داشتیم؟ دوباره دست‌به‌قلم شوید و بنویسید وقتی کاری را عالی انجام دادید در چه سطحی از انرژی قرار داشته‌اید؟

 دقیقاً بهترین عملکردها را زمانی انجام داده‌اید که بالاترین سطح انرژی را داشتید. آیا امکان دارد زمانی که هیچ انرژی نداشتید، کاری را انجام داده باشید قطعاً پاسخ منفی است شما بدون انرژی دست به هیچ کاری نمی‌زنید و بدون انرژی رغبت به انجام دادن کاری ندارید.

بنابراین هرقدر سطح انرژی بالاتری داشته باشیم، کارهایمان را با کیفیت بهتر و کمیت بیشتری انجام می‌دهیم. اکنون می‌رسیم به این‌که چگونه به انرژی دست پیدا کنیم انرژی از خوشحالی و داشتن حس خوب به وجود می‌آید.

هرقدر خوشحال‌تر باشیم، شاداب‌تر، سرزنده‌تر و پرانرژی‌تر خواهیم بود.

ازاین‌رو باید همیشه خودمان را خوشحال نگه‌داریم تا به انرژی بیشتری دست پیدا کنیم. رابطه انرژی و شادی مانند رابطه باتری و دینام است دائم در حال تأثیر گذاشتن و تأثیرپذیری از همدیگرند و اثر مستقیم بر یکدیگر می‌گذارند.

 

شادی سطح انرژی را بالا می‌برد و انرژی در بالاترین سطح باعث انجام دادن کارهای عالی می‌شود و انجام دادن کارهای عالی باعث ایجاد نتایج عالی و شگفت‌آور خواهد شد، نتایج عالی بدون شک، شادی‌های بیشتری در وجود ما ایجاد خواهند کرد و به همین صورت ادامه پیدا می‌کند.

 

توجه و عمل به همین قانون است که پولدارها را پولدارتر، خوشبخت‌ها را خوشبخت‌تر و بدبخت‌ها و فقیرها را بدبخت‌تر می‌کند. هر کس در هرلحظه می‌تواند باایمان و اعتقاد و عمل کردن به این قوانین شرایط بد گذشته را به شرایط عالی در حال و آینده تغییر دهد.

همین الآن کاری را انجام دهید که باعث شادی‌تان می‌شود.

این کار حتماً نباید بسیار بزرگ باشد، بلکه می‌تواند دیدن موزیک ویدئوی موردعلاقه شما باشد، می‌تواند صرف یک فنجان قهوه پشت پنجره اتاق یا روی بالکنتان باشد، یا پیاده‌روی با پای‌برهنه روی ماسه‌های کنار ساحل یا یک تماس تلفنی باکسی که برایتان خیلی عزیز است و صحبت کردن با او حال شما را خوب، شاد و پرنشاط می‌کند.

می‌بینید چقدر ساده می‌توانید شادی واقعی را در درونتان ایجاد کنید و حال خود را بهبود ببخشید.

شما شاد شده‌اید، انرژی‌تان به سطح بالاتر رفته است و قدرت بیشتری پیداکرده‌اید و می‌توانید کاری کنید.

 

اکنون به‌خوبی متوجه می‌شوید حوصله و دقت بیشتری برای انجام دادن هر چه‌بهتر کارها دارید. اگر در مسیر انجام دادن کار مشکلی به وجود بیاید آستانه تحمل شما بالاتر می‌رود، مشکل را به‌راحتی حل می‌کنید و دوست دارید کارتان به بهترین شکل و بالاترین کیفیت انجام شود.

وقتی کاری باکیفیت‌تر ارائه می‌کنید، ارزش‌افزوده بیشتری به دست می‌آورید، حاشیه سود شما بالاتر خواهد رفت و به همین نسبت سطح مهارت‌های شما بالاتر می‌رود.

من به این فرمول اعتقاد راسخ و آن را باور دارم.

اگر کارهای کوچک را عالی انجام دهیم درنهایت به شاهکاری عالی تبدیل خواهند شد.

اگر می‌خواهید جزو نوابغ باشید، خودتان را متعهد و ملزم کنید تا زمانی که شاد نشده‌اید و سطح انرژی‌تان را بالا نبرده‌اید دست به هیچ کاری نزنید، اگر این فرمول را به‌درستی و با دقت انجام دهید نتایج شگفت‌انگیز آن شما را حیرت‌زده خواهد کرد و در جمع نوابغ حرفه‌تان قرار خواهید گرفت.

 

نقطه شروع این چرخه شادی است.

شادی

شادی

 

مقاله مرتبط:

چگونه با یک قانون ساده می توانیم زندگی مان را هک کنیم

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.